DİĞER HABERLERRÖPORTAJ

Röportaj: 2Tons Ekibi ile Oyun İvmelendirme Programı

2Tons, Gram Games‘in, yerli oyun geliştiricilerimize destek olmak amacı ile başlattığı hızlandırma programı. 2Tons ekibi ile yaptığımız röportajımızda; 2Tons nedir? Nasıl başvurabilirsiniz? Size ne gibi avantajlar sağlar? Ücretli mi? gibi soruların cevaplarını ve daha fazlasını okuyabilirsiniz.

2Ton için beta aşamasında demek yanlış olmaz. 2Tons ekibi, oyun geliştiricilere daha fazla destek olabilmek için pek çok girişimde bulunuyor. Bazıları süpriz olmakla birlikte; ücretsiz reklam bütçesi yaratma, programların ücretsiz lisanslanması gibi konularda destek toplamaya başlıyorlar. Bu çalışmaları, 2015 bitmeden tamamlamayı hedefliyorlar. Süprizleri kaçırmamak için 2Tons’un Facebook ve Twitter sayfalarını mutlaka takip etmelisiniz.

2Tons ile ilgili  tüm gelişmeleri web sitelerinden,  Facebook ve Twitter sayfalarından takip edebilirsiniz.

2Tons Web Site: www.2tons.org
Facebook: www.facebook.com/2TonsProgram
Twitter: www.twitter.com/2TonsProgram
Instagram: www.instagram.com/2TonsProgram

Bağımsız oyunlarla gelişmeye devam eden sektörümüzün, en büyük sorunlarından birisi olan yalnızlık konusunu “Bu oyunda yalnız değilsin!”  diyerek aşmayı hedefliyorlar. Oyununuzun geliştirme aşamasından pazarlamasına ve yayın sonrası durum analizine kadar yanınızda oluyorlar. Üstelik para ya da sözleşme talep etmiyorlar!

Gönülden desteklediğimiz bu projeyi, sizlere detaylı olarak anlatmak üzere bize vakit ayrıdıkları için, tüm Gram Games ve 2Tons ekibine teşekkür ederiz.


 

2Tons nedir?

2Tons, mobil oyun stüdyosu Gram Games’in, bağımsız yerli oyun geliştiricilerine yönelik hazırladığı, katılımcılarından herhangi bir karşılık ya da sözleşme beklemeyen İvmelendirme Programı’dır.

Oyun geliştiriciler 2Tons’a neden başvurmalı?

Mobil dünya günden güne büyüyor. Her geçen gün app store’larda, birçok yeni oyun yayınlanıyor. Bu kalabalık dünyada bir adım öne çıkmabilmek, Gram Games’in yaşadığı problemleri ve bu problemleri nasıl çözdüğümüze dair tecrübelerimiz, oyun geliştiricilerin 2Tons’a başvurma nedenleri olabilir.

Mobil dünyanın büyük problemlerinden olan; oyunların görünmez olması, hakedilen denemenin yapılamıyor olması ve kullanıcılarla oyunu buluşturmanın zor olması gibi engellerin aşılabilmesi üzere, 2Tons destekli oyunlar yayınlandıktan sonra sunduğumuz, reklam desteği için de 2Tons’a başvuru yapılabilir.

2tons-ekip

2Tons, oyun geliştiricilere ne gibi imkanlar sunuyor?

2Tons İvmelendirme Programı kapsamında oyun geliştiriciler; teknik problemlerden şirketleşme sürecine, mobil pazarda başarı sağlamak için önemli ipucları gibi çeşitli alanlarda yardım alabiliyorlar.

Kimler başvurabilir? Programa dahil olmak isteyenler ne yapmalı?

Yayınlanmış oyunu olanlar dahil, oyun geliştirme sürecinin herhangi bir aşamasında olan tüm geliştiriciler, 2tons@gram.gs  adresinden ya da 2tons.org web sitemizdeki İletişim formunu  doldurarak, 2Tons İvmelendirme Programı’na başvurabilir.

Hangi platformları destekleyen oyunlar ile başvurulabilir?

Gram Games olarak, deneyimimiz mobil ağırlıklı olduğun için mobil platformları tercih ediyoruz. Fakat bu yönde bir kısıtlamamız bulunmuyor, her platforma destek vermeye hazırız.

2Tons başvuru sürecinizi anlatır mısınız?

