RÖPORTAJ

Geocaching nedir? Sakladik.com’un kurucusu Özgehan Omağ ile Röportaj yaptık

Sakladik.com’un kurucusu, Oyun ve Oyunlaştırmaya yönelik tutkusu ile bizimle buluşan Özgehan Omağ ile Röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

GEOCACHING nedir? 

Teknolojik Define Avı Oyunudur. 

geocachingISTANBULKimdir bu Geocaching Oyuncuları? 

Öncelikle ilk olarak isterseniz Geocaching nasıl okunuyor ondan bahsedeyim. Oyun Türkiye’de çok bilinmediği için hiç duymayan sayısı ne yazık ki çok fazla. Bu yüzden biz ilk başlarken okunuşunun (Cio-keşing) olduğunu söylüyoruz. 🙂 Şimdi sorunuza hemen cevap vereyim: Geocaching oyuncuları maceracı, dışarıda vakit geçirmeyi seven insanlardır. Geocaching oynamak isteyen herkes ücretsiz olarakgeocaching.com sitesine kayıt yaptırıp, geocaching oyuncusu olabilir. Hemen kendine en yakın kutuları aramaya başlayabilir. Geocaching oyuncusuna – Geocacher –  denilir ve oyuncular dünya genelinde saklanmış (şu andaki verilere göre) 2.8 milyon fiziksel kutudan istediklerini bulabilirler. Yaşları 7 ile 90 yaşında değişkenlik gösterir. Oyunu tek başına oynayanları olduğu gibi,  ailece ve arkadaşları ile birlikte oynayanlar azınsanmayacak kadar çoktur.

geocachingKAYITdefteri

Bu oyun ne zamandır oynanıyor?

2000 senesinde Amerika’da Dave Ulmer ilk kutuyu saklıyor ve arkadaşına GPS cihazını göstererek. Böyle bir cihaz var, git bak bakalım bu cihazı  kullanarak senin için sakladığım kutuyu bulabilecek misin diyor. Arkadaşı ilk kutuyu GPS kullanarak buluyor ve çok heyecanlanıyor. O da başka bir kutu saklayarak oyuna katkıda bulunuyor ve Geocaching hikayesi o tarihten itibaren yazılmaya başlanıyor.

Şu anda dünya gekenlinde saklı 2.8 milyon kutu varsa, kaç oyuncu var?

Şu andaki verilere göre dünya genelinde 10 milyon oyuncu siteye kayıtlı. Amerika’da 1 milyonun üzerinde kutu saklı ve geçen sene aktif olarak Amerika’da bu oyunu oynayan sayısı 680 bin kişi. Türkiye’de ise saklı kutu sayısı 1500 civarında ve geçen sene 7000 kişi (yurtdışından gelenler dahil)  bu oyunu oynamış. Bu sayı her geçen gün fazlalaşıyor. 

etkinlikOZGEHAN

Bu kutular nasıl kutular,  kutu içinde ne var? 

Genellikle plastik kutular kullanılıyor.  Çeşitli boyutlarda kutular var. Nano boyuttan başlıyor (parmağınızın ucu kadar) araba büyüklüğünde kutular da mevcut. İçlerinde olması gereken tek şey bir kayıt defteri. Dağcılık yapanlar bilirler, dağ zirvesine çıktığınızda orada zirve defteri vardır. Gittiğinizde ben geldim, ismim, geldiğim zaman budur diye kayıt tutulur. Bu bir nevi kontrol mekanizması gibi düşünülebilir. Hem oraya bir anı bırakmış olursunuz, hem de oraya gerçekten gittim demiş olursunuz.  İşte aynı mantık geocaching kutularında da var. Gerçekten oyuncular o kutuyu ziyaret etmiş mi onu kontrol etmek için içinde kayıt defteri oluyor. Defter dışında – kalem, küçük oyuncaklar, hediyelikler bırakanlar da oluyor. İçinde bırakılmış hediyelerden birini almak istiyorsanız aynı değerde veya daha değerli başka bir hediye bırakmalısınız. Bu sayede sizden sonra gelen oyuncu için bir şeyler bırakmış oluyorsunuz. Yani bizler kutuların içinin boş olmasını çok istemiyoruz. Burada önemli kural kutuların içine yiyecek içececek bırakmak yasak. Bıraktıklarınız bozulabilir ve çevredeki diğer canlılar kokusuna gelip kutuya zarar verebilirler. 

ozgehanOMAG

Kutu bulduk diyelim sonra ne yapıyoruz?

