DİĞER HABERLER

Sea Hero Quest Oyunu Alzheimer Belirtilerinin Erken Teşhisinde Kullanılıyor

sea hero quest
İngiliz bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, Sea Hero Quest isimli dijital oyunun alzheimer hastalığının belirtilerinin anlaşılmasına yardımcı olduğu tespit edildi.

Çağımızın hastalığı olan alzheimerle ilgili çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. 2016 yılında piyasaya çıkmış olan Sea Hero Quest oyununun hem doktorlar hem de erken aşamada bulunan hastalar için fazlasıyla yardımcı olabileceği ortaya çıktı. Yapılan açıklamalara göre  bu oyun, alzheimer hastalığında yaşanan belirtilerin anlaşılmasına olukça yardımcı oluyor.

sea hero quest

Oyunun mantığı temel olarak, kaybolan bir denizcinin yolunu bulması amacını taşıyor. Belirlenen hedeflere gidebilmek için uygun rotaları çıkarmanız gerekiyor. Bu oyun halihazırda işletim sistemlerine ait mağazalarda bulunuyor ve bugüne kadar toplamda 4.3 milyon kullanıcı tarafından indirilmiş. Oyunun alzheimer hastalığı ile bağıntısı ise şu şekilde açıklanıyor;  eğer bu oyunda yolunuzu kaybediyorsanız ve doğru rotayı takip edemiyorsanız  alzheimer hastalığının erken belirtilerinden bir tanesini taşıyorsunuz demektir. Bu tezi doğrulamak isteyen bilim insanları bir çalışma başlattılar elde edilen veriler ise son derece ilginç.

sea hero quest

 

İngiltere’de yapılan çalışmalarda, 50 ve 75 yaş aralığında bu oyunu oynayan 27.108 İngiliz vatandaşı seçilmiş. Bu kişilerin performanslarına göre genel bir seviye oluşturulmuş. Alzheimer şüphesi olan 60 kişiye oyun oynatılmış ve performanslarına bakılmış. Alzheimer ile ilişkili olan APOE4 genini taşıyan 31 kişi, doktorların teziyle tutarlı sonuçlar vermiş. Test yapılan kullanıcıların performansları izlendiğinde, APOE4 genini taşıyan insanların performanslarının çok daha düşük olduğu gözlenmiş. Yani alzheimer hastası olabilecek kişiler, bu oyunda yollarını bulamamışlar.

Konuyla ilgili açıklama yapan araştırmacı Gillian Coughlan, alzheimer hastalığının 10 yıl kadar belirti verdiğini ve aslında ben geliyorum diye uyardığını belirterek, erken teşhisin alzheimer için fazlasıyla önemli olduğunu ifade etti.

Kaynak: https://www.alzheimersresearchuk.org/our-research/what-we-do/sea-hero-quest/

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.