Oyun sektörü aslında bize ne anlatıyor? Biz bunu anlamaya ne kadar hazırız?

Oyun endüstrisi kuşkusuz yirmi yılın yıldızı. Gösterdiği yıllık büyüme, erişim koşulları ve teknolojik olanakların gelişimi ile orantılı bir devinim gösteriyor. Son on yılda yıllık bazda yüzde onun üzerinde büyüme sağlayabilmeyi başaran bir lokomotif. Üstelik bunu genel bir ekonomik durgunluk hatta küçülme zamanında becerebildi.

Mütevazı bütçelerle kurulan oyun şirketlerinin gösterdiği başarılar ortada. Bu niteliğini insana ve onu yönlendiren unsurlara dair bilgiyi çok nitelikli bicimde tespit edip onu başarılı bir şekilde dönüştürmesinde yatıyor.

Son dönemde tüm dünyada yaşanan ekonomik zorluklar ve resesyonların bu endüstriye minimal düzeyde etki etmesinin altında bu yatıyor.

İŞ’in EKONOMİSİ VE YARATTIĞI FIRSATLAR

Türkiye de 1 Milyar doları aşan oyun ihracatı ve ekonomisi bu nedenle yatırımcıların ve girişimcilerin etkisini daha uzun süre çekecek. Özellikle gençlerin bu alanda is ve kariyer güvencesi noktasında aradığı fırsatları yaratabiliyor.

Pazarlama, Finans, Ekonomi, Sosyal bilimler Mühendislik ve iletişim tabanlı eğitim alan gençlerin önünde yalnızca oyundan keyif almak değil onu gelecek güvencesi haline dönüştürme imkanı sonuna kadar açık. Bu alana ilgi duyup tecrübelerini burada değerlendirmek isteyen profesyonellerin de gün geçtikçe endüstride yer edinmeye başladığını artık sıklıkla görmeye başladık.

Performans Marketing, Influencer marketing, Data Science, Community management kavramları artık bu endüstrinin yüreğinde kan damarlarında dolaşıyor.

Klasik endüstriler ve alanda yer alan markaların bu noktaya daha fazla ilgi göstermeye her zamandan daha fazla ihtiyacı olacak. Zira tüketiciniz aslında dönüşüyor. Bu dönüşümü yakalamak için iletişimin hatta yeni medyanın en önemli alanı olan Oyun’u tüm çevresi ve kavramları ile tanıyıp stratejinizin ayrılmaz bir parçası haline getirmeye aslında mecbur kalacaklar.

MARKALAR PERSPEKTİFİNDEN DURUM

Büyük markaların eğlence sektörü stratejisi rotalarını çizmeye başlamalarının zamanı çoktan geldi. Fırsat yada felaketiniz kapıda zili çalıyor. Ya bu yeni misafiri (yada komşuyu diyelim) tanıyıp onunla iyi dost olacaksınız. Veyahut komşunuz evde parti moduna geçtiğinde onun niye ve nasıl bu kadar popüler olduğunu anlamadan, kızarak, korkarak, kaybederek ve şikayet ederek hayata devam edeceksiniz.

Bu karar sadece oyun endüstrisine doğal olarak yakın olan sektörlerin değil tüm klasik üretim ve servis alanlarının gelecekte başarısını belirleyecek. Kamuda, Özel sektörde hatta kar amacı gütmeyen organizasyonlarda karar vericilerin bunu anlaması o nedenle çok hayati.

Şimdi korku değil tanışma, anlama ve dost olma zamanı. Güzel bir fuarı birlikte öğrenerek geçirmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.