OYUNDER'DEN

Oyun sektörüne yönelik Ekonomi Bakanlığı destekleri hakkında faydalı bir özet

Bildiğiniz gibi Ekonomi Bakanlığı Hizmet İhracatına yönelik destekler kapsamında genel ve sadece oyun şirketlerine özel olmak üzere destekler vermekte.

Bu destekler derneğimizin 2012 yılından beri Ekonomi Bakanlığı ve diğer devlet kurumlarıyla ortak yürüttüğü çalışmaların sonuçlarındandır. Türkiye’deki oyun ekosistemi için çok faydalı olacağına inanıyoruz.

Elbette ihtiyaçlara göre ve kamunun sektörümüzü daha yakından tanımasıyla birlikte bu desteklerin kapsamı zamanla daha da genişleyecek ve yenileri eklenecektir. Yapılmasını gerekli gördüğünüz değişiklikler konusunda Oyunder’le temasa geçmekten çekinmeyin. Tabi ki bakanlıkla doğrudan temasa geçme yolu bütün şirketler için açık olmakla birlikte, benzer ihtiyaçlara sahip şirketlerle beraber hareket etmek, bir STK olmak ve talepleri gerekçeleri ve sonuçlarıyla beraber irdeleyen raporlarla birlikte sunmak kamu tarafında olumlu sonuç alınma ihtimalini bir hayli artırıyor.

Desteklerle ilgili mevzuata Ekonomi Bakanlığına ait bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bu yazıda desteklerden faydalanmak için mevzuatta yazan fakat bazen tam anlaşılamayan konulardan, bize sıkça ulaşan ve yüz yüze görüşmelerde ağırlıklı olarak sorulan sorulardan yola çıkarak sürecin nasıl ilerlediğine dair bilgileri ve bazı yazılı olmayan kuralları aktarmaya çalışacağız. Mevzuatı okumadan sadece bu yazı üzerinden başvuru yapılmamalıdır.

Ön onay süreci
Bu desteklerden bazılarında ön onay şartı vardır. Ön onay, ödeme yapılmadan önce Ekonomi Bakanlığı’na yapılacak harcamaların içeriğine ilişkin belgeler sunulması sürecidir. İstenen belgeler ilgili linklerde listelenmiştir. Ön başvuru kabul edikten sonra harcamalar gerçekleştirilir, daha sonra destek başvurusu sürecine girilir.

Destek Başvurusu
Destek başvurusu ise oyuna özel desteklerde genellikle oyun satış platformunda satışa çıktıktan sonra yapılır. Ancak bazı ödeme belgelerinin en az 3 ya da 6 ay içinde bakanlığa ulaştırılması gibi bir koşul vardır. Bu yüzden uzun projelerde harcamalara ilişkin fatura ve dekontlar zamanı geçmeden bakanlığa ulaştırılmalıdır. Fakat destek başvurusu oyun çıktıktan (yayımlandıktan) sonra yapılır. Başvuruya ilişkin ödemelerin işleme alınabilmesi için ödeme belgelerinin ekonomi bakanlığı evrak kayıda giriş tarihi ve ödemenin gerçekleştiği tarihin arasında 6 aydan fazla olmaması gerekir (faturanın kesildiği tarih değil).

Örneğin 2 yıllık bir proje geliştiriyorsunuz ve 2016 Ocak Ayı’nda projeye başladınız. Bunun için “Bilgisiyar Oyunu – Mobil Uygulama Geliştirme Desteği”ne başvuracaksınız. Ekibinizden iki kişiyi bu destekten yararlanması için seçtiniz, dilekçe ve CV’leri en geç 2015 Aralık Ayı’nda Ekonomi Bakanlığı’na ulaştırmış olmanız gerekir. Daha sonra her 6 ayda bir son 6 aya ait maaş bordroları ve ödeme dekontlarını ekonomi bakanlığına iletmeniz gerekir.

