KÖŞELERYEREL ETKİNLİKLER

Moralabs Kurucu Ortağı Kemal Şen’den “Neden Startup Firmalarıyla Çalışmamalısınız?”

startup1-newNeden Startup Firmalarıyla Çalışmamalısınız?

Kurumsal firmalar kendi içlerinde yapmadıkları, yapmak istemedikleri işleri çeşitli firmalardan teklifler alarak yaptırıyorlar. Bu firmaların içinde büyük firmalar ve/veya startup firmaları oluyor. Şimdi size bu firmaların neden startuplarla çalışmamaları gerektiğini listeleyeceğim;

  • Startup firmaları tecrübesizdir.

Bu kadar mı?

Evet bu liste burada sona eriyor.

Şimdi gelelim yapılması gereken asıl listeye.

Neden Startup Firmalarıyla Çalışmalısınız?

  • Firmanın en önemli işi sizin verdiğiniz iştir.

Startup firmasının aldığı her iş altın değerindedir. Her iş onlar için bir prestij işidir. Bilirler ki yaptıkları her iyi iş bir diğerini getirir.

  • En önemli yazılımcılar, yöneticiler sizin projenizde çalışır.

Startup firma kurucuları genellikle iyi yazılımcılardan, yöneticilerden oluşur. Maaş ile çalıştıramayacağınız kişilerin firmalarıdır. Sizin projeniz en iyiler tarafından yapılır.

  • Projeniz önemsenir, sahiplenilir.

Startup firma sahipleri en küçük fikirlerin bile ileride büyüyeceklerini hayal eder. Bu hayal her projeye sıkı sıkıya sarılmalarını sağlar. Bir proje hiçbir zaman başarılı doğmaz, başarı zaman içinde yaratılır.

  • Maaliyetler her zaman doğrudur, yanıltmazlar.

Her projenin belli bir maaliyeti vardır. Startup firmalarının bir işe, ederinden fazla fiyat söylemeleri, kendilerini tehlikeye atmalarına neden olur. Firma bu riski göze almaz. Yazılım firmaları açısından maliyet adam/ay maaliyeti olduğu için daha net sonuçlar verir.

  • Zamanında teslim etmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar.

Kabul edelim her proje gecikir. İşler aksar, öngörülemeyen sorunlar çıkar ve tüm bunlar işin uzamasına neden olur. Startup firması kendini kanıtlama çabasındadır. Fazla mesai yapmaktan hiçbir zaman çekinmezler. Zamanında tamamlamak için ellerinden geleni yaparlar.

  • Projeniz zamana ayak uydurur.

Startup firmaları teknolojiyi en yakından takip eden firmalardır. Değişime hızlı ayak uydururlar, her yeniliği denerler. Projeniz ortaya çıktığı zaman kitlenize uygun olduğunu anlarsınız.

  • Startup firmaları tecrübelidir.

Bu tarz firmaların tecrübesiz olduğu kesinlikle yanlış bir algıdır. Büyük firmalarda çalştığınızda yapılan işlerin hep tecrübeli kişiler tarafından yapılmadığını biliyorsunuz. Ayrıca teknoloji çok hızlı ilerliyor. Bu teknolojilerin büyük firmalar tarafından tam anlamıyla takip edilmesi mümkün değildir. Startup firmaları her zaman yeterli tecrübeye ve ekibe sahiptirler.

 

“Moralabs olarak oyun, oyunlaştırma ve diğer konularda çeşitli yazılar yazıyoruz. İlginizi çekerse bizi takip etmeyi unutmayın.”

Takip için:  https://www.linkedin.com/company/moralabs

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.