AkademiOYUNDER'DEN

Bağımsız Oyun Pazarlamasını Yapmak İçin 5 Ucuz Öneri!

Yazar: Naman Kapur

İlk başta iPhone’un 2007 yılında sahneye çıkışının ardından Android’in de aramıza katılması bugün bildiğimiz teknoloji alanını belirleyici şeyler oldu. İki markette de toplam 5 milyona yakın uygulama ve 200 milyar indirme var. Bu rakamlara bakınca şu an içinde bulunduğumuz mobil uygulama dünyasını daha iyi anlayabiliriz.

Öncelikle Aralık 2015 verilerinden yola çıkarak hazırlanmış grafiğe bir bakalım:

TOP 5 Market Kategorileri

Yeşil: Oyunlar Kırmızı: İş Sarı:Eğitim Mavi: Yaşam Mor: Eğlence

Oyunların başı çektiği bariz ortada. Flappy Bird’ün başarısından beri bağımsız geliştiricilerden tutun küçük ve büyük çaplı tüm geliştiriciler Flappy Bird gibi basit ama etkili oyunlar yapma hayalini kurdu. Sonuç olarak Vietnam’da yaşayan bir bağımsız geliştirici, oturduğu yerden günlük 50.000$ dolar kazanabiliyorsa herkes kazanabilir öyle değil mi?

Bir oyun geliştiricisini bu süreçte en çok zorlayacak şeylerden biri yaptığı oyunun her gün bir sürü oyun eklenen oyun denizinde kaybolup gitmesidir. Eğer baskın bir pazarlama stratejisi izlemezseniz oyununuzun fark edilmesi zor bir ihtimal. Her ne kadar pazarlama hakkında yüzlerce makale okumuş olsanız da, işin aslı pazarlama denen şey meyvesini hemen vermez, zamana ihtiyaç duyar bu süre içerisinde de izlediğiniz yol size başarı veya başarısızlık getirebilir. Bir başkası 7/24 çalışıp hayallerinizi elinizden alabilir.

Peki bu işin çözümü nedir? Eğer ne yapacağınız hakkında bir fikriniz varsa, bir oyun geliştiricisi oyunu çıktıktan hemen sonra gereken ilgiyi üstüne çekebilir. İşin güzel tarafı ise bu çözümler ya ücretsiz ya da cüzzi miktarda bir yatırım istiyor.

  • Blog yazın ve oyun geliştirme camiasına yakın olun: Blog fazlasıyla hayati. Blog yazmak size, oyununuz hakkında yazmak, ekran görüntüleri dahil oyunun içeriğini paylaşmak, teklifler sunmak, geribildirimlerle hava atmak gibi bir çok fayda sağlar. Yazdığınız bu yazılar oyuncular arasında farkındalığı arttıracağı gibi, indirme linkini koyacağınız oyun eğer okuyucunun hoşuna giderse o anda indirilecektir. Eğer ciddi bir blog yazarıysanız, her oyun için farklı bir sayfa yapıp her sayfanın sonuna diğer oyunlarınıza ait sayfaların linklerini koyabilirsiniz. Her türlü kazan-kazan durumu. Bunun dışında binlerce oyun ve oyun geliştirme forumuna katılıp, diğer oyuncu ve geliştiriciler ile irtibatta kalabilir ve diğer geliştiricilerin oyunlarını kendi sayfanızda yayınlayıp onların da sizin oyununuzu kendi sayfalarında paylaşmalarını sağlayarak oyununuzu ön plana çıkartabilir böylelikle güzel bir trafik elde edebilirsiniz. Bunların dışında blog yazmanın bir diğer faydası ise diğer sayfalarda bulunan oyunlarınızın SEO, görünürlük ve sosyal mecrada paylaşılması size tahmin edebileceğinizin de ötesinde bir erişim kazandırır.

