DİĞER HABERLER, FİRMALAR VE OYUNLAR

Netmarble Değeri 2.35 Milyar Doları Bulan Halka Arza Hazırlanıyor!

EMEA Bölgesi, Oyunder’in de üyesi olan Netmarble Türkiye tarafından yönetilen Güney Koreli dev oyun firması Netmarble, Güney Kore tarihinin en büyük ikinci halka arzını gerçekleştirmek üzere.

Ülkemizde de bir ofisi bulunan Netmarble, dünyanın en büyük mobil oyun şirketileri arasında yer alıyor. Haftanın flaş haberi ise 2.35 milyar dolarlık halka arz konusuyla ilgili. Tencent tarafından desteklenen şirket, hisse başına 121.000 ile 157.000 Won arasında değişen aralıkta, toplamda 2.05 – 2.66 trilyon won değerlemeyle halka arza hazırlanıyor. Bu rakamlar, 16.95 milyon paya yani şirketin %20’sinin halka arz olacağını gösteriyor. Samsung BioLogic Co Ltd’nin geçen sene halka arzdaki 2.25 trilyon wonu bulan hisse satışını geçecek olan Netmarble, 4.9 trilyon wonu bulan Samsung Life Insurance’ın 2010’daki halka arzının arkasından ülke tarihinin en büyük hisse paylaşımını yapacak.

Reuters’in haberine göre, şirket kurucusu Bang Jun-hyuk, Güney Koreli Netmarble’ın 2025 yılında dünyanın ilk 5 oyun şirketinden biri olma hedefi için bu halka arzın önemli olduğunu ve bu kaynaak yaratımıyla şirket birleşmelerini ve alımlarını gerçekleştireceklerini belirtiyor. Şirket, Şubat 2017’de Amerikalı oyun yapımcısı Kabam’ın Vancouver stüdyosunu satın almış, 2016’de 1.5 trilyon wonluk konsolide geliri ve 284.7 milyar won operasyon karını açıklamıştı. 2015’te bu rakamlar konsolide gelirde 1.1 trilyon won ve operasyonel kar 225.3 milyar won olarak belirtmişti.

2016 sonunda Bang’ın Netmarble’da %30.6’lık bir payı bulunuyordu. Diğer iki ortak ise %27.6 ile CJ E&M Holding ve %22.2 ile Tencent Holding’in payları mevcut. Önümüzdeki günlerde planlanan halka arz ile şirketin %20’si sunulmuş olacak. Halka arz ile ilgili talep toplama dönemi 11 – 20 Nisan

Umut Kurt Hakkında

Oyun sektörüne uzun yıllar önce dünyanın ilk "Çiftlik Simulasyonu" oyunu olan Umut Tarlaları'nın yapımcı firması Flash Bilgisayar ile girmiştir. Çeşitli sektörlerde bilişim yöneticiliği yaptıktan sonra Nitrid Games ile oyun sektörüne dönüş yapmıştır. Bu süreçte Pivot Games, Last Room, SoftAnya ekipleri başta olmak üzere çeşitli ekiplerle Android ve IOS platformları için mobil oyunlar ve uygulamalar geliştirmiştir. Türkiye’de oyun endüstrisinin önemli seslerinden olan OYUNDER Yönetim Kurulu Üyesidir.

Bir Cevap Yazın