Fikirler soyut kavramlar olduğu için, oyun fikir aşamasındayken pek katkıda bulunamıyoruz. Yerli geliştiricilerimiz, oyun fikri konusunda oldukça yaratıcılar. Bu nedenle, 2Tons olarak amacımız; “oyun fikrinizi nasıl gerçekleştirebiliriz?” yönünde oluyor.

Genel olarak 2Tons’un başvuru sürecimiz;

  • 2Tons İvmelendirme Programı’mıza dahil olmak isteyen yerli oyun geliştiriciler; ekip hakkında kısa bilgi, oyun tanıtımı ve 2Tons’tan beklentilerine yönelik kısa açıklamayla birlikte, 2tons.org’da yer alan iletişim formundan başvurur,
  • Başvurular, 2Tons ekibi tarafından incelenir ve değerlendirilir,
  • Programa dahil olan oyun geliştiricleri ile iletişime geçilir ve Gram Games’in ofisinde gerçekleştirilecek toplantıda, 2Tons İvmelendirme Programı’mızın projenin hangi aşamada olduğu, hangi kaynaklarımızdan ve desteklerimizden faydalanabileceği gibi konular karşılıklı olarak anlatılır,
  • Yerli oyun geliştiricileri, 2Tons’a dahil olur ve ihtiyaçları doğrultusunda programımızda ilerler. 2Tons’un desteği oyun yayınlanmadan, yayın sırasında devam eder. Oyun mobil platformlarda yayınlandıktan sonra da, 2Tons İvmelendirme Programı’mız dahilindeki reklam desteğine başlanır,
  • Sadece oyun yayınlanana kadar değil, oyun yayınlandıktan sonraki süreçte de, oyunun durumunun değerlendirilmesi konusunda elimizden gelen tüm yardım yapılır.

Değerlendirme kriterleriniz neler?

Tek bir kriterimiz var: 2Tons İvmelendirme Programı’mıza başvurmuş olan oyun geliştiricilerin, oyun geliştirme sürecine başlamış, ilk adımı atmış olmalarını bekliyoruz.

Oyunlar fikir aşamasındayken, birlikte çalışabileceğimiz net bir konu olmuyor. Az da olsa ilerlemiş oyun geliştiriciler ile yola çıkmak istiyoruz. Üretim süreci devam eden, 2Tons ekibinin tecrübelerinden yararlanarak yönlendirilebilecek ekiplere yardımcı olmak istiyoruz.

Bunun dışında yayınlanmış oyunu olanlar dahil, oyunu geliştirmenin herhangi bir aşamasında olan tüm geliştiriciler, 2Tons’a başvuru yapabilir.

2Tons programına katılan oyun geliştiricilerden beklentileriniz nedir?

2Tons İvmelendirme Programı’mız kapsamında, geliştiricilerden herhangi bir maddi beklentimiz bulunmuyor. Oyun geliştiricileriyle herhangi bir sözleşme yapmıyoruz.

“Bu oyunda yalnız değilsin!” sloganıyla yola çıktığımız programımızda, geliştiricilerden tek beklentimiz sürekliliği sağlamak.

2Tons programına katılan ekiplerden, 2Tons deneyimlerine dair bir blog yazmalarını istiyoruz. Amacımız Gram Games’den bahsedilmesi değil. 2Tons’a katılmış veya başvuracak ekiplerin, birbirlerinin deneyimlerinden faydalanabilmelerini sağlamak.

2tons-ekip-1

Başarıya ulaşan oyunların geliştiricilerinden talepleriniz oluyor mu?

Birlikte çalıştığımız ekiplerin oyunlarının başarıya ulaşması, 2Tons için muhteşem bir motivasyon kaynağı. 2Tons destekli yayınlanan oyunlardan herhangi bir talebimiz yok. Gelir ortaklığı modelimiz de bulunmuyor. Oyunların geliştirilmesi tarafında, yardımlarımız her zaman devam ediyor. 🙂

Destek kapsamında neler var?

Öncelikle oyunu Türkiye pazarında, kendi oyunlarımız üzerinden tanıtarak, ilk ivmeyi arttırmaya çalışıyoruz. Sonra, ekiple birlikte oyunun başarısına göre karar verip, tanıtım desteğimizi diğer ülkelere yayarak büyütüyoruz.

Kendi oyunlarımızdan trafik yönlendirmeye ek olarak, oyun ile ilgili sektörel yayınlara ulaşıp, oyun hakkında haber yayınlamasına çalışıyoruz. Oyunlarımızın ve şirketimizin blog ve sosyal medya profillerinde yeni çıkan oyunu paylaşıyoruz.

