YEREL ETKİNLİKLER

GGJ Selçuk Tamamlandı!

GGJ Selçuk Tamamlandı!

Bu sene ilk kez GGJ’ye ev sahipliği yapan Konya Selçuk Üniversitesi’nde güzel bir GGJ etkinliği gerçekleşti. Etkinlik ile ilgili etkinlik ekibinden gelen raporu haberimizde bulabilirsiniz.

GGJ Selçuk Tamamlandı!
GGJ Selçuk Tamamlandı!

Sizinle topladığımız bazı verileri paylaşmak istiyoruz;
Facebook Sayfamızın gönderileri toplamda :2401 kişiye ulaştı.
Sitemiz toplamda 1547 kere görüntüledi. Ortalama oturum süresi 2 dakika, %90,26 ‘sı Türkiye üzerinden sitemizi görüntüledi.
%54’ü Konya,
%13,38 Ankara,
%9,38 İstanbul
%3,80 İzmir
%3,80 Erzurum
ve diğer şehirlerden sayfamız görüntülendi.
48 saat canlı yayın yaptığımız twitch adresimiz toplamda 713 izleyiciye ulaştı.

Başvurular ile ilgili bir kaç detay vermek istiyoruz. Ardından size etkinliğin nasıl geçtiğini belirtmekten mutluluk duyacağız.
Etkinliğimize toplam da 54 kişi başvurdu. Bu başvurulardan 48’i öğrencidir.

Başvurular da toplam 6 üniversite,
Hacettepe Üniversitesi
Selçuk Üniversitesi
Mevlana Üniversitesi
Yeni zellanda Üniversite
German Film School
Necmettin Erbakan Üniversitesi

Başvurularda toplam 6 farklı bölümden,
İngilizce
Bilgisayar Mühendisliği
3D Animation
Bilgisayar Programcılığı
Elektrik Elektronik Mühendisliği
Mekatronik Mühendisliği

Başvurularda sınıf dağılımı(diğer +4 anlamındadır, istatistiğe mezun dahil değildir.),

Başvurulardaki katılımcıların rol ve kullandıkları araç dağılımı,

Başvuru istatistiğimiz böyledir.
Etkinliğin 25 Ocak tarihinde bitiyor olması ve 26 Ocak tarihi ile bütünleme haftasının başlıyor olması ile katılımcı sayısında oldukça yüksek bir düşüş olmuştur.

Toplamda 54 başvurudan 25 katılımcı etkinliğe katılmıştır. Israrla ulaşarak herkesin katılım durumunu kesin bilgi olarak alıp, hiç bir yiyeceğin israf edilmemesini sağladık.
25 Katılımcıdan 23 tanesi katılım belgesi almayı hakketmiştir. 2 katılımcı etkinlik kurallarında belirtilmesine rağmen, etkinlik alanını habersiz terk edip geri gelmediği için diskalifiye edilmiştir.

23 Katılımcımız 5 gruba bölünerek,
5 çok güzel oyun yapmışlardır.

Şimdi etkinliğin nasıl geçtiğini size anlatmak istiyorum.
Etkinliğimiz saat 12:00 da Eren Utku’nun Unity Başlangıç eğitimini bilmerde vermesi ile başladı. Bu eğitim önceden yapılan “Oyun Geliştiricileri Buluşuyor” toplantısı ile duyurularak katılımcı sayısı ve talep oranı belirlenmesine yönelik bir çalışma yapılmıştı.
SaliEtkinlik

16:00 ‘da Açılış videosu izlenmesi ile devam edildi. 17:00’ da Evrensel Temanın tüm dünya da duyurulması ile GGJ Selçuk’ta da oyun geliştirme maratonu başladı. Global Game Jam 2015 etkinliğinin bu yıl belirlenen teması What We Do Now?(Şimdi Ne Yaparız?) olarak merkez tarafından belirlendi ve tüm GGJ merkezlerinde bu tema kullanılarak oyun maratonu başladı.

Temanın duyurulmasının ardından katılımcılarımız 48 saatlik maratona başladı. Etkinlik başında da ve etkinlik sırasında da bol bol bunun bir yarışma değil bir oyun geliştirme etkinliği/maratonu olduğunu sık sık dile getirerek masaların birbirleri ile yardımlaşmasını artırmaya çalıştık. Cuma gününün geç saatlerin de takımların senaryoları bulma çabaları ile geçti ve geç saatlere kadar katılımcılar ayakta kaldı. Uyumak için katılımcılara hazırladığımız yer yataklarında dinlenen katılımcılarımız, cumartesi günü tüm masaların birbirlerine olan yardımları oldukça arttı ve çoğu jammer diğer masalara yardım için sandalye çekti. Birbirlerinden yaptıklarını saklamak yerine birbirlerine senaryolarını bile anlattıkları çok samimi bir ortama dönüşen GGJ Selçuk oldukça keyifli bir maraton oldu. Katılımcılar oldukça sıkı çalıştı, çok araştırdılar ve çok yoruldular. Bizde ekip olarak tüm teknik ve teknik olmayan sorunlarına yardımcı olduk. Yemeklerde oldukça hoş sohbetler ettik. GGJ Selçuk ilk defa yapılmasına rağmen katılımcıların çok güzel oyunlar çıkardığı, çok mutlu ayrıldıkları ve güzel bir anı olarak hatırlayacakları etkinlik olarak hafızalarda yer etti.

48 saatin tamamlanmasının ardından jammerlar yaptıkları oyunların kaynak dosyalarını ve çalıştırılabilir hallerini yükleyerek bu yorucu ve keyifli maratonu tamamladılar. Yapılan oyunlar buraya yüklendi. 48 saat bittikten sonra jammerlar yaptıkları oyunları sahneye çıkarak tek tek sunum yaptılar. Diğer jammerlara yaptıkları oyunu tanıttılar ve anlattılar. Diğer Merkezlerde jürilerin bir çözümden çok bir problem ve katılımcılarda haksızlık hissi oluşturmasından dolayı, GGJ Selçuk’ta jüri, jammerlarımız oldu. Katılımcılarımız kendi oyunlarına oy vermemek kaydı ile, tema ile bağlantısını gözardı etmemek üzere oylama yapıldı. Bunun bir yarışma olmadığını söylediğimiz için bir birinci yerine, sadece en beğenilen oyun seçimi yapıldı. Bu seçimi katılımcılar oylayarak belirledi. En beğenilen oyunu yapan takımın tüm üyelerine ,toplamda 6 logitech g103 verildi. Etkinlik alanında belirlediğimiz 3 sosyal medya etkinliği ile katılan arkadaşlarımız arasından rastegele çekiliş yaparak 3 adet logitect g103 klavye hediye ettik. Son olarak hediye alan takım dışındaki takımlardan kendi takımlarında en çok çalışan arkadaşını seçmelerini istedik ve bu arkadaşlar arasından bir kişiyi rastgele seçerek 1 logitect g103 klavye hediye ettik.

Katılımcılarımızın hepsi çok fazla emek verdi ve hepsi çok çalıştı, hiç birinin eli boş dönmesini istemedik ve hediye almayan herkese Mount & Blade : Fire and Sword oyununu hediye ettik.

Katılımcılarımızın gülümsemeleri ve bize sarılarak veda etmeleri, GGJ Selçuk’un müthiş geçtiğini düşünmemize yetti.
Tekrar teşekkürler. Seneye görüşmek üzere!

GGJ Selçuk Tamamlandı!” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.