Şu ana kadar anlattıklarım sadece oyunun dışarıdan göründüğü dış katmanı. 🙂  Oyunun içine girdikçe oynadıkça ne kadar farklı şekilde oynanabileceğini anlıyor ve şaşırıyorsunuz. Şimdi biraz daha detaya girelim. Oyuncu kutuyu bulduğunda içindeki kayıt defterini imzalıyor ve bulduğu kutuyu yine aynı yerine koyuyor. Her kutu bulunduktan sonra aynı yerine konulmak zorunda aksi taktirde oyunun devamlılığı bozulur. Kayıt defteri imzalanması sonrası kutuyu bulduğunuzu ayrıca siteye de kaydetmelisiniz. Eve döndüğünüzde www.geocaching.com sitesine girip ya da çoğu oyuncunun yaptığı gibi mobil uygulama üzerinden de kutu kaydını online olarak yapabilirsiniz. Online kayıt sayesinde kutuyu saklayan oyuncuya kutunun bulundu bilgisi gidiyor. Ayrıca sizin de bulduğunuz kutu sayısı artmış oluyor. Kısacası arkada toplanan inanılmaz bir data mevcut.  Düşünün 10 milyon oyuncu dünya genelinde 2.8 milyon kutuyu günün her saati her an bulabiliyor. 

Kutu bulduğunuz zaman sahibine kutu hakkında yorum yapabiliyorsunuz. Bu yorumu isterseniz kayıt bölümüne herkese açık olarak da yapabilirsiniz. Diğer oyuncular da sizin yaptıgınız yorumları okuyabiliyor. Yani bir kutuya gitmeden o kutuyu daha önceden bulmuş oyuncuların yorumlarını görebiliyorsunuz. Kutuyu bulamazsanız – ki bu da çok olabilen bir durum. O zaman kutuyu bulamadığınızı kayıt altına alıyorsunuz. Biz oyunu ilk anlattığımız kişilere kutular için istasyon tanımını kullanıyoruz. Siz aslında bir istasyona uğradınız. O istasyon orada kalmak zorunda o yüzden bulduktan sonra istasyonu tekrardan aldığınız yere bırakıyorsunuz. Yani kutuları almak başka yere taşımak yanınızda götürmek yok. Ayrıca kutular toprak altına gömülü de değil. Define denildiği zaman akla hemen gömülme kazmamız gerekli düşüncesi geliyor. Ama geocaching kutusu ilk aklınıza geldiği şekillerde saklanmıyor. 

Kutu bulduk güzel, peki geocaching oyuncusu kendine ait kutu saklamak isterse nasıl saklıyor?