Oyun endüstrisinin dev kuruluşlarından, 2Tons desteği ile yayınlanan oyun için; ücretsiz reklam bütçesi, programların ücretsiz lisanslanması ve oyun yaparken/yayınlanırken kullanılan diğer teknolojilerden, ücretsiz faydalanılması ile ilgili destek toplamaya başlayacağız. Bu çalışmaları 2015  bitmeden tamamlamayı hedefliyoruz. Başka sürprizlerimiz de olacak, takipte kalın. 🙂

Oyun geliştiricilere teknik destek veriyor musunuz?

Tasarım, oyun müzikleri, yazılım ve oyuncu deneyimi konularında, 2Tons’a başvuran geliştiricileri özgür bırakıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz ilk toplantıda, geliştiricilerin beklentilerini öğreniyoruz. Geliştiricinin hangi alanda yardıma ihtiyacı varsa, o konuda uzman ekip arkadaşımızla (örneğin; developer, game designer) birlikte çalışma imkanı sunuyoruz.

Program süresince, geliştiricileri bizim yönlendirmediğimiz, geliştiricilerin bizi yönlendirdiği bir modelle çalışmak istiyoruz. Ekibimizin tecrübelerinin aksine bile olsa, geliştiricileri kendi ilerlemek istedikleri yönde özgür bırakmayı tercih ediyoruz. Ekip olarak, oyun geliştiricilerin ihtiyaçlarına ve beklentilerine yönelik elimizden gelen tüm yardıma açığız. 🙂

Oyun geliştiricilere yatırım bulma ve yatırım süreçleri ile ilgili danışmanlık yapıyor musunuz?

Evet, danışmanlık yapıyoruz. CEO’muz ve 2Tons danışman ekibimizden Mehmet Ecevit, yatırımcı sürecinin nasıl ilerlediğine dair geliştiricileri bilgilendiriyor. Gerektiğinde de ulaşabileceğimiz tüm yatırımcılarla geliştiricileri tanıştırıyoruz.

Alpha-Beta testler konusunda destek veriyor musunuz?

Bu noktada direkt operasyonel bir desteğimiz bulunmasa da, geliştirilerle gerçekleştirdiğimiz toplantılarda, konu ile ilgili fikirlerimizi paylaşıyoruz.

İstanbul dışında olan oyun geliştiriciler katılabiliyor mu?

2Tons’a, İstanbul dışında da başvurular oluyor. Bu başvuruları da değerlendiriyoruz. İstanbul dışındaki geliştiriclerle, Skype vb. üzerinden toplantılar yapıyoruz. Program formatı, eğitimden ziyade birlikte çalışma yönünde olduğu için, online eğitim gibi bir planımız yok. Ancak  talep olursa neden olmasın. 🙂

2tons-ekip-2

Oyun geliştiriciler ile yaptığınız seansları ve sunumlarınızı tüm geliştiricilerin faydalanması için yayınlamayı planlıyor musunuz?

Tabii ki. 2tons.org sitemizi Türkçe ve İngilizce olarak yeni yayınladık. Geliştiricilerimizin 2Tons deneyimleri, son haberler, 2Tons destekli oyunlar, sunumlar ve videolar gibi tüm içeriklerini yenilenen internet sitemizde paylaşacağız. Oyun geliştiricilerimiz takipte kalsınlar. 🙂

2Tons ile devam eden oyun projelerinden bahseder misiniz?

Şu ana kadar yaklaşık 15’e yakın geliştiriciyle görüştük. 2Tons destekli ilk oyun olan Stick Fight oyunu da Google Play’de yerini aldı.

Genç, dinamik ve başarılı bir ekipten oluşan, yayınlanmış başka oyunları da bulunan TNSoftware ekibi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz 5 toplantıda; oyun tasarımı, reklam ve teknik bilgi başta olmak üzere, casual oyunlar konusundaki tüm deneyimlerimizi paylaştık. 2Tons İvmelendirme Programı destekli ilk oyun Stick Fight hem TNSoftware hem de Gram Games tarafından büyük bir heyecanla yayına aldık.

Oyun yayınlandığı ilk hafta 2Tons’un desteği ile 3.500’e yakın indirilerek, mobil oyun pazarına giriş yaptı.

Buna ek olarak 2Tons destekli yayınlanacak olan, geliştirme süreci devam eden, Sling-O isminde bir oyun daha var. Çok yakında bu oyunla ilgili de gelişmeleri 2tons.org’da yayınlayacağız.

 

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.