KÖŞELER

Moralabs Kurucu Ortağı Kamer Kemerkaya: “Mutluluğun sırrını biliyorum…”

“Moralabs olarak oyun, oyunlaştırma ve diğer konularda çeşitli yazılar yazıyoruz. İlginizi çekerse bizi takip etmeyi unutmayın.”

Takip için: https://www.linkedin.com/company/moralabs

 

Mutluluğun sırrını biliyorum…

Çok iddialı bir giriş değil mi? Ama inanın biliyorum 🙂

Son zamanlarda insanların ne kadar mutsuz olduğu, nasıl bu duruma gelindiği konusunu bayağı sorguluyorum. Sonra yeni nesle, yeni mezunlara, çalışanlara bakıyorum. Anlıyorum ki, hayatta bir AMAÇLARI yok. Yok, çok para kazanmak bir amaç olamaz, inanın bana. Paranın, eşyanın size vereceği motivasyon o kadar kısa süreli ki ona sahip olunca bütün motivasyonunuz gidiyor.

Sizi mutlu eden, ayakta tutan asıl hayatınıza anlam katacak şey bir AMAÇ ve bu amaca ulaşmak için çabalamak, yenilmek, yeniden denemek, yeniden yenilmek ve tekrar denemektir.

Geçenlerde Halil İnalcık’ın bir videosunu izledim. Daha 12 yaşında Osmanlı Tarihini araştırmak ve yeni nesillere doğru bir tarih sunmayı kendine hedef edinmiş. Hayatının sonuna kadar da bunun için çalışmış. İşte küçük yaşta böyle bir amaç edinmesi ve bu hedef için çalışması onu mutluluğa ve başarıya ulaştırmış.

Biz geçenlerde çok yetenekli, birbirinden sevimli, oyun kodlamaya gönül vermiş, 10-11 yaşlarında 3 küçük kardeşimizle tanıştık. Bu kardeşlerimiz ilkokul 3.sınıftan beri Scratch (https://scratch.mit.edu/) öğrenerek kodlamaya başlamışlar. Yarışmalara katılmışlar, iki kez Türkiye birincisi ve 1 kez de Ankara birincisi olmuşlar. En son geçen yıl Microsoft Türkiye, Finansbank ve Habitat Derneği işbirliği ile çocukları kod yazmaya teşvik etme amacıyla düzenlenen Kodu Cup Türkiye 2016’da 8-11 yaş kategorisinde “UM-UT-ON” oyunuyla birinci olmuşlar. Onları tanımak ve onlara oyunu nasıl geliştirdiğimizi göstermek için bizim ofise davet ettik. Geldiklerinde ne olmak istediklerini sordum. Biri oyun geliştirmek için Bilgisayar Mühendisi, diğeri Yazılım Mühendisi olacakmış ve diğeri de Silikon Vadisine giderek kendi oyun şirketini kurmak istiyormuş. Bizimle aynı hayalleri kurdukları için bayıldım tabii ki. Kodlama konusunda seviyeleri bayağı iyiydi. Biz de elimizden geldiğince onlara yardım edebilmek için onları oyun geliştirme alanında eğitmeye başladık. Bu kısım uzun bir serüven daha sonra buradaki hikayeleri de paylaşacağım sizinle. Ama bu yazıda dikkatinizi çekmek istediğim nokta, onların bu yaşta ne derece farkında oldukları, ne yapmak istediklerini bu kadar bilmeleri ve bir amaçlarının olması. Ben bu motivasyonla başaracaklarına eminim.

Açıkcası ben bu kadar küçükken ne yapmak istiyorum, ileride neleri başarmak istiyorum, bu derece farkında değildim. Varmak istediğim noktayı bulmam çok çabuk olmadı. Sonunda bulduğum ve bu yolda ilerlediğim için çok mutluyum. Yeni mezunların da çoğu da ne yapacaklarını bilmiyorlar. Benim üniversite öğrencilerine tavsiyem, çalışmak istedikleri alanda staj ya da part-time çalışma imkanı buldukları her fırsatı değerlendirmeleridir. Hatta mümkünse illa kendi alanları da olmadan, bir işyerinde çalışmaları ve çalışma ortamı hakkında fikir sahibi olmalarıdır. Bütün bu deneyimlerin onlara kendi yollarını çizmelerinde çok fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Ben de bir anne olarak en başta çocuğumun mutluluğu için, hayatta bir amaç edinmesi ve bu yolda çalışması, vazgeçmemesi için hem rol model olmaya hem de kendi yolunu bulması için desteklemeye çalışıyorum. Ne mutlu bana ki ben kendi yolumu bulabildim. Eğer siz de bir birey olarak hala debelenip duruyorsanız bir durup düşünün bir amaç edinin derim. İnanın mutluluk bu kadar yakın size.

Kendi yolunuzu bulduğunuz, mutlu bir hayat sürmeniz dileğiyle.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.