DİĞER HABERLERRÖPORTAJ

Röportaj: Bir Junior Gözünden Crytek’te 3D Sanatçısı Olmak

Crytek‘in 3D sanatçılarından biri olan Florian Sollaneck, 3D sanatçıların merak ettiklerini ve kendisi hakkında daha önce bilinmeyenleri, nasıl 3D sanatçısı olduğunu anlatıyor.

Ayrıca yazının sonunda sizleri yönlendireceğimiz foruma, merak ettikleriniz, CRYENGINE hakkında düşünceleriniz ve 3D ile ilgili öğrenmek istediğiniz herşeyi Sollaneck’e sorabilirsiniz. Röportaja gelince;

DS_Florian-Sollaneck

Oyun sektöründe çalışmayı neden istediniz ve nasıl başladınız?

Oyunlar ve sanat hayatımın büyük bir parçasını kaplıyor. İlerleyen zamanda daha fazla oyunlara ağırlık vermeye çalıştım ve ilgilendiğim sanattan yola çıkarak oyun ile ilgili yeni fikirler yaratmaya başladım. İnternet üzerinde Photoshop, Adobe Flash ve Blender gibi programlar hakkında öğretici videolar izleyerek başladım. Bu programları kullanmaya başladıktan sonra oyunlar ile ilgili olarak sadece bu alana daha fazla şey katmak istedim. Üniversitede oyun ve sanat ile ilgili eğitimler aldım ve Crytek için 3D artist olarak çalışmaya başladım ve CRYENGINE için içerikler oluşturmaya başladım. Bu harika bir şey!

Şu anda ne üzerine çalışıyorsun ve neler yapmayı planlıyorsun?

SDK(Yazılım Geliştirme Kiti) üzerine çalışarak işim olan 3D sanatçılığı ile ilgili; modelleme, aydınlatma ve  tekstüre gibi çalışmaları yürütüyorum.

Ofisteyken ne tür müzikler dinleyerek çalışıyorsun?

Ruh halime ve üzerinde çalıştığım işe göre değişiyor ama genelde caz, metal, elektro ya da chillout karışımı bir şeyler dinliyorum.

Şu anda hangi araçları kullanıyorsun?

SDK ile çalışıyorum ve onun parametleri dahil olmak üzere 3DS Max, Photoshop ve Zbrush gibi programlarla beraber bir tasarımcının vazgeçemediği Quixel Suite kullanıyorum.

Ne tür oyunlardan hoşlanırsın ve şu ana kadar en sevdiğiniz oyun nedir?

Tür olarak hikayesi tutarlı oyunları oynamayı severim; Bioshock ve Final Fantasy gibi. Daha çok aksiyon odaklı oyunları seviyorum; Super Mario Monster Hunter ve Rocket League gibi. En sevdiğim oyun ise sanırım Persona 4 Golden.

İş dışında neler yapmaktan hoşlanırsın?

Arkadaşlarımla vakit geçirmeyi, bara, konserlere gitmeyi ya da beraber oyun oynamayı seviyorum. Ayrıca yeni yerleri görmek ve yeni deneyimler edinmek bana ilham veriyor.

Bir sonraki tatil durağın neresi?

Japonya’yı önümüzdeki yıl tekrar ziyaret etmek istiyorum.

Sektöre başlamak isteyenler için ne tür ipuçları verebilirsin?

Herşey uygulama ve tamamen pratiğe dayalı. Ne yapmak istiyorsam ona konsantre oluyorum ve yaptığım şeyi seviyorum. Dolayısıyla her zaman yeni fikirler oluşturmalı ve çalıştığı bir projeyi ya da bir işi geliştirmeye çalışmalı. Oyun önceliğiniz olacaksa porföyünüzü geniş tutmalısınız.

 

Röportaj şimdilik bu kadar. Eğer sizler de bir 3D sanatçısı olmak istiyor ve hâlâ aklınızda soru işaretleri varsa buradan foruma gidip kayıt olarak sorularınızı Sollaneck’e iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.