HAFTALIK BÜLTEN

Oyunder Haftalık Bülteni (05 Ekim 2016)

Oyunder Haftalık Bülten

Türk Oyun Sektörünün nabzını tutan Oyunder Haftalık Bülteni’nin 107’inci sayısına hoşgeldiniz. Bu bülten gönüllüler tarafından hazırlanmaktadır, atlanılan haberleri ya da burada yer almasını istediğiniz içerikleri bize content@oyunder.org adresinden iletebilirsiniz.
Bültenin eski sayılarını görmek için tıklayınız.
Haftaya görüşmek üzere…

Oyunder Editor Ekibi;

Tansu Kendirli, Umut Kurt, Umut Arslan, Serkan Tomaç


Tansu Kendirli

Oyun Hayatımızı Sararken

Bu haftanın pek çok önemli haberi var. Creative Europe programına ortaklığımızın geri çekilmesi ihtimali bunlardan sanırım en kritik ve önemli olanlardan biri her ne kadar Oyun Sektörü daha önce kapsam dışına bırakılmış olsada Türkiye’nin kültürel değerlerini yaratıcı endüstriler alanında global’e taşıması adına önemli bir aracılık yapan bu programa üyeliğimizin bitirilmesi yerine genişletilerek devam etmesi Türkiye’nin 10.000 USD gelir çukuru dediğimiz tehdidi geçebilmesi adına çok önemli. Umuyoruz bu karar yeniden gözden geçirilir. Eğitimde, sağlıkta, üretimde ve iş hayatına uyumda giderek daha çok kullanılmaya başlayan Oyun, yaşlanan nüfusun önleyici sağlık tedbirleri alanında bile aktif olarak kullanılmaya başlamışken Ülkemizde giderek daha fazla ilgi görmeye başlayan Lisans ve Lisansüstü programların Oyun sektöründe dönüşümü hızlandıracağını apaçık görüyoruz.

Oyunder olarak önümüzdeki dönemde Üniversitelere yapacağımız ziyaretlerin farkındalığı yükseltmeye yönelik aktif katkısı olacak. Elbette Türkiye bu alanda adım atmaya çalışırken regülatif açıdan başarılı geliştiricilerini yayıncılarını kaybetmemeli. Böyle bir tehdit olduğu ortada. Sadece üretim açısından münbit bir ekosistemi kurmak maalesef yeterli değil. Bunu güçlü bir pazarlama yeteneği ile birleştirmek ve finansal (yatırım) olarak desteklenmesine yönelik uygun yönetmelikleri hazırlamak gerekiyor. Bir bültenimizi daha sizinle paylaşırken Oyun dolu, huzurlu, mutlu ve verimli geleceğe birlikte yürümeyi diliyorum.

Saygılarımla,

Oyunder Başkanı

Tansu Kendirli


Türkiye Creative Europe Üyeliğinden Vaz Mı Geçiyor?

Türkiye, kültür ve sanatı teşvik etmek amacıyla kurulan Yaratıcı Avrupa Programı’nda (Creative Europe) bundan böyle yer almayacak. Detaylar için tıklayın.

Digi-Capital Bu Yılın 3. Çeyreğinde AR’ye Yarım Milyar Dolar Yatırım Yapıldığını Açıkladı (İngilizce Haber)

Son 12 ay içerisinde AR-VR alanına yapılan yatırımlar 2.3 milyar doları bulmuş oldu. Detaylar için tıklayın.


BAU Dijital Oyun Tasarımı Lisans Programı Açıldı

Yeni açılan BAU Dijital Oyun Tasarımı lisans programı BUG JR, 52 öğrencisiyle döneme başladı. Ayrıca Oyun Tasarımı yüksek lisans programı olan Master BUG sayısını ikiye katlayarak 34 öğrencisiyle 3. yılına başladı. Öğrencilere başarılar dileriz.

 

Ubisoft Mobil Oyun Yapımcısı Ketchapp’ı Satın Aldı

Ubisoft yaptığı açıklama ile mobil oyun geliştiricisi olan Ketchapp firmasını satın aldığını duyurdu. Ketchapp ile birlikte mobil platformlar için Free to Play oyunlar geliştirileceğini belirten firma, atılan bu adım ile birlikte Ubisoft’un en önemli mobil yayıncılardan biri olacağının da altını çizmiş. Detaylar için tıklayın.


Oyun Endüstrisi İçin İdeal CV Hazırlama (İngilizce Haber)

Oyun endüstrisinde insan kaynakları alanında çalışan Guy DeRosa tarafından hazırlanan oyun endüstrisi için ideal cv nasıl hazırlanır konulu makale bu hafta ilgi çeken başlıklar arasında. Detaylar için tıklayın.


Paramanya Cup Sezon 2 Şampiyonu Belli Oldu

Paramanya Cup Sezon 2 Finali’nin gerçekleşmesiyle beraber şampiyon da belli oldu. Paramanya Cup Sezon 2 Finali şampiyonluk maçında Juliet ve Vasilet karşı karşıya geldi. Maçın sona ermesiyle birlikte Paramanya Cup Sezon 2’nin Şampiyonu Juliet oldu.


Dünyada Olan Etkinlikler

Özel Başlıklar

Haber Turu

Bireysel Yayınlanan Oyunlar


Tüm sektör haberleri için; content@oyunder.org

Oyunder Haftalık Bülteni sektör ve yerel üreticilerle ilgili tüm haberlerinizi bekliyor. Gönüllüler tarafından hazırlanan bültenimiz için atlanılan tüm haber ve gelişmeleri bize content@oyunder.orgadresinden iletebilirsiniz.


Oyunder'in Hikayesi

Oyunder’in Hikayesi

Oyunder’in Hikayesi

OYUNDER’in 3 yıllık yolculuğunu sizler için görselleştirdik. Bu görselleştirmeye buradan ulaşabilirsiniz.


WOMEN in GAMES

OYUNDER bünyesinde kurulan Women in Games grubu, Türkiye’nin başarılı oyun şirketlerinin kadın profesyonellerini ve bu sektörde yer almayı hedefleyen kadın girişimcileri biraraya getiriyor.


jobs.gamedevturkey.com

Game Developers @Turkey sitesinde bir iş ilanları panosu olduğunu biliyor muydunuz?


Oyunder Etkinlik Takvimi

Oyunder etkinlik takvimi ile oyun geliştiricileri ilgilendiren yurtiçi ve yurtdışı etkinlikleri takip edebilirsiniz. Tüm etkinlik takvimi için tıklayınız.


Arkadaşlarınız da üye mi?

Türk oyun sektörünün nabzını tutan “Oyunder Haftalık Bülteni”ne üye olması gerektiğini düşündüğünüz bir arkadaşınız varsa bu linki onunla paylaşabilirsiniz.


Veritabanımıza kaydolun

Sizi daha yakından tanımamız, özel etkinliklerimiz, eğitim ve fırsatlarımızdan yararlanabilmek için bize ekibiniz ve projeleriniz hakkınızda bilgi vermeyi ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.