Uygulama Marketi Optimizasyonu (App Store Optimization)

Günümüzde mobile uygulama marketleri içerisinde yer alan uygulama ve oyunların (mobile apps-mobile games) sayıları milyonları bulmuş durumda. Konuyu Mobil Oyunlar açısından ele alırsak bu durum büyük bir farklılık göstermiyor. Oyununuzun keşfedilmesini sağlamak her mobil yayıncının karşı karşıya bulunda büyük mücadelelerden birisi. Güncel araştırmalar uygulamaların halen %63 gibi oranda uygulama marketleri üzerinden keşfedildiğini işaret ediyor.

Uygulama Marketi Optimizasyonu (App Store Optimization)
Uygulama Marketi Optimizasyonu (App Store Optimization)

Bu durum pek çok küçük stüdyo için (şayet self publishing yolunu seçecekler ise) giderek daha fazla önem kazanıyor. Şayet Mobil Oyun yayıncılığı veya geliştiriciliği ile uğraşıyorsanız mobil uygulama marketlerinde pazarlama yapmanın farklı metotlarını öğrenmek durumundasınız. Bu noktada devreye giren en önemli metotlardan biri ASO yani App Store Optimization. Mobil kelimesini eklemeden kullanırsak Uygulama Marketi Optimizasyonu (UMO).

%63 gibi oranda bir kullanıcı satın aldıkları oyun veya uygulamaları uygulama marketi içerisinde gerçekleştirdiği aramalardan bulmayı tercih ediyor. İşte Uygulama Marketi Optimizasyonu tam bu noktada devreye giriyor. Şayet uygulamanız veya oyununuzun görünürlüğü sağlayamazsanız oldukça büyük bir finansal geri dönüşü kaçırmanızın imkan dahilinde olacağından emin olabilirsiniz. Hatta büyük yayıncıların uzmanlaşmayı tercih ettikleri alanların başında bu gelmekte. Bu aşamada bu konuda kendisini henüz yeterli seviyede hissetmeyen geliştiricilerin seçtikleri oyun türünde var olan uzmanlığına inandığı bir yayıncı ile anlaşmaları daha mantıklı olabilir. Aksi bir kararları var ise kendileri de bu alanda bilgi birikimlerini geliştirmeyi tercih edebilirler.

Biz bu noktadan itibaren Uygulama Marketi Optimizasyonuna giriş konusunda var olan temel dinamiklere değinelim ve bu konuda geliştiricilerimize bir kapı açalım.

Uygulama Marketi Optimizasyonu (App Store Optimization)
Uygulama Marketi Optimizasyonu (App Store Optimization)

ASO Türkçesi (UMO) Uygulama Marketi Optimizasyonu Faktörleri

Faktörlere girmeden önce bu tekniğin nispeten yeni olduğunu belirtelim. Bu nedenle halen gelişmekte olan pek çok alt başlığa sahip olduğunu anlamamız gerekmekte. Yine de temel faktörler şimdilik şu şekilde;

App Title (Uygulama Adı)
Mutlaka en cezbedici Adı bulmaya çalışın. İngilizce – Türkçe fark etmez. Hangi dillerde uygulamanız yayınlanacak satın alma isteğini en başarılı şekilde tetikleyecek cezbedici ismi bulun ve onu tercih edin. Seçtiğiniz anahtar kelimeleri uygulama adınızla kullanmanız burada size avantaj sağlayacaktır. “Anahtar kelimeler” meselesine ise ayrıca değineceğiz.

Description (Tanımlama-Açıklama)
Oyununuzun adı ile cezbettiğiniz alıcı ikinci aşamada açıklama kısmını incelemeye başlayacaktır. Bu noktada oyununuz veya uygulamanızın açıklamasının içeriği mümkün olduğunca doyurucu ve anlaşılır bir şekilde yansıtması çok önemli. İlgi çekici olamayan ve özensiz şekilde hazırlanmış bir açıklama tüm emeklerinizin boşa gitmesine ve o oyuncuyu bu aşamada kaybetmenize yol açabilir. Pratik denetimler bu aşamada açıklamayı iki ayrı bölüme ayırmanın doğru bir seçenek olduğunu göstermekte. İlk bölümün bir iki satırdan uzun olmaması ve temel bilgileri içeriyor olması gerekmekte. Uygulama için ne amaçla kullanıldığı şayet oyun ise hangi türde olduğu , çok oyunculu veya olmadığı, nasıl oynandığı gibi. Ancak unutmayın 1-2 satırdan daha uzun değil. İkinci bölüm ise uygulamanın veya oyunun nasıl çalıştığını veya oynandığını anlattığınız bölüm olarak kullanılır. Biraz pratik ve denemeler yaparak bu noktada potansiyel hedef kitlenizde en çok etkiyi yaratacak tanımlamaya ulaşmanız gerçekten çok önemli bir aşama olacaktır.

