YEREL ETKİNLİKLER

Yazılım ve Oyun Sektöründe Kadınlarla Çalışmak (Erkek Gözüyle)

“Moralabs olarak oyun, oyunlaştırma ve diğer konularda çeşitli yazılar yazıyoruz. İlginizi çekerse bizi takip etmeyi unutmayın. / Moralabs team write articles about games, gamification etc.. Follow us if you are interested in it.”

Takip için/ Follow us: https://www.linkedin.com/company/moralabs

Türkiye ve Dünya’da kadınların teknoloji ve yazılım şirketlerindeki etkinliklerini arttırmak için yapılan etkinlik ve oluşumların sayısı günden güne artıyor. Ben de 8 yıllık iş hayatım ve 4 yıllık okul hayatım boyunca kurucu ortağı olduğum Moralabs dahil 3 farklı şirkette 4 farklı kadın yönetici, 1 kadın şirket ortağı, 10’larca kadın iş ve okul arkadaşı ile çalışmış olmamın bana verdiği yetki ile yazılım sektöründe kadınlarla çalışma hakkında fikirlerimi yazmaya karar verdim.

Kişilerin çalışkanlıkları, zeki olup olmaması, ilgi alanları ya da kültürel ortamları cinsiyetten bağımsız olduğu için yazacağım şeyler, aynı seviyelerdeki kadınların erkeklerden farklarıyla alakalı olacak. Yazılım sektöründeki kadınların önemli gördüğüm 3 temel özelliklerini anlatmaya çalışacağım. Bu kadınların veya erkeklerin üstün olduğu anlamına gelmiyor. Sadece farklılar…

1. Savaşmaktan asla kaçmıyorlar

Okulda farklı kadın ve erkek proje arkadaşlarım oldu. Her projede işi yapan ve yapmayan kişiler vardır. İşi yapmayan kişiler genellikle yapamadıkları için projedeki diğer kişiler tarafından dışlanır. Çeşitli projelerde en zayıf halka olan kadın ve erkek arkadaşlarım vardı. Zayıf halka olan erkeklerin çoğunu proje sonlarına doğru toplantılarda görememize rağmen, kadınlar en azından proje sonuna kadar toplantılara katılmaktan vazgeçmiyorlar.

İş hayatında ise projelere başlanmadan önce “Beyin Fırtınası Toplantısı” yapılır. Kişiler fikirlerini söyler nasıl olması gerektiğini tartışırlar. Bu tartışma sırasında kadınlar sahip olduğu fikirleri sonuna kadar savunurlar.

Okulda ben dahil, kalacağını düşündüğü için sınavlara girmeyip dersten kalan erkekler gördüm ama düşük alacağını bilse bile sınava girmeyen kadın arkadaş görmedim. Yani işte ya da okulda eğer projenizde bir kadın varsa o projenin bir şekilde biteceğine inanabilirsiniz.

2. İş, hayatlarının odağında değil

Bu özellik için iyi ya da kötü diyemeyeceğim. Sadece değişik. Benim için önemli olan bir ofis ve bilgisayar iken, ortağım için ofiste çiçek olması da önemlidir. Ya da kendi evimde bile perdenin varlığından habersizken, ofiste renkli ve güzel perdelerimiz var.

Bu özellik kadınların estetik kaygılarının olmasını sağlıyor. Oyun sektörü için estetik önemlidir. Benim için bir oyundaki bir tuşun işlevini doğru yapması önemli iken, kadın yazılımcılar için onun animasyon yapması daha önemli oluyor. Bu tarz ayrıntılar kullanıcı tarafından bakmalarını da sağlıyor.

3. İçgüdüleri çok güçlü

Bir işe başlarken tamamen belirsiz bir işe girersiniz. O işin nasıl ilerleyeceği sizin içgüdülerinize bağlıdır. Bir işin iyi gidip gitmeyeceğini kadınlar erkeklerden daha iyi algılıyor. En azından benim durumumda bu böyle.

Özet olarak kadınlarla çalışmak projelere çeşitlilik katıyor. Çeşitlilik her zaman iyidir, yoksa hep aynı şeyi üreterek bir yere varamayız.

moralabs Hakkında

2013 yılında kurulan Moralabs, çoklu platformlara mobil oyunlar geliştiren bir oyun stüdyosudur. Deneyimli bir ekip ile dünya kalitesinde oyunlar ve uygulamalar geliştirmeyi amaçlamaktadır. Kaliteli bir çalışmanın farklı disiplinleri biraraya getirerek oluşacağına inandıkları için geliştirdikleri projelerde profesyonel ses sanatçıları, çocuk gelişim uzmanları ve psikologlarla birlikte çalışmaktadır. Ankara, Bilkent Cyberpark'ta çalışmalarını sürdürmektedir.

Bir Cevap Yazın