Geocaching oyuncuları sadece kutu bulmuyor. Kutu saklama hakları da var. Zaten 2,8 milyon kutu başka türlü oluşamazdı. Bu arada her geçengün daha fazla kutu saklanıyor. Kutu saklamak da oyunun keyifli taraflarından biri. Sizin sakladığınız yaratıcılığınızı kullanıp kendinize özgü tasarladığınız kutuyu başka oyuncular bulmaya çalışıyor. Ama kutu saklamak SORUMLULUK demek. Çünkü o sakladığınız yere bir sürü oyuncu gelecek. Doğru noktaya saklamalısınız. Etrafta oyunu bilmeyenler rahatsız olmamalı. Sakladığınız kutu bozulabilir (su alabilir kapağı varsa kapağı kırılabilir veya kaybolabilir) o zaman giden oyuncular kutuyu bulamıyorlar. Kutu sahibine bulamadıklarının bilgisini gönderiyorlar. Demin kutu bulduğumuzda kayıt yapıyoruz demiştim. Bulamadığınızda da kayıt bırakıyorsunuz. Bulamadık kayıtları da kutu sahiplerine gidiyor. Bulunamama sayısı çoğalınca saklayan kişi olarak kutunuzu kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer kutu yerinde değilse o zaman kutuyu yenilemeniz gerekiyor.  İşte bu nedenle kutuları saklamadan önce kutu bulmanızı öneriyoruz. Ne kadar çok kutu bulursanız o kadar farklı tip kutu deneyimleme şansınız oluyor. Kalıcı bir saklama için ne tür kutuları nerelere saklayabilirim sorusuna bu şekilde cevap verebiliyorsunuz. O zaman da daha iyi kutu saklayabiliyorsunuz. İyi kutu saklamak için kalıcılığı uzun süre olan ve diğer oyuncular tarafından favori kutu seçilen kutular saklamanız gerekiyor. 10-15 kutu bulmadan kendi kutunuzu saklamanız önerilmiyor. Çünkü sakladığınız kutunun hemen kaybolması oraya kadar gelmiş oyuncuların da zamanını çalmak oluyor. 

Kutu boyutlarını söylediniz. Kutuların başka özellikleri tipleri vs var mı?

Evet var. İşte şimdi yavaş yavaş oyunun içine girmeye başlıyoruz.  Saklama türüne göre en popüler kutu çeşitleri şunlar:

A) Geleneksel tip  (Koordinatlar belli, siz sitede belirtilmiş saklı kutunun olduğu koordinata gidiyor ve kutuyu orada arıyorsunuz)

B) Multi tip (Kutunun saklı olduğu koordinat belli değil. Size verilen koordinata gittiğinizde bir sonraki noktanın koordinatını buluyorsunuz. Oradan öbür noktaya oradan başka bir noktaya giderek en son noktadaki içinde kayıt defteri olan fiziksel kutuyu buluyorsunuz) 

C) Gizemli tip (Kutunun koordinatı yok. Koordinatı bulabilmeniz için bir bulmaca çözmeniz lazım. Ve bu bulmacayı dışarı çıkmadan bilgisayar başında çözebilmelisiniz. Bu bir sudoku bulmacası olabilir, bir sesli mesaj olabilir, videolu bir görsel olabilir) Koordinatı çözdükten sonra gidip fiziksel kutuyu buluyorsunuz.

D) Etkinlik tipi (Bu tür ise aslında sosyalleşme için düşünülmüş kutu tipi. Her oyuncu etkinlik düzenleme hakkına sahip, bir etkinliğe gidip orada oyuncularla tanışıp ayrıca o etkinliğin kayıt defterini imzalayıp kutu bulmuş sayılıyorsunuz)  Biz Türkiye Oyuncuları olarak İstanbul’da ayda minimum bir kere  GIT-BUL etkinlikleri yapıyoruz. Bu sayede yeni oyuncuların da merak ettikleri şeyler olursa deneyimli oyuncular olarak cevaplıyoruz.  

Ayrıca kutuların farklı saklama çeşitleri dışında, farklı boyutları ve zorluk dereceleri var. Saklama şekillerine ve saklama noktalarına göre zorluk dereceleri iki farklı şekilde gösteriliyor. Kutunun saklama zorluğu ve kutuların saklandıkları bölgenin zorluğu. Bazı kutulara çok rahat düz bir satıhta yürüyerek gidebiliyorsunuz bazı kutulara ise 1500m yüksekliğe çıkmanız gereken bir tepeyi aşarak gidiyorsunuz. Bu yüzden kutuları bulmadan önce zorluk derecelerini kontrol etmeniz gerekiyor.  Bazı kutular denizin altında bazıları vadinin dibinde olabiliyor.  Kısacası oyunun içine girdikçe ne kadar farklı şeylerle karşılaşacağınızı görüp şaşırıyorsunuz. Bu da oyunun güzel yanlarından biri. Keşfettikçe daha ilginç maceralarla karşılaşıyorsunuz. 

