Türkiye neden bir oyun ülkesi olmasın?

Minecraft’ın Türkiye’de yasaklanma tartışmaları üzerine Oyunder başkanı Tansu Kendirli’nin görüşlerini sorduk

Minecraft hakkında ülkemizde yaşanan tartışmalar, geçtiğimiz günlerde Habertürk’ün Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın oyun için yasaklanması yönünde rapor verdiğini haberleştirmesi üzerine farklı bir boyut kazandı. Oyunder başkanı Tansu Kendirli konu ile ilgili görüşlerini, Oyunder’in tutumunu ve aksiyonlarını kısa bir röpotaj ile iletti.

Yaşanan tartışmalar nasıl görüyorsunuz?

Bir süredir çevremde yer alan bazı arkadaşlarım “Minecraft tartışması için OYUNDER’in bir açıklaması olmayacak mı”, ya da “senin söyleyeceğin bir sözün yok mu” sorularını bana sormaya başladılar. Açıkçası medya üzerinden ikinci bir tartışma açmanın ve arada oluşan gürültüde kimin ne dediğinin aslında hiç bir öneminin ve değerinin olmadığı bir noktaya gelmenin konuya yönelik anlamlı bir değer yaratabileceğine inanmıyorum.

Nitekim özellikle (Oyunder Akademik kuruluna üye olan) akademisyen arkadaşlarımız konuya dair görüşlerini paylaştılar. Hatta kaleme aldıkları bir makaleyi sitemizden de yayınladık; http://www.oyunder.org/site/gelecege-karsi-savas-vermek/

Peki sizce nasıl hareket etmek lazım?

Öncelikle konuyu değerlendirmeye devam eden mercilere uzmanlığı bu alanda olan üyelerimiz ve akademisyenlerimiz ile destek vermemizin daha faydalı sonuçlar yaratacağını düşündük. Nitekim bu yönde konuya yönelik haberlerde adı geçen Aile ve Sosyal hizmetler Bakanlığı’na bağlı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne konu hakkında yürütülen çalışmalara üye, uzman ve akademisyen ve avukatlarımızla gönüllü olarak katkıda bulunabileceğimizi ve kamu tarafında çalışmaları yürüten diğer görevlilere desteğe hazır olduğumuzu ilettik. Bu konuda bir yanıt beklemekteyiz. Oyunder’in kültürü bu. Elimizden geleni yapmayı denemeden önce başka tartışmalara girmeyi anlamlı bulmuyoruz.

Peki bu sürecin nasıl devam edeceğini öngörüyorsunuz, sizce Minecraft yasaklanabilir mi?

Kestirmek güç. Her şekilde sonuçlanabilir gibi görünüyor. Ancak temelde oyun konusuna yönelik bakışımızı ezberlenmiş reflekslerden, anlamaya çalışma noktasına getirmeyi başarmamız gerektiğini düşünüyorum. Biz bu tartışmaların olumlu bir başlangıcı etkileyip etkileyemeyeceğine bakabilmeliyiz. Şayet fırsatı görebilirsek o yönde olumlu adımlar atabilecek iradeyi de oluşturabiliriz.

Bazı kaygıların gerçekçi, bazılarının ise konuya yönelik bilgi eksikliği nedeniyle oluştuğunu fark edip, kızmadan ve öfkelenmeden, iyi niyetle ve kırıcı olmadan tartışıp anlayabilirsek bu durumdan güçlenerek çıkabiliriz. Kamu, ebeveynler ve toplumun bir dönem gündemimizde uzun süre tartışılan ancak sonra günlük hayatımızda yerini alan “medya okur-yazarlığı” kavramında olduğu şekilde yakında “oyun okur-yazarlığı” kavramı ile tanışacağını ve ilgilenmeye başlayacağını söylemek kehanet olmaz. 

Yani bu tartışma bizi başka bir noktaya götürebilir mi?

Meseleye hangi açıdan baktığınıza ve diyaloğu nasıl geliştirdiğinize göre değerlendirirsek, evet götürebilir. Ama bunu önce kafamızda canlandırabilmeli yani hayal edebilmeliyiz.

Oyunder bu ve benzeri tartışmalara katkı sağlayabilmek için ne gibi adımlar atıyor?

Bir çok şey yapıyor ve yapacak. Bu adımların en önemlilerinden birisi aslında Şubat ayında duyurusunu yapmış olduğumuz oyun konulu Türkiye’nin ilk akademik dergisi olacak Oyundergi idi. www.oyundergi.org sitesinden konu ile ilgili bilgilere ve akademik çağrıya ulaşabilirsiniz. Oyundergi oyun konusuna ilgi duyan tüm araştırmacı ve akademisyenlerin çalışmalarını gönderebilecekleri bir mecra olacak. Tartışmalarımızı daha fazla bilgi sahibi olduğumuz bir düzlemde yürütmemizi sağlayacak.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.