DİĞER HABERLERKÖŞELER

Online Oyun Oynayan Öğrenciler Derslerinde Daha Başarılı

Online oyun oynamanın oyuncunun beynini çürüttüğü hakkındaki şehir efsanesine karşı yapılan bir araştırma sonucunda bu durumun tam tersi hakkında bulgular elde edildi.

Araştırmaya göre her gün online oyun oynamanın, akademik verimde doğru orantılı bir  artışa etki ettiği sonuca ulaşıldı.

Avustralya’da 12.000’den fazla lise öğrencisini kapsayan çalışma, internet kullanımı söz konusu olduğu zaman düzenli olarak online oyunları oynamış olan öğrencilerin, oynamamış olan akranlarına göre matematik, okuma ve fen testlerinde daha yüksek puan elde ettiklerini gösterdi.

Melbörn’deki RMIT Üniversitesi’nden iktisatçı Alberto Posso şöyle aktarıyor:

“Neredeyse her gün online bilgisayar oyunu oynayan öğrenciler, matematikte ortamalanın 15 puan üstünde ve fende ortalamanın 17 puan üstünde not alıyorlar. Online bilgisayar oyunları oynadığınızda, sonraki seviyeye geçmek için bulmaca çözüyorsunuz ve bu eylem, gün içinde öğrendiğiniz matematik, okuma ve fendeki genel bilgi ve becerilerin bazılarını kullanmayı kapsıyor.”

Çalışmada, 2012 yılında 700’den fazla okuldaki öğrencileri test etmiş ve onların kişisel ilgi ve online hareketleri hakkında bilgi toplamış olan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’ndaki (PISA) Avustralya verileri kullanıldı.

Posso, online oyun oynarak düzenli şekilde zaman harcayan öğrencilerin, onlara ayrıca okul çalışmalarında yardımcı olabilecek olan analitik ve problem çözme becerilerini geliştirdiklerini öne sürüyor.

Posso, ABC’den Bridget Brennan’a şöyle konuşuyor: “Bazen oyuncuların kimyanın bile bazı ilkelerini anlaması gerekir, bu yüzden onlar gerçekten bilimi anlamak zorundalar. Bazı psikologlar, çok sayıda online oyuncu barındıran oyunların algısal gelişim için yararlı olabileceğini öne sürmüştü.”

Çalışmaya katılmayan İngiltere’deki Bath Spa Üniversitesi’nden biyolojik psikolog Peter Etchells, The Guardian’dan Samuel Gibbs’a şöyle konuşuyor:

“Bu çalışmanın online video oyunu oynamak ile akademik verim arasında olumlu bir bağlantı göstermiş olması ilginç, fakat eğer varsa, bu bağlantının aslında ne anlama geldiğini irdelemeden önce, insanların nasıl ve neden video oyunları oynadığını daha iyi anlamamız gerekiyor. Bir miktar araştırmacı, bir süredir bu konuya dikkat çekmeye çalışıyordu. Fakat bu tür soruları daha kendinden emin bir şekilde cevaplamak için, gerçekten daha detaylı araştırmaya ve daha ince ayrıntılı verilere ihtiyacımız var.”

Bağlantıyı henüz açıklayamasak da, son zamanlarda yapılan diğer araştırmalar, oyun oynamanın, öğrenme becerileriniz, hafıza gücünüz ve motor becerileriniz için iyi olduğunu öne sürüyor. Hatta oyun oynamak, beyin yaralanmalarından kurtulmak için bile umut vadediyor.

Bu yüzden biliminsanları, tam olarak neler döndüğünü çözerken, en azından oyun oynamanın muhtemelen bize zarardan çok yarar sağlıyor olduğunu bildiğimiz için iyi hissedebiliriz.

Bulgular, International Journal of Communication bülteninde yer aldı.

Kaynak : http://ijoc.org/index.php/ijoc

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.