Son olarak 2018 Ocak Ayı’nda projeniz çıktığında, satış platformunda olduğunuzu gösteren belgelerle birlikte son 2 yılda 2 personel için yapmış ve zamanında yollanmış bordro ve dekontlara ilişkin ödeme ekonomi bakanlığından talep edilir.

Dokümanların hazırlanması ve evrak gönderimi

Bakanlığa gönderilen belgeler, Bakanlık’ın evrak bölümüne yollanır ancak dilekçeler (başvuru dosyalarının en üstünde duracak şekilde) “Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğüne” hitaben yazılır.

Ödeme belgeleri imzalı ve kaşeli olmalıdır. Fatura üstünde şirketin imzası ve kaşesi, banka dekontları üstünde bankanın imzası ve kaşesi aranır.

Bu yazının devamıda özellikle oyun şirketlerinin sıklıkla yararlanabileceği 4 destek üstünde duracağız. Diğer destekleri de inceleyip size uygun olanlar için başvuru yapabilirsiniz.

Ödemelerin Yapılması

Ekonomi Bakanlığı diğer kamu kurumları gibi ödemeyi yaparken SGK ve Vergi Dairelerine borcunuz olmadığını bildiren “bir vergi borcu yoktur” yazısı ister. Eğer şirket bu kurumlardan birine borçluysa, borç tutarı bakanlığa bildirilir ve önce ödeme borçlu olunan devlet kurumuna yapılır. Eğer destek tutarı borç tutarından fazla ise kalanı bildirilen banka hesabına yatar.

Bilgisayar Oyunu – Mobil Uygulama Geliştirme Desteği:

Kapsamına linkten ulaşabileceğiniz bu desteğe mutlaka bütün oyun şirketlerinin başvurması gerekiyor. Bakanlıkta ön onaylı bu destekten yararlanabilmek için gösterilecek personelin yazılımcı/programcı ya da görsel tasarımcı (art director, 2d ya da 3D artist, animasyoncu) olması gibi bir beklenti var. Şu anda yazar/ses tasarımcısı/proje yöneticisi/oyun tasarımcısı gibi roller desteklenmiyor gibi gözüküyor. Bu rollerin de destek kapsamına alınması yolunda derneğimiz girişimler yapmaya devam edecektir.

Projeye başlamadan önce linkteki istenen belgelerle birlikte başvurulur. Daha sonra bordrolar ve maaş ödeme dekontları ödemelerin üstünden 6 ay geçmeden bakanlığa ulaştırılır. Oyun satışa çıktıktan sonra ödeme talebi yapılır.

Bilgisayar Oyunu – Mobil Uygulama Komisyon Desteği

İçeriğine linki kullanarak ulaşabileceğiniz bu desteğe Oyun satışa çıktıktan sonra mutlaka başvurulması gerekmekte. Satış platformlarının kestiği satış komisyonunun (genelde %30 olan) %50’sinin bakanlık tarafından geliştirici şirkete geri ödenmesi. Bu destekte kritik olan komisyon desteğine Türkiye’de yapılan satışlar için başvurulamıyor olması. O yüzden faturalandırma aşamasında “Türkiye satışları” ve “Yurtdışı Satışları” olarak iki ayrı fatura kesilmesi uygun oluyor.

Yapılan satışlar için satış platformları raporlama sunuyorlar. Bu raporlama sayfalarına erişimin bakanlığa sağlanabilmesi gerekiyor. Bakanlık bunun için önce kendi adlarına bir e-mail hesabı açılmasını, sonra bu e-mail hesabıyla finansal raporlara erişimi olan bir satış platform user’ı açılmasını istiyor. Tabi bu açılan yeni hesapların kullanıcı bilgilerini bakanlığa sunuyorsunuz. Şahsi tecrübelerim Steam tarafında olduğu için, Steam’de bir kullanıcıya sadece finansal bilgilerin görüntülemesine erişim vermek ancak hiçbir değişiklik yapamamasını sağlamak mümkün.

