HAFTALIK BÜLTEN

Oyunder Haftalık Bülteni (07 Aralık 2016)

Oyunder Haftalık Bülten

Türk Oyun Sektörünün nabzını tutan Oyunder Haftalık Bülteni’nin 116’ıncı sayısına hoşgeldiniz. Bu bülten gönüllüler tarafından hazırlanmaktadır, atlanılan haberleri ya da burada yer almasını istediğiniz içerikleri bize content@oyunder.org adresinden iletebilirsiniz.
Bültenin eski sayılarını görmek için tıklayınız.
Haftaya görüşmek üzere…

Oyunder Editor Ekibi;

Tansu Kendirli, Umut Kurt, Umut Arslan, Serkan Tomaç


20161201_121553GameX 2016 Oyun Fuarı Gerçekleşti…

Bir GameX fuarını daha birlikte yaşadık. Ekonomik ve sosyal olarak yaşanan zor günlere rağmen bu fuarı başarı ile ileriye taşıyan Rönesans fuarcılık ekibini bir kez daha tebrik etmek isteriz. Bu ülkeye 30 yılı aşkın süredir donanım ve yazılım alanında destek sağlayan CompeX ve GameX franchiselarını bize kazandıran sevgili İsmet Göksel gibi öncülerin cesaretleri ve çabaları takdire layık. Önümüzdeki dönemde Kamu’nun ve fuar merkezlerinin de bu alanda oluşturulmaya çalışılan çabalara daha fazla ve güçlü destek vermesi gerektiğini düşünüyoruz.

Oyunder  fuar süresince pek çok panel ve oyun geliştirme atölyesi düzenledi. Sektör profesyonelleri, indie geliştiriciler, e-spor takımlarının yöneticileri, streamerlar ve girişimciler bir araya geldi. Her panelin ardından konularında uzman panelistlerimiz izleyiciler ile bire bir görüşmeler yaptı. sorularını yanıtladı ve geribildirimler verdi.

Çeşitli üniversitelerden gelen gençlerimiz staj ve iş imkanlarına kavuştu.  Bunun yanında stand alanımızda yer verdiğimiz genç ve  bağımsız oyun geliştiren Softanya Games, Nitrid Games, Mert Zehir, Kırmızı Nokta Production, Phoneix Studio gibi ekiplerimiz oyunlarını oyuncularla buluştururken sosyal medyada ve ulusal basında yer alma şansı elde ettiler.

Bazı yatırımcıların bu ekiplerden 2 tanesiyle yakından ilgilendiğini söyleyebiliriz.

Bu sene fuarda yer almasalar da Riot Games, Netmarble EMEA, Gram Games, Gripati, Atom Games, Lokum Games, Nowhere Studios, Nopact, Eray ve Simay Dinç (Re-Contact İstanbul), Moralabs gibi Oyun sektörümüzün önemli şirketleri fuarda hem Oyunder standında hem panellerimizde tecrübelerini dinleyicilere ve fuar ziyaretçilerine aktardılar.  BAU VR First ve Oyunlaştırma Co. ile Blippar arttırılmış ve sanal gerçeklikle ilgili vizyonlarını, teknoljik ve sosyal gelişmeleri ve geleceğe yönelik öngörülerini paylaştılar. Zehra Öney, Sami Hamid ve sevgili Ercan Altuğ Yılmaz’a bu içten destek ve çabaları için bir kez daha teşekkür ederiz.

Ulusal basının sansasyonel haber peşinde koşması alışılmadık bir durum değil.  “Ne olacak bu çocukların oyun bağımlılığı” gibi haberler yapılmış olsada bu sene fuar alanında yer alan oyun geliştirici ekiplerimizden bazıları henüz lise çağında ki gençlerden oluşuyordu. Basınımızın artık haberleri ” Gençlerimiz oyunculuktan, oyun yapımcılığına geçti” veya “Oyun sektörü deneyimini bilgisini ve deneyimini gençlerle paylaşıyor.” şeklinde verebilecek kadar konuya hakim olabilmeleri ileriye yönelik temennimiz..

Softanya Games ‘in liseli gençleri Oyun sektörünün sadece oyun yapımcılığı olmadığını Oyun Sektörü içinde pek çok farklı fırsatın olduğunu gösterdi. Mektebim Koleji Ümraniye ‘den gelen Softanya gönüllüsü gençler Youtuberler ‘in hemen hepsi ile görüşerek bir yandan sevdikleri takip ettikleri isimlerle tanışırken bir yandan firma ve oyun tanıtımını yaptılar.

OYUNDER Yönetim Kurulu Adına

Tansu Kendirli & Umut Kurt


 

Bağımsız Oyun Yapımcıları OYUNDER Desteği İle GameX 2016’da!

Oyunder GameX 2016′ da bağımsız oyun yapımcılarını ağırladı.
Oyunder’in bu yılki standında Phoenix Game and Publisher StudioKırmızı Nokta ProductionNitrid Games, Softanya Games, gibi ekiplerin yanı sıra Don’t Die oyunu ile adını duyuran Mert Zehir yer aldı… Indie ekiplerimiz oyunlarını oyuncularla buluştururken sosyal medyada ve ulusal basında yer alma şansı elde ettiler.