Peki bu oyun sizce dünyada neden bu kadar popüler? 

Oyunun kullandığı mekanikler o kadar fazla ki, bu nedenle oynayan oyuncular mutlaka bir şekilde oyunda hoşlarına gidecek bir özellik buluyorlar.  Şimdi biraz oyunu daha detaya indirerek anlatmaya çalışayım. Bir kere oyunda amaç sadece kutu bulmak değil. Evet kutu bulma olarak başlıyor ama her oyuncu türüne göre farklı şekilde oynayabiliyorsunuz.  Mesela siz sosyalleşme seviyorsanız diğer oyuncularla tanışmak için Geocaching etkinliklere gelirsiniz veya etkinlik yaparsınız. Siz keşfetmeyi seven bir oyuncuysanız  binlerce farklı yerde binlerce farklı kutu var ve her gün yeni kutular saklanıyor onları bulmak için yollara düşebilirsiniz.

Ben challange seviyorum derseniz. O zaman yeni saklanmış kutuları ilk bulan olmaya çalışırsınız. Bunun için uğraşanlar arasına katılırsınız. Yeni kutu saklandığı zaman tüm oyunculara mail ile bilgilendirme gidiyor. Bu sayede yeni kutunun nerede saklandığını herkes öğreniyor. O zaman ilk olmaya çalışıp diğer oyunculardan önce o kutuyu bulmaya çalışabilirsiniz. Ya da farklı challange’ları bitirmeyi deneyebilirsiniz. Yılın her günü bir kutu bulabilmek, her tipteki kutudan bulabilmek, bir günde kaç farklı ülkede kutu bulabilirim diye kendi kendini zorlamak, ülkedeki en fazla kutu bulan kişi olmaya çalışmak. Ya da en fazla kutu saklayan olabilirsiniz, en fazla kutusu favori puanı almış kişi olabilirsiniz, en fazla yorum almış, en fazla kutusu bulunmuş, en fazla multi kutu bulan, saklayan vs gibi bir sürü farklı konuda başka oyuncularla yarışabilirsiniz. Yaptığınız her işlem istatistik olarak sitede tutulduğu için bu verileri kullanarak çok fazla farklı şekilde oyunu kendi istediğiniz zevk aldığınız şekilde oynayabilirsiniz. Kutu sakladığınız zaman beğenilmesi yorumlanması sizi mutlu ederse o zaman sadece kutu da saklayabilirsiniz.  İşte bence oyunun en güzel tarafı macera seven bir kişiyseniz mutlaka size uygun bir şeyler bu oyunun içinde vardır. 

Türkiye’de durum nedir sizler Geocaching için ne yapıyorsunuz? 