Son olarak ödeme başvurusu yapılırken dikkat edilmesi gereken komisyon desteği yapılan her ay için toplam komisyonun hesaplanmasıdır. Bunun için Steam’de aşağıdaki görsel üstünden bir tarafta raporları, diğer tarafta o rapor ayına denk gelen süre için “region” bilgisini görüntülememiz gerekiyor.

steamyokyer

Daha anlaşılır olmasını sağlamak amacıyla örneğin 2015 Ekim içinde yaptığımız satışların raporlarına bir sayfada açtıktan sonra, başka bir sayfada “Regions” tabına tıklayıp, o aya denk gelen Türkiye satışlarını bulmak için tarih aralığı giriyorum:

steamyokyer2

Daha sonra 2015 Ekim ayına ait “Net Sales” değeri üzerinden (net sales çünkü içinden chargeback’leri ve VAT meblağını çıkarmamız gerekiyor, komisyon bunlar düştükten sonra hesaplanıyor) o ay region’da görülen ve Türkiye’de yapılan satışları çıkarıyoruz.

steamyokyer3

steamyokyer4

$4100 – $276 = $3824 Türkiye harici yaptığımız net satışı bulmuş oluyoruz. Buradan da komisyonu hesaplamak için $3824 x 0.3 = $1147 satış platformunun kestiği komisyon bulunmuş oluyor. Örneği Steam üstünden verdim ancak diğer satış platformları da biraz daha değişik olmakla birlikte benzer mantıkla çalışmakta.

Başvuru formunda her ay için ödediğiniz komisyon tutarının girilmesi gerekiyor.

Unutmamanız gereken, başvuruyu yaptığınızda satış platformunun size ödemeyi yaptığı tarihin üstünden 6 aydan fazla geçmemiş olması.

Bilgisayar Oyunu – Mobil Uygulama Pazara Giriş Desteği:

Lokalizasyon, hosting gideri, internet sitesi gibi bir çok masrafı bu kalem altında karşılayabilmek mümkün. Eğer yurtdışında bir yayıncı ile çalışılıyorsa genelde yayıncılar net satıştan kendi lokalizasyon, hosting ve diğer tanıtım giderlerini düştükten sonra kalan üzerinden revenue share yaparlar.

Nowhere olarak Monochroma için 2014’te Alman yayıncı Crimson Cow’la çalıştığımızda, ilk başta onlardan alacağımız lokalizasyon ve CD basım masraflarının düşüldüğü bir ücret üstünden anlaşmıştık. Daha sonra desteğin farkına varınca, Ekonomi Bakanlığı’ndan da onay alarak karşılıklı faturalaşmayı iki adımda yaptık. Önce onlar lokalizasyon ve CD basım ücretleri için bize bir fatura kestiler ve biz bu rakamı onlara ödedik. Sonra bu ücretler düşülmemiş hali üstünden bir revenue share’le bize ödememizi yaptılar.

Reklam Tanıtım ve Pazarlama Desteği

Oyuna özel bir destek olmamasına karşılık oyun şirketleri için de önemli olan bu destek ön onaya tabidir. Yurtdışı hedeflenerek yapılmış bütün facebook, google ya da diğer reklam harcamaları bu kategoride değerlendirilebilir. Örneğin Monochroma için yaptığımız düşük bütçeli bir e-mail blast bu kapsamda desteklenmişti. Aynı şekilde yurtdışındaki PR ajansımızın da yaptığı harcamaların bir kısmı bu destek kapsamında değerlendirildi.

Fuarlara katılım da bu kalem altında desteklenir ancak bakanlık fuarlarda stand açılmasını şart koşar, konferans katılımlarını desteklemez.

 

BURAK TEZATEŞER 

OYUNDER YÖNETİM KURULU ÜYESİ – NOWHERE STUDIOS KURUCUSU ve YÖNETİCİSİ

https://tr.linkedin.com/in/btezateser

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.