TÜBİTAK VE KOSGEB AR-GE PROJELERİ FARKLILIKLARI

Ülkemizde özel sektör kuruluşların Ar-Ge projeleri için destek sağlayan iki kurum mevcut: TÜBİTAK ve KOSGEB. Proje değerlendirme ve denetleme süreçlerini yirmi yıldan fazla bir zamandır yürüten TÜBİTAK, daha önceki yazımızda da bahsettiğimiz üzere birçok proje programıyla farklı segmentlere yönelik Ar-Ge projeleri için destek sağlıyor. Detaylar İçin Tıklayınız…

Pixofun’ın İş Bankası İçin Geliştirdiği İşVille Oyunu, Learning Technologies Awards’da Best Learning Game Dalında 1. Oldu!

Uzmanların yapmış olduğu açıklamaya göre 2050 yılına kadar sanal gerçeklik teknolojisi insanlara oturduğu yerden kalkmadan yapay zeka ile beraber alışveriş yapma imkanı sunacak. Detaylar için buraya tıklayın.  (İngilice Haber)


Gram Games ‘in oyunu Six! Red Bull Yılın Mobil Oyunu Ödülüne aday…

Red Bull tarafından düzenlenen “2016 Yılın Mobil Oyunları Ödülü” adaylarından biri de ülkemizin gurur kaynaklarından Gram Games ‘in son oyunu Six!. Oylamaya katılmak ve Six! ‘e destek vermek  için buraya tıklayın. 


Türk Oyuncuların 2016’da En Çok Aradıkları 20 Oyun Açıklandı…

Yandex, Türk oyun severlerin 2016 yılı içinde en çok arama yaptığı 20 oyunu listeledi. Listenin ilk sırasında çıktığı tarihten bu yana 3 yıl geçmiş olmasına rağmen GTA V yer alıyor. Bu oyunu bir Türk yapımı olan MMOFPS oyunu Zula takip ediyor. EA Sports’un FIFA serisi ise üçüncü sırada. Detaylar için buraya tıklayın. 


VR First Türkiye Ekibinin Bölge Elçisi Olmak İster misiniz?

Farklı bölgelerde VR First’ü temsil etmek, ekibin bir parçası olmak ve büyüyen VR dünyasında yerinizi almak için tek yapmanız gereken bu formu doldurmak: Forma ulaşmak için buraya tıklayın. 

Hour Of Code 2016 Microsoft Türkiye Ofisinde 10-11 Aralık 2016 ‘da…

Çocukların eğlenerek öğrendiği, Microsoft Türkiye İstanbul ve Ankara Ofisi’nde 10-11 Aralık 2016 tarihlerinde Minecraft ile gerçekleşecek olan  Hour of Code etkinliğine davetlisiniz. Kayıt ve Detaylar İçin Tıklayınız…

Özel Başlıklar


Dünyada Olan Etkinlikler


Haber Turu


E-Spor Turu


Yeni Çıkan Oyunlar

Next Backgammon Appstore ve Google Play İçin Çıktı…

Yerli oyun geliştirici ekiplerimizden TNBT ‘nin yeni oyunu Next Backgammon Appstore ve Google Play ‘e çıkış yaptı… Detaylar için tıklayın.

Google Play Linki İçin buraya tıklayınız…

Appstore Linki İçin buraya tıklayınız…


Türk Geliştiriciler Tarafından Üretilen The Untrodden ‘in Alfa Sürümü Greenlight ‘e Çıktı…

Untrodden bir astronotun uzay macerasını konu alan survival oyunudur. Tek başına olabilir ya da ekip halinde oynayabilirsin. Oyun uzun zamandır geliştirme aşamasında ve Alfa sürümü Steam Greenlight üzerinde yayınlanmış durumda…

Yabancı bir gezende daha önce karşılaşmadığın hayvanlar, bitki örtüsü ve atmosferiyle bambaşka bir deneyime hazır ol!  Oyuna ulaşmak için tıklayınız…


Tüm sektör haberleri için; content@oyunder.org

Oyunder Haftalık Bülteni sektör ve yerel üreticilerle ilgili tüm haberlerinizi bekliyor. Gönüllüler tarafından hazırlanan bültenimiz için atlanılan tüm haber ve gelişmeleri bize content@oyunder.orgadresinden iletebilirsiniz.


Oyunder'in Hikayesi

Oyunder’in Hikayesi

Oyunder’in Hikayesi

OYUNDER’in 3 yıllık yolculuğunu sizler için görselleştirdik. Bu görselleştirmeye buradan ulaşabilirsiniz.


WOMEN in GAMES

OYUNDER bünyesinde kurulan Women in Games grubu, Türkiye’nin başarılı oyun şirketlerinin kadın profesyonellerini ve bu sektörde yer almayı hedefleyen kadın girişimcileri biraraya getiriyor.


jobs.gamedevturkey.com

Game Developers @Turkey sitesinde bir iş ilanları panosu olduğunu biliyor muydunuz?


Oyunder Etkinlik Takvimi

Oyunder etkinlik takvimi ile oyun geliştiricileri ilgilendiren yurtiçi ve yurtdışı etkinlikleri takip edebilirsiniz. Tüm etkinlik takvimi için tıklayınız.


Arkadaşlarınız da üye mi?

Türk oyun sektörünün nabzını tutan “Oyunder Haftalık Bülteni”ne üye olması gerektiğini düşündüğünüz bir arkadaşınız varsa bu linki onunla paylaşabilirsiniz.


Veritabanımıza kaydolun

Sizi daha yakından tanımamız, özel etkinliklerimiz, eğitim ve fırsatlarımızdan yararlanabilmek için bize ekibiniz ve projeleriniz hakkınızda bilgi vermeyi ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.