DİĞER HABERLER

Espor Markalarının Yeni Gözdesi: YouTube

Espor Markalarının Yeni Gözdesi: YouTube! Dijital pazarlamanın iyice popülerleştiği bu dönemde firmaların yeniden tanıştığı bir diğer platform YouTube oldu. Özellikle genç kitleleri hedefleyen firmalar YouTube’un inanılmaz potansiyelini kullanmak amacıyla ellerinden geleni yapıyorlar.

Söz konusu espor olunca yaş kitlesi dolasıyla gençlere hitap eden firmaların da bir hayli dikkatini çekiyor. New York’ta özel bir araştırma üniversitesi kolan Syracuse University, 2019 yılında yayımladığı makalesinde espor kitlesinde en çok yer kaplayan yaş aralığının 18-24 yaş olduğunu belirtti. Ülkemizde ise daha önce yapılan araştırmalar baz alındığında bu yaş aralığı 16’ya kadar iniyor 34 yaşa kadar da çıkıyor.

GlobalWebIndex tarafından 945 bin kişinin üzerinde normal internet kullanıcısı üzerinden yapılan araştırmaya göre 2019 yılında en az bir kere espor turnuvası izleyenlerin sayısı %24; Normal oyun yayınlarını izleyenlerin sayısı ise %29. Üstelik bu sayılar her geçen yıl en az %5’lik yükseliş gösteriyor. Bu da firmalar için video üzerinden potansiyel müşterilerine ulaşmanın önemini gösteriyor.

YouTube en etkili yol olabilir!

Dijital pazarlamada YouTube izlenme ve kullanıcı sayıları ile bu konuda potansiyel müşterilere ulaşmanın en etkili yolu olarak göze çarpıyor. Her ay yaklaşık 2 milyar kişinin ziyaret ettiği video platformunda, günde yaklaşık 30 milyon aktif kullanıcı siteye giriyor.

Espor kitlesinin büyük bir çoğunluğunun 18-24 yaş arasında olduğunu belirtmiştik. Bu noktada YouTube’da da bu konuda önemli bir veri bulunuyor. Çünkü bu genç kitlenin %96’sı aktif YouTube kullanıcısı. Eğer hedef kitle yaş aralığı bu yaş aralığında olan bir firma iseniz cennete gelmiş gibi hissedebilirsiniz.

Geleneksel reklamlardan uzak durun!

We Are Social ve Hootsuite’in ortak araştırma raporuna göre ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya platformu YouTube. Ayrıca gelen trafiğin büyük bir çoğunluğu mobil telefonlar üzerinden. Kullanıcı profili araştırmasında verilen bir diğer detay ise bu kullanıcılar YouTube’u ders arası, iş molası vb. kısa zaman aralıklarında ve eğlenceli videolar izlemek için kullanıyor. Bu istatistikler de reklamların şeklini belirlemede önemli bir veri sağlıyor.

YouTube’a reklam vermek isteyen firmaların en çok dikkat etmesi gereken şey kuşkusuz reklam biçimleri. Geleneksel reklam modellerinin dışında daha farklı ve eğlenceli içeriklerin oluşturulması gerekiyor. Günümüzde birçok YouTuber da sadece organik reklamları kabul etmeye başladılar. Yani sadece reklam için hazırlanan bir video yerine, farklı bir konunun içerisinde üründen bahsetmeyi tercih ediyorlar.

Ürünü değil kullanıcı deneyimini öne çıkartın!

Bir YouTuber veya esporcunun videoda ürünün özelliklerinden bahsetmesi kullanıcıları çok fazla etkilemiyor. Hatta GlobalWebIndex’in araştırmasına göre üründen daha fazla soğutuyor. 1658 espor takipçisi üzerinden yapılan araştırmaya göre kullanıcılar sadece reklam olan içeriklerin kendilerini etkilemediği ve hatta soğuttuğunu belirtmiş. Kullanıcıların beklentisinin ise organik içerikler olduğunu ortaya konuldu. Yani bir esporcunun çıkıp ürünün özelliklerini anlatmasından ziyade, o ürünle zaman geçirip gerçek deneyimlerini olumsuz veya olumlu olarak aktarmasını tercih ediyorlar.

Türkiye YouTube Kullanıcı Profili Araştırması’na göre YouTube kullananların %63’ü bir ürün almadan önce videolarını ve kullanıcı deneyimini izlemek için YouTube videolarını izliyorlar. Yani burada önemli nokta kullanıcı deneyimi. Kullanıcılar bir ürünü özelliklerini araştırarak değil kullanıcı deneyimlerini öğrenerek satın almaya karar veriyorlar. Bu da reklamlarda kullanıcı deneyimini ön plana çıkartmanın kuşkusuz önemini ortaya koyuyor.

YouTube için bir reklam hazırlarken video içeriğinin kısa olmasına, üründen ziyade kullanıcı deneyimin daha fazla ön plana çıkartılmasına ve geleneksel reklam modellerinden ziyade dijital reklam trendlerine odaklanılmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Diğer firmalar neler yapıyor?

Trendlere ortak olan ve hatta henüz çok yeni olmasına rağmen dijitalleşmeye ayak uyduran birçok firma mevcut. Hatta bazı firmalar o kadar başarılı reklamlar hazırlıyorlar ki, video içerisinde bunun reklam olduğunu sadece anlaşmayı bilenenler veya bu sektörün içerisindekiler anlayabiliyor.

Yurt dışında verilen reklamlarda örneğin; Bir ayakkabı firması popüler bir espor takımına sponsor oluyor. Bu firmanın ayakkabıları takım oyuncuları tarafından sadece YouTube’a özel hazırlanan videolarda giyiliyor. Firma takım ile ortak bir içerik yaratarak bir spor videosu hazırlıyor. Kullanıcılar esporcuların spor yaptığı videoyu izlerken aynı anda hayranı oldukları kişilerin hangi marka ve model ayakkabı giymiş olduklarını görüyorlar. Videonun içerisinde birkaç esporcu da bu ayakkabı ile ne kadar rahat ettiklerini belirtiyor. Yani geleneksel reklam yerine potansiyel müşteri yaratmak amacıyla izleyenlere bir içerik sunuluyor ve bu içeriğin içerisinde kullanıcı deneyimi ön plana çıkartılıyor.

Bu konuda teknoloji firmaları ise esporcular veya YouTuber’lara ürünlerini göndererek kullanmalarını istiyorlar. Ünlü isimler de anlaşmaya göre hazırladıkları videolarda bu ürünü kullanarak deneyimlerini aktarıyorlar. Zaten dijital dünyada geleneksel reklam modellerinin tutmadığı da araştırmalar ile birçok kez kanıtlanmış durumda.

Ülkemizde yeni dijital reklam modellerine hala güvenilmese de yurt dışında artık neredeyse sadece bu model kullanarak firmalar hedeflerine ulaşma yolunda önemli yollar kat ediyorlar. Bunun espor popülerliğinin iyice arttığı ve hızla geliştiği Türkiye’de olmaması için hiçbir neden yok. İçeriğimiz içerisinde bahsettiğimiz istatistikler bile pazar hacmi 1 milyar doları geçen espor içerisinde yer almak için dijitalleşmenin ve YouTube’un önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

 

Kaynak: Hubogi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.