DİĞER HABERLER

Olimpiyat Komitesi eSpor Kararını Açıkladı!

Olimpiyat Komitesi eSpor Hakkında Kararını Verdi

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), eSpor ‘un Olimpiyat Oyunlarında yer alması için nelerin gerçekleşmesi gerektiğini açıkladı.

Ağustos ayında IOC başkanı Thomas Bach açıklamalar yapmış ve şiddet içerikli oyunları teşvik etmeye istekli olmadığını ve futbol gibi gerçek sporlara dayalı rekabetçi oyunlara dikkat çekmeyi tercih ettiğini söylemişti. Geçen zaman zarfında bir değişiklik olmamış ki Uluslararası Olimpiyat Komitesi eSpor’un Olimpiyat Oyunlarına katılması hakkındaki kararını açıkladı ve 2020 Tokyo Olimpiyatlarında eSpor’un yer almayacağı duyuruldu.

eSpor

eSpor olimpiyat oyunlarına katılmak için gerekli şartlara henüz sahip değil

Uluslararası Olimpiyat Komitesi eSpor’un önümüzdeki olimpiyat oyunlarına katılmak için gerekli şartları yerine getiremeyeceğini belirtti. IOC başkanı Thomas Bach her ne kadar eSpor ‘un olimpiyatlar için henüz hazır olmadığını düşünse de Lozan’da yapılan Olimpiyat Zirvesi’nde  video oyunlarının olağanüstü büyümesine övgüde bulunmaktan da geri durmadı ve koşulların oluşması halinde 2024 Olimpiyatları için kapıyı aralık bıraktı. eSpor’un olimpiyatlarda yer alabilmesi için dünya çapında resmi bir federasyon altında toplanması, oyun içeriklerinin olimpiyat ruhuna uygun olması gerekiyor. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach yapmış olduğu bir konuşmasında, eSpor oyunlarının şiddet, patlama, öldürme temalı olması olimpiyat ruhuna uymadığını belirtmiş ve eSpor içeriğinin Olimpik değerleri ihlal etmemesi gerektiğini vurgulayarak akılda soru işaretleri bırakmıştı.

Bu kriterler dışında eSpor’un olimpiyatlara katılmasına engel olacak bir kriter bulunmuyor. Aksine izleyici kitlesinin her geçen gün daha da artması ve sektörün gelişimini emin adımlarla sürdürmesi olimpiyat oyunlarına katılmak için büyük artı sağlıyor.

eSpor rekabetçi bir spor aktivitesi olarak görülebilir

Yapılan açıklamada eSpor’un rekabetçi bir spor aktivitesi olarak görülebileceği, hatta eSporcuların tam anlamı ile atlet sporcular gibi antremanlar yapabileceği belirtildi.

eSpor’a yapılan yatırımların büyüklüğü ve sektörün gelişimi önümüzdeki olimpiyatlarda olmasa da 2024 yılında Pariste düzenlenecek olimpiyatlarda yer almasını mümkün kılıyor ancak IOC tarafından tanınması için pek çok gereklilik mevcut. Anti-doping, bahis, manipülasyon v.b. konuların uygun şekilde çözülmesi gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.