Uygulama Marketi Optimizasyonu (App Store Optimization)
Uygulama Marketi Optimizasyonu (App Store Optimization)

Keywords (Anahtar Kelimeler)
Evet geldik en zor yerlerden birine. Lisede sosyal bölümleri tercih etmeyen mühendis arkadaşlar olarak belki de en çok canınızın sıkılacağı yerlerden birisi burası. Anahtar kelimeler oyununuzu veya uygulamanızı tanımlayan kelimelerdir. Bu kelimeler son derece doğru bir şekilde seçilmeli hatta seçtiğiniz anahtar kelimelere göre sıralamada bulunduğunuz yeri düzenli biçimde takip etmelisiniz. Bu takip size hangi anahtar kelimelerde iyi performans gösterdiğiniz hangilerinde ise o kadar başarılı olmadığınızı gösterecektir. Anahtar kelime seçimi konuda çok spesifik ve yaratıcı olmaya çalışmalısınız. Yayıncılık yaptığınız her ülke ve pazar için bunu ciddiye alarak yeniden ele almalısınız. İnsanların sizinki gibi bir oyun veya uygulama aradıklarında aramalarda kullandıkları kelimelere odaklanmanız anlamlı olacaktır.

Logo (TATATAAAAAAA)
4. sırada ele almamıza rağmen aslında pek çoğumuzun Kabul edeceği gibi kullanıcıya yönelik yaratacağı etki açısından belki de (çarpışma anı) olarak tanımlayabileceğimiz faktörlerden ilki bu. Elbette güzel ve merak uyandırıcı bir logonun kişiyi daha fazla incelemeye yönlendirdiğini inkar etmek olanaksız. Şayet bu konuda farklı düşünüyorsanız o halde kafanıza göre bir logo tasarlayabilirsiniz. Şayet cevabınız evet ise durum değişir. Artık kafanıza göre bir logo tasarlamanız mümkün değil. Peki burada devreye ne giriyor? Tıpkı önceki maddelerde olduğu gibi oyuncu/kullanıcı tercihi. Bu konuda büyük yayıncıların ne kadar detaylı çalışmalar (focus group, add hoc) yaptığını doğrudan kendilerinden dinlemiş birisi olarak. Çok ilginç vakalar öğrendiğimi itiraf etmeliyim. Neredeyse çılgınca o küçücük kareyi alıcıyı yalnızca cezbetmek değil aynı zamanda oyunun/uygulamanın içeriği konusunda meraklandıracak onu daha fazlasını öğrenmeye teşvik edecek şekilde tasarlamaya çalışıyorlar. Tüm bu konularda Dünya genelinde servis sağlayıcılar bile oluşmaya başladı. Bunlara uygulama dünyasının SEO uzmanları gözü ile bakabilirsiniz.

