DİĞER HABERLER

Zynga, Peak Games ’in bir bölümünü 100 milyon dolara satın aldı!

Peak Games, mobil kart oyunlarını Zynga’ya sattı.

Peak Games

 

Türkiye’den çıkmış en büyük dijital oyun şirketlerinden biri olan Peak Games ‘in bir bölümü dünyanın en büyük oyun şirketlerinden Zynga tarafından satın alındı. Gelen bilgilere göre göre satın alma 100 milyon dolarlık nakit karşılığında gerçekleşti ve anlaşma sadece Peak Games ’in kart ve okey oyunları geliştiren bölümünü kapsıyor.

Söz konusu anlaşmaya göre Peak Games ’in Spades Plus, Gin Rummy Plus ve Okey gibi oyunları Zynga’nın olacak. Toy Blast ve Toon Blast oyunları ise Peak Games’de kalacak ve şirket İstanbul merkezli bağımsız bir oyun şirketi olarak yoluna devam edecek. Ancak Zynga , Peak Games ‘in Istanbul ofisini kendi adresleri arasına eklemiş durumda. Bu arada Peak Games elinde kalan oyunlara odaklanarak yeniden büyüme yolunu izleyecek.

Bu satın alma Türkiye için önemli bir çıkış olduğu kadar Zynga için de dikkat çekici bir satın alma. Zira Mart 2016’da göreve gelen yeni CEO’su Frank Gibeau geldikten sonra Zynga en büyük satın alma oldu. Zynga son olarak CSR Racing ve Dawn of Titans oyunlarının yapımcısı NaturalMotion’ı 527 milyon dolara satın almıştı. Soliter mobil oyunu için de 42 milyon dolarlık harcama yapan Zynga kart oyunları pazarında ki yerini de sağlamlaştırmış oldu.

Zynga CEO’su Gibeau yaptığı açıklamada Peak Games’in kart oyunlarını satın almanın kendileri için fırsat olarak gördüğünü söylüyor. Son dönemde gelirlerini her alanda artırmak isteyen Zynga, etkinlikler ve turnuvalar düzenlemeye, yeni oyunlar satın almaya başlamıştı. Zynga’nın Peak Games’in oyunlarına benzer oyunları da var ancak ABD’li dijital oyun devi bu satın almayla yeni bir oyuncu kitlesini kazanmış oluyor. 1,524 çalışanı olan Zynga, Peak Games’in bir grup çalışanını da kendi bünyesine katacak.

Hatırlatmak gerekirse geçtiğimiz aylarda Peak Games‘in Hasbro ile arasındaki telif davası çözümlenmiş ve taraflar karşılıklı anlaşmaya varmıştı. Hasbro kendi oyununu yayından kaldırmış ancak anlaşmanın detayları paylaşılmamıştı.

Peak Games‘in yatırımcıları arasında Hummingbird Ventures ve Earlybird Venture Capital gibi tanıdık yatırım şirketleri bulunuyor ancak bu satın alma sonrasında bu yatırımcıların çıkış yapıp yapmadığını henüz bilmiyoruz.

Kaynak : Webrazzi Pocket Gamer Mobidictum

Umut Kurt Hakkında

Oyun sektörüne uzun yıllar önce dünyanın ilk "Çiftlik Simulasyonu" oyunu olan Umut Tarlaları'nın yapımcı firması Flash Bilgisayar ile girmiştir. Çeşitli sektörlerde bilişim yöneticiliği yaptıktan sonra Nitrid Games ile oyun sektörüne dönüş yapmıştır. Bu süreçte Pivot Games, Last Room, SoftAnya ekipleri başta olmak üzere çeşitli ekiplerle Android ve IOS platformları için mobil oyunlar ve uygulamalar geliştirmiştir. Türkiye’de oyun endüstrisinin önemli seslerinden olan OYUNDER Yönetim Kurulu Üyesidir.

Bir Cevap Yazın