YEREL ETKİNLİKLER

Moralabs Kurucu Ortağı Kamer Kemerkaya: “Oyun ve Devlet Destekleri”

mobile-game-development

“Moralabs olarak oyun, oyunlaştırma ve diğer konularda çeşitli yazılar yazıyoruz. İlginizi çekerse bizi takip etmeyi unutmayın.”

Takip için: https://www.linkedin.com/company/moralabs

Oyun ve Devlet Destekleri

Devlet desteklerinin hepsini burada detaylı bir şekilde anlatmak çok mümkün değil. Ben faydalarını gördüklerimizden ve püf noktalarından bahsedeceğim.

Moralabs olarak Tübitak, Kosgeb ve Ekonomi Bakanlığı desteklerinden faydalandık. Şimdiye kadar aldığımız projelerin hepsi bir oyun projesiydi. Hani bazıları soruyorlar oyuna destek veriyorlar mı diye? Başvuru yaptığınız program Arge desteği ise ve projeniz bir Arge unsuru içeriyorsa destek alabiliyorsunuz. Biz yaptığımız Arge projelerinin hepsini ürün haline getirdik yani öylesine sırf destek almak için bir proje geliştirmedik açıkcası. Bence bu destekler güzel bir fırsat ve boşa harcamamak lazım. Bir de ben çöpe atılmak için yapılan projeleri hiç sevmiyorum. Onlara harcanan emeğe yazık diye düşünüyorum.

Bu desteklerle ilgili ilk söyleyeceğim, harcamaları öyle hemen alamayacağınız. Bu kısım, finans akışınızı yaparken ilk aklınızdan çıkarmamanız gereken husus. Kosgeb’de ortalama 3-4 ay, Tübitakta 9 ay ve Ekonomi Bakanlığı’nda da 5 ay sonra ödemelerinizi alabiliyorsunuz. Bu tabii şu an içinden geçtiğimiz olağanüstü haller dışında verebileceğim ortalama süreler. Kosgeb için çok erken aldığımız zamanlar da oldu.

Ekonomi Bakanlığı‘ndan alabileceğiniz destekler ihracata yönelik. Siz ürününüzü yurtdışına pazarlıyorsanız Arge unsuru içerip içermemesi önemli değil ve bu ürün için Ekonomi Bakanlığı doğru bir kanal. Oyununuzun çeviri, sunucu maliyeti, reklam giderleri gibi bir çok giderlerinin %50’sini ödeme yaptıktan sonra geri alabiliyorsunuz. Basit bir kaç form doldurmanızı bekliyorlar. Bir de ödemeleri alabilmek için ürününüzü markete sunmanız gerekiyor. Hatta oyununuzu herhangi bir kanal üzerinden çıkarıyorsanız (AppStore, Google Play gibi) gelirlerinizden onların aldığı komisyon bedelinin %50’sini geri alabiliyorsunuz. Bunların yanında yeni bir geliştirme destekleri de var. Yine yurtdışı pazarına hedeflediğiniz bir ürün geliştirecekseniz bu projede çalışanların brüt maaşlarının %50’sini proje süresi boyunca destekliyorlar. Ancak bu destekte, önceden onay almanız gerekiyor. Kabul ettikleri tarihlerden sonra destek başlıyor. Yukarıda bahsettiğim pazara çıkış desteğinde ön onay almanız gerekmiyor. Her iki destek için de ürün markete çıkınca ödemeleri alabiliyorsunuz. Bu desteğin püf noktası, ödemelerinizi yaptıktan sonra 6 ay içinde belgeleri Ekonomi Bakanlığı’na göndermeniz gerekiyor. Burada baz aldıkları ödeme tarihiniz, fatura tarihiniz değil. Bu süreyi geçirirseniz ödemenizi kabul etmeyeceklerdir. Örneğin, geliştirme desteğinden 24 aylık proje desteği aldınız. 6 aylık geriye dönük maaş ödemeleri belgelerini göndermeniz gerekiyor.

Ekonomi Bakanlığı desteği ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Kosgeb desteklerine gelirsek, hiçbir şey yapmadan sadece Kobi havuzuna kayıt yaptırarak Genel Destek altındaki bir çok destekten faydalanabilirsiniz. Bizim en çok kullandığımız Nitelikli Eleman Desteği. Önceden üniversite mezunu çalışanlarınızın, şimdi artık Meslek Yüksek Okul mezun çalışanlarınız için de bu destekten faydalanabiliyorsunuz. İşe yeni başlayanlar için başvuru yapıyorsunuz. Önceden başlayanlar faydalanamıyorlar. İşe başlama tarihinden itibaren 1 ay içinde başvurmalısınız. Net maaşının yarısını üst limite kadar ödüyorlar. Bunun gibi Genel Destek programında Fuar Desteği, Tanıtım Desteği, Belgelendirme Desteği gibi bir çok destek var. Bir göz atın bence. Sizin için uygun bir çok şey bulabilirsiniz.

