DİĞER HABERLER, FİRMALAR VE OYUNLAR

Doughlings – Eski Tuğla Kırma Oyunu Geri Döndü!

Doughlings ile Bir Klasik Yeniden Doğuyor

Yerli oyun geliştiri firma Hero Concept yeni oyunu Doughlings ile karşımızda. 80’lerin unutulmaz oyunu Arkanoid ve onun eskimeyen oyun tarzı, yerli geliştiricimizden Hero Concept elinde yepyeni bir hal aldı. Klasik “tuğla kırma” mekaniklerini tamamen geliştirip, yenileyerek farklı karakterler, süper güçler sunan oyun da bir çok alışılageldik dinamik tamamen değiştirilmiş.  Oyunculara verilen hedefler ve zorlayıcı bölümleriyle özellikle geçmişin usta oyuncularını tekrardan sahneye çağıran Doughlings bizi Commodore 64 zamanlarımıza götürdü.  Görünen o ki bu tarz oyunlara hala istek var, yıllar geçse de tuğla kırma oyunları geliştiriciler tarafından sunulmaya, oyuncular tarafından kabul görmeye devam ediyor. Toplamda 6 dilde yerelleştirilen oyun ilk olarak Android kullanıcıları için Google Play’de yerini aldıktan sonra 1 Kasım ‘da App Store için çıkış yaptı.

Şahsi düşüncem Doughlings’in benzer türde ki oyunlar arasından sıyrılması ve başarıya ulaşması için iyi bir tanıtım kampanyasına ihtiyacı var. Özellikle oyun basını mobil oyunları görmezden geliyor ve yeterince yer vermiyor. Oysa Türkiye Oyun Sektörü gelirlerinin önemli bir kısmı mobil oyunlar ve oyunculardan gelmekte. