DİĞER HABERLER

İmdat, çocuğum bir oyuncu: Tatil dönemlerinde doğru dengeyi kurun

Okul tatillerinde ebeveynler çoğunlukla çocuklarını nasıl oyalayacağını düşünür. Dijital dünyamızda bunun yanıtı nettir: Teknoloji. Konsol ya da kişisel bilgisayarda oyun oynamak birçok çocuk için popüler bir eğlence. Okul, etüt saatleri, ödevler ve ders dışı faaliyetlerde kalan zaman diliminde, oyunlar hem can sıkıntısı çeken çocukların hem de anne babaların imdadına yetişiyor.

Tabii bu arada akla da tüm o klasik sorular takılıyor. Video oyunları mükemmel bir çocuk bakıcısı da olsa, çocuğunuza nasıl bir etkisi olduğunu düşünemeden edemezsiniz. Oyun oynamak zaman zaman asosyallik ve şiddetle ilişkilendirmiş, bu nedenle de çocukları olumsuz etkilediği, sınırlandırılması, kısıtlanması gerektiği düşünülmüştür.

Diğer yanda, son dönemde yapılan araştırmalar video oyunlarının çocukların gelişmesi üzerindeki olumlu etkilerini ortaya koymakta. Pediatrics: The Official Journal of the American Academy of Pediatrics dergisinde yayımlanan bir makalede oyun oynamanın aslında yararlı olduğu bildiriliyor. Oyun oynamayan çocuklar ile kıyaslandığında günlük serbest zamanlarının üçte birine kadarını oyun oynayarak geçiren çocuklarda daha yüksek düzeyde sosyal davranış ve yaşam zevki; daha düşük düzeyde davranış sorunları, hiperaktivite, arkadaş sorunları ve duygusal semptomlar görülmekte. Oyun oynamak çocuklarda el ve göz koordinasyonunun, küçük kas becerileri ve alansal becerilerin; ayrıca sorun çözme, mantık, planlama, kaynak yönetimi ve aynı anda birkaç görevi yerine getirme gibi soyut becerilerin gelişmesine de yardımcı olabilmekte.

Önemli olan bu olumlu etkileri artırmanın, oyun oynamayı çocuğunuzun okul tatillerinin değerli bir parçası hâline getirmenin yollarını bulmaktır. Doğru dengeyi bulmak için neler yapabilirsiniz?

Çocuğunuzun oyun oynamasını izleyin

Oyun konsolunu veya kişisel bilgisayarı evin ortak bir alanında tutun; çocuğunuzun odasında durmasın. Bu, çocuğunuza uygun olmayan içerikleri görmenizi ve kaç saat oyun oynadığını izlemenizi sağlayacaktır. Ayrıca bu sayede, tamamen sanal bir dünyaya kapılmaz, oyun oynarken ailenin diğer üyeleriyle de etkileşimini sürdürür.

Oyun süresini sınırlayın

Çocuğunuzun video oyunu oynama süresini günde bir veya iki saatle sınırlamaya özen gösterin (bu süre okul günlerinde daha kısa olmalıdır). Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada her gün oyunla bir süre zaman geçiren çocuklar daha mutlu, daha sosyal, ve daha az hiperaktif olduğu görülüyor. Araştırma ayrıca çok uzun süre oyun oynamanın sosyal davranışları ve yaşam zevkini azalttığını da bulmuştur.

Oyun oynama süresini sınırlamanın etkili bir yolu, çocuğunuzun bir saatlik oyun karşılığında size vereceği “biletler” olabilir. Biletlerini “kullandığında” oyun süresi dolunca her ikinizi de uyarması için saati kurabilirsiniz; süreyi aşarsa ertesi günün bileti yanar.

Ailecek oyun oynayın

Tüm ailenizin birlikte oynayabileceği oyunlar bulun. Böylelikle oyun oynamak asosyal değil, sosyal bir deneyime dönüşür. Aynı zamanda çocuğunuzun oynadığı oyunların içeriğini izleyebileceğiniz yararlı bir yoldur. Dünya tarihi, coğrafya, eski kültürler, uluslararası ilişkiler gibi konulardaki oyunlar, özellikle anne baba olarak bu tür fırsatlarla ilgileniyorsanız ilgi çekici olabilir.

Oyun oynamayı diğer eğlence ortamlarına tercih edin

Araştırmalar, “yaşa uygun olmayan oyunların olumsuz etkilerin, kötücül düşünce, duygu ve gerçek yaşam davranışların, pasif eğlence türlerine göre temel olarak daha az görüldüğünü” göstermektedir.

Bunu göz önüne alarak, dijital bir çocuk bakıcısına ihtiyacınız olduğunda, çocuğunuzun televizyon seyretmektense güzel bir video oyunu oynamasını tercih edin. Queensland Üniversitesi Teknoloji Oyunları Araştırma ve Etkileşim Tasarımı Laboratuvarı, video oyunları oynamanın televizyon izlemekten çok daha iyi olduğunu bildirmiştir. Bunun nedeni, doğru oyunu oynadıklarında çocukların bilişsel becerilerini kullanmaları, hattâ oyunların çocukları belli bir ölçüde aktif olmaya teşvik etmesidir.

Çevrimdışı oyun oynamaya isteklendirin

Oyun oynamanın söylendiği kadar kötücül bir etkisi olmadığını açıklığa kavuşturmakla birlikte, yine de ailecek oynanan güzel bir eski tarz oyunun yerini tutamaz.

Oyun oynama süresini sınırlandırdığınızda, diğer deneyimlere daha fazla zaman kalır. Çocuğunuzu ekran başında olmadığı saatlerde yapabileceği alternatif etkinliklerin listesini yapmaya teşvik edin. Bunlar, kitap okuma, bloklarla yapılar kurmak, bisiklete binmek, elim sende oynamak gibi birçok etkinlik olabilir. Aile olarak birlikte zaman geçirmek güzel alternatiflerden biridir. Masa oyunları oynayacağınız oyun akşamları planlayın, pikniğe ya da kampa gidin.

Yaşamdaki birçok şey gibi önemli olan dengeyi kurabilmektir. Oyun oynamayı çocuğunuzun yaşamındaki birçok etkinlikten biri hâline getirmeniz, çocuğunuzun sosyal olarak uyum sağlarken aynı zamanda sevdiği ve önemli becerilerini geliştirdiği bir hobiyi yapmasına da izin verecektir.

Kaynak: http://blog.microsoft.com.tr/?p=50211

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.