 Kosgeb Arge Desteğinde personel, makine, yazılım, belgelendirme desteği, danışmanlık, fuar desteği, konferans desteği gibi bir çok desteği kapsıyor. Destek oranı da %75. Harcamalarınızın net olan kısmının ya da KDVsiz halinin %75’ini size geri ödüyorlar.

Kosgeb yeni bir destek yayınladı. TeknoPazar Desteği, eğer bir arge ürününü başarı ile tamamladıysanız, bu destekten faydalanabilirsiniz. Yurtdışı, yurtiçi konferans, fuar ve tanıtım için kullanabiliyorsunuz. En güzel kısmı da %100 desteklemesi. Gerçekten güzel bir destek, eğer bir ürün geliştirdiyseniz sizin için en önemli kısım artık pazarlama ayağı oluyor. Bunun için doğru bir destek kapsamı olmuş. Ancak biz faydalanamadık. Çünkü tanıtım desteğini yazılı basın olarak sınırlamışlar, bizim ürünlerimiz dijital dünyadan olduğu için yazılı tanıtımlar çok anlamlı olmuyor. Biz firma olarak dijital desteği de kapsaması talebinde bulunduk. İlerleyen zamanlarda onu da eklerler diye düşünüyorum. Açıkcası bu durumlarda en hızlı hareket eden kurumun Kosgeb olduğunu düşünüyorum. Kobilerle çok yakın çalıştıkları için ihtiyaçları daha iyi anlayıp, daha hızlı cevap verebiliyorlar bence.

Kosgeb’in desteklerinden haberdar olmak için sosyal medya kanallarını takip etmeniz yeterli olacaktır.

Kosgeb desteği ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Tübitak’ta başlangıç aşaması için 1507 Kobi Desteğinden yararlanabilirsiniz. Kapsam olarak çok güzel bir destek. Personel, Malzeme, Makine, Yazılım, Danışmanlık gibi önemli başlıklarda %75 destek kapsamında. Bu desteğin en güzel yanı personel desteğinin brüt üzerinden hesaplanıyor olması ve üst limiti çok yüksek. Mesela Kosgeb Arge de destek oranı %75, ancak üst limiti var ve çalışanın maaşı ne olursa olsun o limit üstünde alamıyorsunuz. Üniversite mezunları için maksimum 2000 TL alabiliyorsunuz. Burada üst limitler çok yüksek. Bizim işimizde en önemli gider kalemi personel maliyeti olduğu için önemli bir maliyet kalemini karşılıyor. Bu destekten aynı firma 3 kez faydalanabiliyor ve 2 tane ortak bir firma ile toplamda 5 kez yararlanma hakkı var. Yalnız burada sıkıntı ödemelerinizi 6 aylık dönemlerde yapıyorsunuz ve sonra belgeleri sunup inceleme sonrası ödemeleri almanız minimum 3 ay sürüyor. Yani ödemelerinizi en iyi ihtimalle 9 ay sonra alabiliyorsunuz gibi çok uzun bir süre var. Ön ödeme alma imkanınız var. Bunun için sizden teminat mektubu istiyorlar. Hiçbir teminat göstermeden bir kaç alma yönteminiz var. Bunu yapan bankalar var ya da KGF den alabilirsiniz. Biraz sorguluyorlar ancak Tübitak onaylı olduğu için almanız kolay olacaktır. Bir de püf noktası olarak size tavsiye edebileceğim, arge kısmında akademisyen desteğinden yararlanmanız. Bu projenin kabul edilmesini kolaylaştıracaktır.

Tubitak 1507 Desteği ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Herkesin söylediği bir söz var ve haklılar. Destek üzerinden mali akışlarınızı kurgulamamalısınız. Ancak hepimiz biliyoruz ki her sabah hayatımızı zorlaştıran birçok durumla karşılaştığımız günlere uyanabiliyoruz ve rekabetin çok yüksek olduğu bir sektörde çalışıyoruz. Bu destekler olmadan uzun süreli ayakta kalabilmek çok kolay değil. Destekler üzerine mali akışınızı oturtmamalısınız tabii ki ama size sunulan fırsatları da iyi değerlendirmeniz gerektiğini düşünüyorum.

Daha detaylı bilgilere ihtiyacınız olursa benimle direk iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.