FİRMALAR VE OYUNLAR

Yağız Hatay’ın Yorumuyla Deneyimsel Pazarlama

Deneyimsel pazarlama, markalara tüketiciyle etkileşime geçmek için yepyeni fırsatlar yaratırken kreatifleri de yeni fikirlerin heyecanıyla yaşatıyor. İletişim çalışmalarında giderek daha fazla yer edinmeye başlayan bu strateji hakkında Campaign Türkiye sözü Codemodeon ‘un kurucu ortağı ve genel müdürü E.Yağız Hatay ‘a verdi ve görüşünü aldı.

Yağız Hatay

Codemodeon Kurucu Ortak ve Genel Müdürü

Yağız HatayMarkaların doğrudan ya da dolaylı olarak tüketiciye dokunduğu her noktada; mağazada, sokakta, evde, kapıda, internette sunduğu deneyimi ele alması gerekli. Bu temas noktalarında ürün ya da hizmetten ziyade marka algısını güçlendirmeye, markaya karşı sempati ve ilgi yaratmaya yönelik bir yaklaşım sergilenmeli. Deneyim sunmak için tüketiciyi birinci kişi konumunda ele alır ve tüm kurguyu bu doğrultuda kurgularız. Bu kurguyu da ne kadar kişiselleştirebilirsek o kadar kuvvetli bir tecrübe ortaya çıkar. Tüketicinin duyularına ve duygularına böylesine yoğun bir temas sağlandığında da iyi tasarlanmış bir deneyim başarılı olur.

Markalar değerlerini, hedeflerini, vizyonlarını ve bunlara benzer mesajlarını geleneksel pazarlama faaliyetleriyle aktarmakta zorlanabilirler. Bu kavramları soyuttan somuta dönüştürme adımında dijitalin ve teknolojinin de katkısıyla deneyimsel pazarlama en etkili yollardan biridir. Deneyim aracılığıyla marka algısını yoğun olarak hissettirebilirsiniz. Billboardlar, broşürler, tv reklamları, banner alanları ile mesaj iletebilirsiniz. Peki mesajın içine alıp markanızla birlikte bir yolculuğa çıkarabilir misiniz? Deneyim pazarlaması hislere, duyulara odaklandığı için doğası gereği akılda yer eden, tekrar hatırlanan etkiler yaratır. Bu pazarlama yöntemi için; tüketiciyle doğrudan temas kurma, tüketici davranışını ölçme/anlama, eğlenceli ve merak uyandıran tecrübeler ile ilgi çekme ve daha birçok artı değer sayılabilir.

Sanal Gerçeklik gibi yeni nesil teknolojilerle de pazarlama deneyimleri yepyeni bir soluk kazanıyor. Tüketiciyi sarmalayan kurgular içinde marka ve ürünle yalnızca hayal gücünüzün sizi sınırladığı sonsuz tecrübe yaşatabilirsiniz. Tüketiciye sosyal medya paylaşmaya değer göreceği içerikler sunmanız için de sayısız olanağınız var. Böylece çevrimdışı bir aktiviteyi çevrimiçi mecralara da rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Bir nevi bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

Sunulan deneyim tüketicinin rahatsız olabileceği, olumsuz reaksiyon gösterebileceği türden riskli özellikler taşıyor olabilir. Kullanıcının bu risklere karşı bilgilendirilmesi ve deneyimi bilinçli olarak yaşaması için kısa bir tanıtım/anlatım yapılmalıdır. Tüketicinin konforlu bir tecrübe yaşamasını sağlamak için deneyimin tasarımından, uygulanışına kadar birçok konfor etmeni göz önünde bulundurulmalıdır.

Codemodeon ile iletişime geçmek ve firma hakkında daha çok bilgi almak için firmanın Facebook hesabını takip edebilir ya da aşağıda ki irtibat bilgilerini kullanabilirsiniz.

Codemodeon
Gülbahar Mah. Avni Dilligil Sok. No:7 Çelik İş Merkezi C-Blok Kat:4 Daire:18 – Şişli / İstanbul
Tel : +90 (212) 216 00 95

 

 

 

 

 

 

Kaynak : Campaign Türkiye

Umut Kurt Hakkında

Oyun sektörüne uzun yıllar önce dünyanın ilk "Çiftlik Simulasyonu" oyunu olan Umut Tarlaları'nın yapımcı firması Flash Bilgisayar ile girmiştir. Çeşitli sektörlerde bilişim yöneticiliği yaptıktan sonra Nitrid Games ile oyun sektörüne dönüş yapmıştır. Bu süreçte Pivot Games, Last Room, SoftAnya ekipleri başta olmak üzere çeşitli ekiplerle Android ve IOS platformları için mobil oyunlar ve uygulamalar geliştirmiştir. Türkiye’de oyun endüstrisinin önemli seslerinden olan OYUNDER Yönetim Kurulu Üyesidir.

Bir cevap yazın