KÖŞELER

Moralabs Kurucu Ortağı Kemal Şen: “Şimdi siz bu oyunu nasıl geliştiriyorsunuz?

14470623_1167042563369640_5936629914435775201_n

Sunumda anlattıklarım, anlatmaya çalıştıklarım ve anlatmadıklarım.

Bundan 2 yıl önce Moralabs olarak Meetup’da “Sadece Oyun” adında bir grup kurduk ve küçük bir toplantı yaptık, o zamandan şimdiye kadar 300’ün üstünde kayıt olunca bir toplantı yapmaya hatta isteğe göre bu toplantıları devamlı yapmaya karar verdik. Cyberpark ve TTGV’nin de desteğiyle 29 Eylül’de ben küçük bir tanışma sunumu yaptım. Bu sunumu Meetup, Eventbrite, Facebook’un yanında posterlerle de duyurmaya çalıştık toplamda 120 kişi civarında kayıt oldu. Sunum 18:45’de olmasına rağmen 15 dakikaya kadar sadece 7 kişi gelince acaba kimse mi gelmeyecek diye düşündük, ama neyseki sunum başlamadan 80’den fazla kişi sunum için geldi.

Sunumun daha interaktif olmasını düşünüyordum ama insanları fazla açamadık. Bundan sonra birbirimize alıştıkça daha çok konuşacağımıza eminim. Şimdi orada anlattıklarımı yazmaya çalışacağım.

Şimdi Siz Bu Oyunu Nasıl Geliştiriyorsunuz?

Öncelikle ben kimim? Moralabs ne yapıyor onu anlatayım. Ben Moralabs’in kurucu ortağıyım. Kamer Kemerkaya ile birlikte 2013’ün başında Moralabs’i kurduk. Moralabs mobil oyun ve oyunlaştıma üzerine ve her mobil cihazda en az 1 Moralabs ürünü olmasını vizyon olarak edinmiş bir oyun şirketidir. Bu şirkette; TavlaBeni, MaxiSlot, MaxiTavla, OkeyTürk, Düello, Sinaptik, Pokerix gibi mobil oyunların yanı sıra; Keloğlan ve Kuyudaki Dev, Efe En Güzel Hayvanı Buluyor gibi çocuk uygulamalarında oyun tasarımı ve client yazılımlarını yaptım. Bu anda Proje Yöneticisi ve Oyun Tasarımcısı olarak çalışıyorum.

Ben Oyun Gelişimini başından sonuna kadar 5 önemli başlık altında topluyorum; Fikir, Oyun Tasarımı, Geliştirme, Ön Lansman ve Analiz, Pazarlama. Ben oyun geliştirmenin başından sonuna bakıyorum. Bu noktaları bütün geliştiricilerin bilmesi gerekiyor. Çünkü eğer varacağınız noktayı bilirseniz daha odaklı gidebilirsiniz bu da oyunu en sonunda çıkartmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca bütün ekibin, yazılımcıdan, göresele tasarımcıdan pazarlamacıya kadar aynı dili konuşmanızı sağlayacaktır…

Yazının devamı için: https://www.linkedin.com/pulse/%C5%9Fimdi-siz-bu-oyunu-nas%C4%B1l-geli%C5%9Ftiriyorsunuz-kemal-%C5%9Fen?published=t

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.