Kocaeli Bilişim Fuarı

Kocaeli Bilişim Fuarı Başladı!

Kocaeli Bilişim Fuarı Başladı!

Kocaeli Bilişim Fuarı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 23-26 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan Kocaeli Bilişim Fuarı başladı. Fuarda dev teknoloji firmalarının yanı sıra bilişimin dahi isimleri bir araya gelecek. Fuar dört gün sürecek.

Robot dansı gösterisi fuarın açılışını renklendirdi

Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nde saat 11.00’de yapılan törende katılımcılara tatlı robot Sanbot bir sürpriz yaptı. Sahnede katılımcıları selamlayan Sanbot, Kocaeli’de böyle bir fuarda buluşmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. LED dans gösterisiyle devam eden törende Başkan Karaosmanoğlu, Vali Aksoy ve Başbakan Yardımcısı Işık’ı konuşmaları yapmaları için sahneye yine insansı robot Sanbot davet etti.

“Artık nesneler birbiriyle iletişime geçerek üretim yapacak”

Fuarın açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Bilişim çağına en uygun olan Kocaeli’de bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. 20. Yüzyıl dünya tarihinin en buhranlı yüzyılı oldu. Bir taraftan da pek çok gelişmenin art arda yaşandığı bir yüzyıl oldu. İnternetle televizyonla bu yüzyılda tanıştık. Hızlı bir çağa dolu dizgin gidiyoruz. Dijital çağı iliklerimize kadar hissetmeye başladık. Öyle bir çağdayız ki hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Üretim büyük oranda insandan bağımsız olacak. Artık nesneler birbiriyle iletişime geçerek üretim yapacak. Yapay zeka üretim planlamasını kendi yapacak” dedi.

Sanal gerçeklik çok daha ileri noktalara gelecek. Bu teknolojileri bu çağda her geçen gün daha fazla kullanmaya başlayacağız. Hayatın her alanını değiştiren bir dönem yaşıyoruz. Şu anda 7 milyardan 3.8 milyar insan internet kullanıyor. Dünya’nın 10 en değerli firmadan 6’sı bilişim firması” şeklinde konuştu.

“Siber güvenlik milli güvenlik meselesi haline geldi”

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Kocaeli’de kodlama seferberliğini başlatmak durumundayız. Gelin bu seferberliği hep beraber başlatalım. Öncü şehir Kocaeli kodlama eğitimine önem vermeli. Hepimizin bu hassasiyeti göstermemiz gerekiyor. Kocaeli’nin altyapısı yeni açın merkezi olmak için yeterli. Tasarım ofislerimiz, 2 üniversitemiz var” diyerek sözlerini tamamladı.

“Amacımız Kocaeli’yi bilişim ve teknolojide odak şehir haline getirmek”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu ise konuşmasında, “Bu yeni dönemin en önemli unsuru bana kalırsa eşyanın ve insanlığın birbirine adapte olması, çevrimiçi olarak yaşamasıdır. Artık nesnelerin internetiyle eşyaların akıllanmasından, birbiriyle ilişki içinde olmasından bahsediyoruz. Evlerimiz akıllanıyor. Çoktandır akıllı cep telefonları hayatımızın olmazsa olmaz bir unsuru haline geldi. 3 boyutlu yazıcılarla çok yakın bir sürede adeta her evde tek kişilik fabrikalar kurulacak. Kocaeli, Türkiye’nin sanayi başkentidir. Şehrimiz yeşille barışık sanayisiyle birlikte dünyanın teknolojik gelişimine uygun bir ritimle yenilenmekte ve gelişmeye devam etmektedir. Hedefimiz bu büyük birikimi bilişim ve teknolojiye evirmek, ülkemizin ve insanlığın yükselişine daha fazla katkı sunmaktır. Amacımız Kocaeli’yi bilişim ve teknolojide de dünyanın odak şehirlerinden biri haline getirmek, ülkemizin Sanayi 4.0’a geçişine öncülük etmektir’’ şeklinde konuştu.

Penaltı Sonrası Hatıra Fotoğrafı

Kocaeli Bilişim Fuarında en çok ilgili ise Vestel standında yer alan Dijital Penaltı Oyunu görüyor. Penaltı atışı yapan ziyaretçiler heyecanlı anlar yaşıyor. Penaltı atışı sonrası hatıra fotoğrafı çekiliyor.

Kocaeli Bilişim Fuarı Vestel Standı

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.