DİĞER HABERLER

Kore eSpor Birliği KeSPA ‘ya Polis Baskını!

KeSPA Skandalı

Güney Kore polisi, yolsuzluk iddialarının ardından 6 Kasım Pazartesi günü geç saatlerde Kore eSpor Birliği (KeSPA) ofislerine baskın düzenledi.

Güney Kore’de yayın yapan “Kore Joongang Daily”  ve “Hankyoreh” gazetelerinin yaptığı haberlerden  sonra savcılar duruma el koyarak iki büyük rüşvet skandalına karışan bir şirket olan Lotte Homeshopping’i  ve 2015 yılında bu firmadan rüşvet aldığı iddia edilen eski bir KeSPA ( Kore eSpor Birliği) başkanı tarafından alınan fonları araştırmaya başladılar.

Eski başkan itiraf etti!

JTBC ‘den duyurulan habere göre, soruşturma süresince şu ana kadar üç tutuklama yapıldı.
Soruşturma, adı gizli tutulan eski KeSPA başkanının “Lotte Homeshopping’ten yüz binlerce dolar aldık.” itirafından sonra hız kazandı. İfadelerden anladığımız kadarıyla  şirket kendisinden rüşvet alan başkanı seçtirmek için seçim kampanyası süresince lobi yapmış ve delegelere rüşvet ve hediyeler dağıtmış.

Lotte Homeshopping tarafından 2015 KeSPA Kupasına sponsor olunmuştu. Güney Koreli savcılar  iki taraf arasındaki sponsorluk anlaşmasını da araştırıyorlar.  Anlaşma 300 milyon won (yaklaşık $ 270,000 USD) değerinde idi. Ancak anlaşmada bir usulsüzlük olmadığı ya da KeSPA ‘ya verilen paranın başkan tarafından nasıl kullanıldığı belli değil. Ancak Şu ana kadar çeşitli tutuklamalar yapılması ciddi deliller elde edildiğine işaret.

KeSPA, twitter üzerinden yaptığı bir açıklama ile her şeyin meşru bir sponsorluk anlaşması kapsamında olduğunu iddia ederek Lotte Homeshopping’tan yasadışı olarak para aldığını reddetti.

Lotte Grubu Başkanı Ölü Bulundu

Lotte Grubu  yolsuzluk suçlaması ile ilk defa karşılaşmıyor. 2016’da yaşanan iki büyük skandal, Lotte’yi  sallamıştı. Haziran ayında, savcılar muhtemel bir sızıntı fonu hakkında soruşturma yaparken grubun birkaç şirketine baskın düzenlediler. Soruşturmanın etkisi ile  Hotel Lotte ilk halka arzını erteledi  ve  bir grup şirketi olan Lotte Chemical Corporation, Axiall Corporation’a teklif vermekten çekilmek zorunda kaldı. İki ay sonra ise polis, grubun başkan yardımcısı Lee In-won’ı, siyasi rüşvet girişimlerine ilişkin iddialardan sonra sorgulanmak üzere göz altına aldı. İfadesinden sonra mahkeme sürecine kadar serbest bırakılan Lee IN-won evinde ölü olarak bulundu. Ölüm nedeni intihar olarak açıklansa da konuşmaması için öldürüldüğü iddiaları hala yaygın bir şekilde sosyal medya gündeminde yer işgal ediyor.

KeSPA ‘ya Olimpik İhraç

Bu skandallar ardından geçtiğimiz ay KeSPA “Bütünleşik Kore Olimpiyat Komitesi” nin “resmi üyeliğinden” ihraç edildi. Polisin KeSPA’nın ofislerine baskın yapmasından sadece günler önce, Güney Kore,  eSpor milli takımları  League Of Legends Dünya Şampiyonası Finali ‘nde mücade etmiş ve Overwatch Dünya Kupasını ise kazanmıştı.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.