  • Sosyal medyada görünürlüğünüzü arttırın: Yukarıda söylenenlere ek olarak, ürününüzü sosyal medyada pazarlamanın bir çok yolu var. Bunun size getirisi ise, pazarlamasını yapacağınız ürün sizin oyununuz. Dünya çapındaki milyonlarca oyuncunun benzer zevkler için sosyal medyada oluşturduğu gruplara sızmak fazlasıyla önemli. Size oyununuzun sosyal medyadaki hakimiyeti için verebileceğim tavsiyeler; oyununuzun sayfasını açın, özellikle Facebook, Twitter ve Reddit gibi oyuncuların sıkça vakit geçirdiği yerlerde. Bundan sonra yapmanız gereken şey ise sayfanızı ilgili içeriklerle doldurmak olacaktır, insanların sayfanıza gelip alakasız şeyler görmesini istemezsiniz. Göze hitap eden resimler, ekran görüntüleri, indirme linkleri, blog linki vs. ekleyin. Son bir şey daha, kendi sayfanızdan başka sayfaların içeriklerinde yapacağınız şeyler ilgi çekecek ve sizin sayfanıza trafik akışı sağlayacaktır. Ancak zamanlamaya dikkat edin, dünyanın yarısı uyurken bir şeyler paylaşmaktan kaçının.
  • Öneri programlarından yardım alın: Aklınızı kullanın. Zeki bir geliştirici, kazancını zerre pazarlama bütçesine yatırmayandır. Uber ve diğer firmaların şimdiye kadar nasıl kullanıcı bulduğunu biliyor olmalısınız. Peki bu tam olarak nedir? Bu kullanıcıların pazarlamacı olduğu, arkadaşlarını uygulamanızı kullanmaya devam ederek ufak kazançlar sağladığı bir yöntemdir. App42 Virality gibi programlar size oyununuzun önerilmesini ve böylelikle kullanıcıların her öneride farklı bölümler veya içerik kazanmasını sağlayan bir yoldur. Siz oyununuza bağımlı kullanıcılar elde ederken bu kullanıcıları da oyununuzun tanıtımını yapmaya ikna edebilirsiniz. İşte bu zeki olmaktır,ayrıca böyle programları kullanarak oyununuzun ilk çıktığı andan itibaren oyuncularınızın her hareketini görebilir ve böylelikle oyuncularınızı tanıyarak onlara daha uygun pazarlama taktikleri geliştirebilirsiniz.
  • Yaratıcı olun ve bir fragman hazırlayın: Evet bu zor bir iş, ancak düşündüğünüz kadar değil. Bırakın hayal gücünüz arş-ı alaya ulaşsın. Tek yapmanız gereken laptopunuz, bir kaç basit video düzenleme programı, oyun içerisinden ekran görüntüleri ve güzel bir müzik. Bunlarla yapabileceklerinize şaşarsınız. Dürüst olalım, sonuçta kaybedecek bir şeyiniz yok ancak başarılı bir fragman hayal ettiklerinize ulaşmanızı pekala sağlar. Eğer 90 saniyeden uzun olmayan ilgi çekici bir fragman hazırlarsanız gerisi iplik söküğü gibi gelir. Deneyin.

Yazının aslı: http://blogs.shephertz.com/2016/03/03/5-cost-effective-ways-market-indie-game-apps/

Aslından çeviren: Atilla Kabakcıoğlu

Yazar hakkında: ShepHertz’de ürün pazarlama şefi. Dijital pazarlama alanında bolca tecrübesi vardır.

Not: Oyunder makalele çevirileri ile Oyun Dünyasında güncel tartışmaları Türk Oyun Sektörüne sunmayı hedeflemektedir. Yazıların içeriğini çevirerek paylaşıyor olmamız. Fikirleri ve ifade edilenleri onayladığımız veya eleştirdiğimiz anlamına gelmez. Amacımız bu gün, bir gün öncesine göre daha fazla konu hakkında bilgi ve fikir sahibi olabilmek için sektörümüze ve geliştiricilerimize yardımcı olmaktır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.