DİĞER HABERLERFİRMALAR VE OYUNLARULUSLARARASI ETKİNLİKLER

E3 2017 Microsoft Sunumu

E3 2017’de Microsoft’un merakla beklenen konsolu, Project Scorpio kod adıyla bildiğimiz ama Xbox One X olarak duyurulan yeni konsol idi.

Yeni Konsol Xbox One X

Dünyanın en güçlü konsolu olarak lanse edilen yeni konsolun isim tercihini biraz tuhaf bulduğumuzu söyleyebiliriz. Scorpio çok daha güzel bir isim gibi duruyor. Xbox One X’in telaffuzu epey zorken, aslında konsolun Xbox One ailesine ait olduğunu belli etmek için böyle bir isim tercih edilmiş gözüküyor. Scorpio sanki gerçek ad, X ise kod adı olması gerekirken biraz tersi olmuş. Neyse bu kısmı daha fazla uzatmayalım.

En küçük boyutta ama en performanslı Xbox One ürünü olan Xbox One X’in teknik özellikleri aşağıdaki şekilde.

Evet, karşımızda bugüne kadarki en güçlü konsol duruyor ve 7 Kasım 2017’de satışa çıkacak. Peki bu Microsoft’un rakipleri karşısında ön sıralarda kalması için yeterli mi? Microsoft’un konsoluna övgüler yağdırabiliriz ama oyuncuların beklentisi hep oyun zenginliği yönünde. Ne kadar güçlü bir konsol olursa olsun Xbox exclusive oyunlar olmadığı sürece rakiplerini, özellikle PlayStation 4’ü, çok daha başarılı gören bir kitle var. Microsoft biraz exclusive kavramını da değiştirmiş durumda. Konsol exclusive yerine kendi platformu içinde bir exclusive durumu var, çünkü Xbox One platformuna gelen oyunlar PC’de Windows 10’a da geliyor artık. Sony’de ise PlayStation exclusive kavramı var ve bu oyunları oynamak için konsol almanız gerekiyor.

Microsoft sanki yeni Xbox One ürünleriyle konsoldan çok PC oyuncularını hedef alıyor gibi. PC’ye çok fazla para vermek yerine al sana Steam Machine der gibi küçük, performanslı ve daha ucuz bir bilgisayar sunuyor. Tabii böyle düşününce Xbox Play Anywhere yerine Steam de kurulu mu gelse diye düşünmeden edemiyoruz.

 

Oyunlar

Gelelim Microsoft sunumunda duyurulan oyunlara. Exclusive oyun demişken yeni bir Forza görmek bizleri şaşırtmadı. 4K Ultra HD ve HDR özelliklerinde Forza Motorsport 7 duyuruldu.

 

En çok etkilendiğimiz fragmanlardan biri ise Metro serisinin yeni oyunu olan Metro Exodus oldu. Exodus önceki Metro oyunları gibi yer altında karanlık bir ortamda başlıyor ve karakterimiz gaz maskesi takıyor. Dış dünyaya çıktığımızda ise karakterimizin gaz maskesini çıkardığını görüyoruz. Bu durum önceki oyunların tam zıttı olarak karşımıza çıkıyor. Dışarıda etrafın da yavaş yavaş medeniyete kavuştuğunu anlıyoruz.

 

İşte Ubisoft’tan tekrar bir Assassin oyunu, Assassin’s Creed: Origins. Uzun zamandır bu seriye çok heyecanlanmıyorduk ama bu seferki farklı. Piramitlerin büyüsü mü yoksa dövüş mekaniklerinde yapılan değişikliklerden mi desek bilemedik, 1 yıl yerine daha uzun geliştirme sürecine sahip bu oyun bizi heyecanlandırdı. Ubisoft artık oyunlarında denediği bir mekaniği diğer oyunlarına da serpiştirmeye başladı. Ghost Recon Wildlands ve Watch Dogs 2’de drone’larımızı uçurup etraftaki düşmanları işaretlerken, yeni Assassin’s Creed’de ise drone yerine kartal uçuruyoruz. Far Cry Primal’da olduğu gibi başka hayvanları da kontrol edebiliyor muyuz bu henüz net değil ama sevmediğimiz bir şey varsa o da okun slow motion ile giderken oka yön vermemiz. Bu Assassinler’in kontrol edemediği bir şey yok galiba 🙁 Umarım bu oyun sürekli benzer görevleri yaptırıp bizi sıkmaz. En azından kuleye tırmanma aksiyonları artık yok gibi.

 

Xbox exclusive listesinde yer alan bir oyun ise Crackdown 3 oldu. Xbox One konsolunun ilk duyurulduğu zamanlarda ismi duyulan bu oyun ancak gelebildi.

 

Listede State of Decay 2 de vardı. Arkadaşlarıyla survival zombi oyunu oynamak isteyenler göz atabilir.

 

The Last Night da ilgi çekenler oyunlar arasına girmeyi başardı. Flashback’e benzer bir yapısı var diyebiliriz. Oyunların bir sanat ürünü olduğunu hatırlatan cinsten.

 

Bir başka oyun Ori and the Will of the Wisps. Aynı sözü tekrarlasak mı, gerçekten görseller o kadar güzel ki, tam bir sanat eseri. Sevdiğimiz ilk Ori oyununun ardından bu ikinci oyunu da çok seveceğiz gibi duruyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.