AkademiOYUNDER'DEN

Oyunlaştırma Kullanarak Hasta Çocukları Tedavi Etmek

Oyunlaştırma İle Tedavi Mümkün

Video oyunları bir çocuğa neredeyse her şeyi yaptırabilir, buna kistik fibroz hastalarının hayatını kurtaracak olan sıkıcı nefes egzersizleri de dahil.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Dieter Kirsch’in oğlu Jordi, kalıtımsal solunum hastalığı olan kistik fibrozdan muzdarip. Tedavi edilmediği sürece genellikle ölümcül olan bu hastalığa karşı son yıllarda neyse ki tedaviler olağanüstü derecede arttı. Amerika’da 30.000 kişi kistik fibrozdan muzdaripken ne yazık ki bunların 15.000 kadarı çocuk. Bu tedaviler, ki bir nebulizatör yardımı ile nefes egzersizlerini de barındırıyor, Jordi gibi çocuklar için ortalama yaşam süresini büyük ölçüde arttırıyor.

 

Ne yazık ki, Kirsch Jordi’ye nefes egzersizlerini düzgün ve düzenli yaptırırken zorlanıyor. Tedavinin tam etkisini gösterebilmesi için hastalar yavaşça ve derince bir nefes almalı ki dumandan olucan ilaç tüm hava yoluna ulaşabilsin. Ancak küçük bir çocuğu her gün  yarım saat veya daha fazla süre boyunca oturtup olması gereken hızda ve derinlikte egzersiz yaptırmak kolay bir iş değil.

 

Kirsh, Jordi’nin nebulizatörünü bir video oyunu sistemine entegre ederek nebulizatör vasıtasıyla oynamasını sağladı. Eğer Jordi egzersizlerini doğru yaparsa oyunda başarılı oluyor.Bir oyunda Jordi’nin nefes alış ve verişleri bir sıcak hava balonunu kontrol ederek haritadaki engellerden kaçınmasını sağlıyordu.Diğer oyunda ise, Jordi bir astronota uzayda süzülürken  eşyaları toplamasına ve bu sırada gelen gök cisimlerinden kaçınmasına yardımcı oluyordu.Almanya’da yaşayan Kirsch “Jordi-Çubuğu” adını verdiği yeni cihazı yakında tüm dünyaya duyurmayı amaçlıyor.

 

“Çocuklara istediğinizi yaptırmak özellikle küçül yaşta oldukça zor” diyor Jordi Çubuğunun çıkmasına yardımcı olan yenilikçi sağlık şirketi Edison Nation Medical’den Kenneth Paulus. ” Bu tedaviler yetişkinler için bile zorlayıcı. Bundan bir kaç yıl öncesine kadar kistik fibroz bir çocuk için resmen ölüm fermanıydı. O yüzden Jordi’nin düzgünce yönetilen bir solunum tedavasi onun için fazlasıyla önemli”

 

İşin ilginç kısmı ise Jordi Çubuğunu icat eden Kirsch’in doktorlukla uzaktan yakından alakası yok. Hatta kendisi doktorluktan olabilecek en uzak meslekte, profesyonel bir göz yüzü dalışçısı. O sadece çocuğunun ihtiyacı olan şeyi gördü ve ona bir çözüm üretti. “Sanırım bu hikayenin en etkileyici yanlarından biri de bu” diyor Paulus. ” O sadece bir çözüm arayan ve kendi imkanlarıyla bu prototipi yaratmış bir baba.”

Kirsch’in tıbbi eğitiminin olmamasına rağmen, uzmanlar da Kirsch ve Paulus’un Jordi Çubuğu ile işaret ettiği problem konusunda hemfikirler. 2009 yılında Kraliyet Tıp Cemiyeti dergisinde kistik fibrozun tedavisi üzerine yayınlanan bir makaleye göre ” nebulizatör tedavisinde göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörlerden biri de hastaların tedaviye karşı bağlılıklarıdır. Eğer bir nebulizatör mükemmel dozu verse bile süreç çok yavaş veya çok karışık ilerliyorsa ve hasta nebulizatör kullanmaktan hoşnut değilse tüm süreç beyhudedir.”

 

Jordi Çubuğu ise herhangi bir nebulizatöre bağlanabilen basit bir mekanizmadan oluşuyor. Böyle olması hastalar açısından iyi çünkü böylelikle insanlar zaten varolan nebulizatörlerine takabilir v e böylelikle oyunlaştırma yapabilmek adına yeni bir düzenek almak zorunda kalmazlar.

“Kendi sadeliği içerisinde dahice” diyor Paulus. Tüm sistem nebulizatördeki ağız parçasına ve hava bölümüne takılan böylelikle basıncı ölçen bir sensörden ibaret. Bu basınç sensörü ise bir USB ile bilgisayara bağlanıyor ve basıncı oyunda döküyor.  Nefes sıklığı ve basıncı doktor tarafından yazılmış reçeteye uyabilmek adına düzenlenebiliyor.

 

Aşağıdaki video Almanca, ancak Jordi Çubuğunun nasıl çalıştığını gayet güzel açıklar nitelikte.

 

 

 

Yazının aslı: https://www.fastcompany.com/3043606/using-gamification-to-get-sicks-kids-excited-about-their-treatment

Aslından çeviren: Atilla Kabakcıoğlu

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.