Facebook'tan Bulut Tabanlı Oyun Sistemine Yeni Adım: Instant Games

Instant Games: Facebook’tan Bulut Tabanlı Oyun Sistemine Yeni Adım

Son zamanlarda Google, Nvidia ve Xbox gibi büyük şirketlerin işin içine adım atmasıyla büyüyen bulut tabanlı oyun sistemi için bir adım da Facebook’tan geldi. Bir süredir Facebook’un kapalı betasıyla sessiz sedasız bu alanda adım attığı biliniyordu. 2016 yılında piyasaya sürdüğü ve daha çok hyper-casual temalı oyunların bulunduğu, Instant Games adında var olan bir sistemi zaten bulunuyordu. Fakat yenilenen platformun bulut oyun sistemi sayesinde Facebook, oyuncuların çok daha karmaşık ve popüler oyunları deneyimlemesine imkan sağlayacağının ipucunu verdi.

Bulut Tabanlı Oyun Sistemi Facebook ile Canlanıyor

Instant Games platformuna Facebook uygulaması ve tarayıcı üzerinden ulaşılabilecek. Açıklamalara göre platformda hali hazırda 200,000’in üzerinde insan oyun oynamakta. Fakat şu anlık erişilebilir oyun sayısı oldukça az. Bu oyunlar Asphalt 9: Legends (Gameloft), Mobile Legends: Adventure (Moonton), PGA TOUR Golf Shootout (Concrete Software, Inc.) ve Solitaire: Arthur’s Tale (Qublix Games). Gelecek haftalarda, Dirt Bike Unchained (Red Bull) oyunu da bu platforma eklenecek. Aynı zamanda bu platform üzerinden eş zamanlı canlı yayınlar da yapılabiliyor.

Facebook duyurusunu yaparken oldukça dikkatli davranmayı da ihmal etmiyor. Google Stadia’nın başına gelenlerden dersini iyi olacak ki, yapacaklarından önce yapamayacaklarını sıralıyorlar. Facebook Oyunlar Başkan Yardımcısı Jason Rubin yaptığı açıklamaya “Bulut tabanlı oyunun uzun vadede geleceğine inanıyoruz, ancak sizi veri merkezlerimizin, sıkıştırma algoritmalarımızın, çözünürlüklerimizin veya saniye başına karelerimizin yarattığı harikalarla baştan çıkarmaya çalışmayacağız.” diye söze başlıyor. Tutamayacağı sözler vermeyerek, beklentileri yükseltmeden hareket ederek oyunculara verilen vaatleri gerçekleştirebilmeyi hedefliyorlar.

“Varolan sistemlerin yerini almaya çalışmıyoruz.”

Bulut tabanlı teknoloji sayesinde erişilebilen her ekranda oyun oynama deneyimi gerçekten heyecanlandırıcı bir olay. Bunun bir parçası olmaktan mutlu olsalar da Facebook bunun yakın gelecekte meydana gelmeyeceğinin farkında. Bu yüzden yapılan açıklamaların diğer bir önemli noktası da bu sistem ile konsolların, bilgisayar oyunları ya da telefonların yerini almaya çalışmadıklarını belirtmesi. Sadece bu sistem sayesinde var olan teknolojilere bir alternatif oluşturuyorlar.

Gelecekte tüm oyun türlerini kapsayacak bir sistem kurmaya çabalasalarda şu anlık daha erişilebilir oyunların peşindeler. Bu sebeple kullanıcılarından bu noktada hiçbir ücret talep etmiyorlar. Aynı şekilde bu sistemde henüz reklam kısımları da yer almıyor. Fakat gelecekte bunun değişeceği şimdiden belli. Oyunlara erişimin kolay olmasıyla beraber bu oyunları oynanabilirliğini de kolaylaştırmaya çabalıyorlar. Bu nedenle kullanıcılar oyun oynarken ekstra bir platforma, oyun kumandasına ya da özel bir donanıma gerek duymayacaklar. Apple’ın bulut tabanlı oyun ilkesi nedeniyle platforma şu anlık IOS cihazlarda erişilemiyor. Jason Rubin bu sorunla ilgili hala çalıştıklarını ve üstesinden gelmek istediklerini de ekliyor.

Instant Games Platformuna Erişimler Giderek Artırılıyor

Oyuncuların bulut tabanlı oyun sisteminin eksik yanlarından muzdarip olmaması için şuanlık gecikme toleransına sahip oyunlar sisteme eklenecek. Beta sürümünde spor, kart, simülasyon ve strateji türlerinde oyunlara daha çok yer verilmesi düşünülüyor. Beta sürümünde alacakları geri dönüşlerle 2021 yılından itibaren çok daha fazla yenilik sunulmaya başlayacak. 

Beta programına erişim şuanlık ABD’nin belli eyaletlerinde kullanıma açık. Gelecek aylarda bu erişimin adım adım artırılması bekleniyor. Aynı zamanda geliştiriciler de şu an beta programına kayıt olarak sisteme erişebiliyor. Tüm bunlarla ilgili daha fazla bilgiye erişmek için Jason Rubin’in açıklamasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.