Bizler Geocacher’iz. Yani oyuncuyuz.  İlk başta söylediğim gibi  Geocaching Türkiye Oyuncuları olarak aylık toplantılar yapıyoruz. Bunun dışında Geocaching.com sitesini türkçeleştirme çalışmasında gönüllü olarak çalışıyoruz. Mobil uygulamaların türkçelerini çevirdik. Ne yazık ki Türkiye’de dil bariyeri var. Site ingilizce olunca bir kere girenler ama bu site ingilizce o yüzden oynayamam ben diyorlar. Oysaki uygulamasını türkçeye çevirdik bile. Türkiye’deki kutulara harita üzerinden www.geocaching.com/map bakarsanız aslında sahil şeridi ve büyük şehirlerde kutuların fazlaca saklanmış olduğunu görürsünüz. Amacımız tüm Türkiye’deki kutu sayısını arttırmak. Çünkü bu oyun global bir oyun ve sadece şehir içinde oynanmıyor. Ayrıca şehir içindeki kutuları öğrenme kutuları olarak değerlendiriyoruz. Çünkü şehrin içinde kocaman bir kutuyu uzun süreli olarak saklamak mümkün değil ama daha kırsal kesimlerde kocaman büyük kutuları daha kolay ve eğlenceli şekilde saklayabiliriz. Genellikle oyuna ilk başlayanlar hemen çevrelerinde kutu saklımı diye bakıyorlar. Kutu saklıysa çok heyecanlanıp aaa burada hep bu kutu var mıymış diye sorguluyor ve hemen o kutuyu bulmaya gidiyorlar. O kutuyu bulduklarında içindeki kayıt defterini görünce benden önce bir sürü kişi bu kutuyu bulmuş waaaw çok ilginç diyerek oyuna başlıyorlar. Ama madalyonun diğer yüzüne bakalım. Kırsal bir bölgedeseniz oyunu öğrendiniz haritaya baktınız sadece 2 kutu var çevrenizde hemen demoralize oluyorlar. Oysa olmamalılar. Çünkü ilk başladığımızda bizim de çevremizde kutu sayısı çok azdı. Bizle kutu saklayarak diğer kişilerin kutu bulma oranını arttırmaya çalıştık. O yüzden sizleri gurubumuza katılmaya davet ediyorum.https://www.facebook.com/groups/geocachingturkiye/ Bize istediğiniz soruları sorabilirsiniz. Nasıl kutu saklanırdan nasıl siteye kayıt yapılıra kadar bir sürü soru geliyor. Oyuncuların kendi çektikleri videoların olduğu bir youtube kanalımız var. Amacımız bu eğlenceli oyunu daha fazla kişiye duyurmak. Sizlerde oyuna katkıda bulunur yeni kutular eklerseniz daha eğlenceli ve macera dolu bir oyun bizi bekliyor olacak. 

Son olarak neden geocaching oyununu önerirsiniz?

-Bilgisayar başından kalkmanız ve çevreyi dünyayı görmeniz keşfetmeniz için.

-Günün her saati dünyanın her yerinde oynanabildiği için. 

-Yaracılığınızı gösterebildiği için.

-Yeni insanlarla tanışabileceğiniz için.

-Ailece veya arkadaşlarınızla beraber oynayabileceğiniz için. 

-Daha oyunla ilgili keşfedecekleri çok şey olduğu için, mesela Trackable ve Geocoin’leri burada anlatmadım dahi. 🙂 

Oynamak isteyenlere öneriniz, ne yapsınlar?

-www.geocaching.com ücretsiz kayıt olsunlar

-Uygulama IOS veya ANDROID indirsinler ve hemen kendilerine en yakın kutular nerede baksınlar. 

-Ayrıca gelebiliyorlarsa etkinliklerimize mutlaka gelsinler ve bizle tanışsınlar

IOS link:

https://itunes.apple.com/us/app/geocaching/id329541503?mt=8

ANDROID link:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.groundspeak.geocaching.intro

ANDROID C:geo

https://play.google.com/store/apps/details?id=cgeo.geocaching

-Facebook grubumuza üye olsunlar.

https://www.facebook.com/groups/geocachingturkiye/

Son olarak siz kimsiniz kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Ben Özgehan. Mühendisim. 2007 yılında Kanada’da şans eseri Geocaching ile tanıştım. Outdoor etkinliklerini çok sevdiğim için lokasyon bazlı bu oyun çok hoşuma gitti.  2007 senesinde Türkiye’ye geldim ve Geocaching Oyununun burada çok az bilindiğini fark ettim ve dedim ki ben bu oyunu Türkiye’ye tanıtacağım. Önce arkadaşlarıma anlatmaya başladım. Sonra etkinliklerle bire bir anlatmaya başladım. 

Özgehan OMAĞ Hakkında

Bir geocaching oyuncusuyum. Geocaching gönüllüsü olarak gerek sitenin türkçeleştirilmesi, gerek etkinliklerin yapılması konusunda Geocaching.com‘a yardım ediyorum.  Geocaching Türkiye Oyuncuları’nın fazlalaşması için uğraşıyorum. Facebook grubumuzda şu anda 700 kişi var. İstanbul bölgesinde GİT-BUL etkinlikler yaparak yeni oyunculara bilgi vermeye devam ediyorum. Ayrıca lokasyon bazlı www.sakladik.com sitesinin kurucu ortağıyım ve OYUNDER üyesiyim.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.