Uygulama Marketi Optimizasyonunda takip edilecek adımlar
1. Oyun/uygulama adınızı geliştirin. (en iyisini bulduğunuza inanana kadar deneyin)
2. Anahtar Kelimeleriniz oluşturun ve optimize edin:
• Çeşitli anahtar kelimeleri üzerine beyin fırtınası seansları gerçekleştirin. Bu kelimelerin Oyununuzu veya uygulamanız gibi uygulamaları ararken kullanacaklarından emin olun. İlgisiz veya tüketici açısından anlamlı olmayan bağlantılar içeriyor olması yanlış evin kapısını çalmak gibi bir sonuç yaratacaktır. Özetle içeriye yani cihaza misafir olarak buyur edilmezsiniz.
• Kesintisiz biçimde anahtar kelime kontrollerini ve araştırmalarınızı sürdürün. Bu şekilde optimizasyonu sürdürmek satışlarınızın seyrini geliştirmenize yardımcı olacaktır. Geliştirmeye devam edin. .
• Rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri analiz edin. Ve arada bir analizi ve araştırmayı güncelleyin. Böylece kritik bir değişimi hızlıca fark edebilir ve önleminizi hızlıca alabilirsiniz. .
3. Lokalizasyon.
• Anahtar kelimelerin lokalizasyonu.
• Oyun/Uygulama adının Lokalizasyonu.
• Ekran görüntülerinin (Screen Shot) Lokalizasyonu.
• Açıklama/Tanımlama Lokalizasyonu.
• Uygulama içi dil ‘in Lokalizasyonu.
4. Göz tarafından kolayca yakalanan ilgi çekici bir ikon tasarımı.
5. Benzerlerin ayırt edici nitelikli, ilgi uyandırıcı ve alım isteğini teşvik edici açıklama.
• İyi ve efektif sonuçlar üretecek bir açıklama için bir bu konuda tecrübeli bir metin yazarının desteği.
• Oyun/uygulamanızın bulunduğu kategoriye uygun özellikle o tür uygulamalara referans veren nitelikte bir Oyun/Uygulama açıklaması.
• Oyununuz/uygulamanıza özel olarak hazırlanmış. Oyuncuyu sizin Oyun/uygulamanızı neden satın alması gerektiği konusunda cezbedebilecek bir teklif. Oyun/uygulamanızın neden rakiplerden iyi olduğunu anlatan bir şekilde sunulmalıdır.
6. Video Oluşturma
• Video trailer’lar indirilme sayısını ve dönüşüm oranlarını etkilemekte. Oyununuzun iyi hazırlanmış bir video trailer ile bu pazarda öne çıkmasına çalışın.
• Özellikle video tutorial ‘ler yani oyununuzun oynanışı veya uygulamanızın kullanışı hakkında bilgi veren görsel kılavuzlar oluşturmak önemli ve farklılık yaratıcı bir etki oluşturmakta. Bu video tanıtımlarda oyununuzun fark yaratan ve benzersiz özelliklerini öne çıkarabilirsiniz.
• Videoların youtube ve onun gibi diğer önde gelen video kanallarında eklenmesi. .
7. Ekran görüntüsü (Screen-shot) oluşturma ve optimizasyonu
• Oyununuzun en görkemli ve etkileyici sahnelerini öne çıkarın.
• Ekran görüntülerini bir takım ek metinler ve ek grafik öğeler ile açıklayın.
8. Oyununuz/uygulamanız için bir landing page (mikro-site) oluşturun.
9. Yorum ve reytingleri düzenli takip edin. Müşteriden gelen talepleri ve şikayetleri dikkate alın ve hızlı cevap verin. Bu oyununuzu/uygulamanızı mükemmelleştirme yolunda atacağınız en önemli adımlardan birisidir.
• Oyununuzu çeşitli incelme sitelerine ulaştırın ve değerlendirme isteyin.
• Size app yorum sitelerinden belirli bir garantili haber yorumu sağlayabilecek bu konuda uzmanlaşmış organizasyonlardan destek isteyin.
• Mobil Oyun/uygulama blog komünitelerine çevrelerine ulaşabilen ve bu şekilde oyununuza/uygulamanıza tanıtımı desteği sağlayan uzmanlardan destek alın.
• Youtube üzerinde oyununuz hakkında yorum yapabilecek bir influencer’dan (trend oluşturucudan) yorum alın.

Tüm bunları tamamladıktan sonra Rahatça keşfedilmek için bir strateji oluşturun. Ziyaretçilerinizi (landing page) Mikro sitenizden uygulama marketine yönlendirerek yüklemeyi/satın almayı teşvik edin. Bu noktada SEO teknikleri devreye girebilir. Ayrıca basın bültenleri hazırlamak ve forum duyuruları belirli bir plan çerçevesinde gerçekleştirmek önerilir. Elbette bu son paragrafta yer alan konular Uygulama Marketi Optimizasyonuna dahil olmayan diğer aksiyonlar.

Ne kadar görünür olursanız satış imkanınızın o derece yüksek olacağını aklınızdan çıkarmayın.

Tansu Kendirli

Tansu Kendirli
Tansu Kendirli

Kaynaklar:
http://www.mobiledevhq.com/articles
http://theappmedia.com/app-store-optimization-aso/
http://techcrunch.com/2013/04/17/forrester-app-discovery-report/