DİĞER HABERLERETKİNLİKYEREL ETKİNLİKLER

GİST 2020 Yaklaşıyor

Türkiye’nin önemli oyun ve eğlence fuarlarından GİST 2020, 30 Ocak – 2 Şubat tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlamak üzere hazırlanıyor. Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan fuara yönelik çalışmalar hızla devam ediyor.

B2B alanında neler olacak?

Geçen yıl Avrasya Gösteri Merkezine taşınan GİST‘ in B2B alanı bir hayli gürültülü olmuştu. Fuarın ve konferansların birbirine karışan sesleri biraz sıkıntıya yol açmıştı. GİST 2020’de aynı sorunla karşılaşmamak adına için B2B kısmı fuar alanının arka tarafına alınmış. Tüm konferanslar ve match-making aktiviteleri fuarın gürültü merkezinden uzakta gerçekleştirilmiş olacak.

Ayrıca bu sene B2B alanında daha fazla stand olmasını isteyen GL Events, B2C tarafından 100 metrekare ve üzeri stand kiralayan ekiplere B2B tarafında da 4 metrekarelik alan da tahsis ediyor.

Henüz erken olduğu için B2B alanında yer alacak tüm isimler belli değil. Bununla birlikte, Rus lokalizasyon firması Inlingo, Türk bulut firması PlusClouds ve GİST 2020 marka iletişim ajansı Vardiya katılımcılar arasında yerini almış durumda.

Ayrıca Unreal Engine,  Oyunder üyelerinden Gram Games ve Masomo da konferans vermek üzere konuşmacılarıyla GİST 2020’de bizleri bekliyor olacak.

 

Indie alanında ÜNOG iş birliğinde çalışmalar yürütülüyor

Oyunder üyelerinden Sercan Muhlacı’nın Kurucu Başkanlığını yaptığı ÜNOG iş birliğinde organize edilen indie oyun alanı başvuruları hali hazırda açılmış durumda. Her sene daha fazla başvuru alan Gaming İstanbul, bu sene katılan tüm indie firmaların koordinasyonu, yerleşmesi ve B2B alanından en etkili şekilde faydalanabilmesi için ÜNOG ile birlikte çalışıyor.

Geçen seneki indie oyun alanında, geliştiricilerin standları tek bir sırada hizalanmıştı. Bu düzenden dolayı, kenarda kalan geliştiricilerin yeterince görünemedikleri ile ilgili geri bildirimler yapması üzerine ekip, bu sene daha ortada ve toplu bir düzen yapmaya karar vermiş.

Geçen yıl jüri oylamasıyla indie oyunlar arasından ilk 3 belirlenmişti. ÜNOG, bu sene, ilk 3 oyunun etkinliğin başında belirlenmesini teklif etmiş. Bu teklife olumlu yaklaşan GL Events, belirlenen ilk 3’ün en azından indie alanında kendini biraz ön plana çıkarabilmesi için buna göre bir alan düzenlemesi yapabileceklerini belirtti. Fuarın büyük bir kısmını kaplayan B2C tarafında da çalışmalar hala devam ediyor. Monster Energy, Kuasar BilişimBahçeşehir ÜniversitesiOver Game ve Zocco gibi isimler şimdiden yerlerini almış durumda.

Başka pek çok firma ile de görüşmeleri devam eden GL Events, GİST 2020 için isimler belli oldukça duyuru yapmaya devam edecek.

GİST 2020 fuarı için detaylı bilgi almak, firma olarak başvuru yapmak için gamingistanbul.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.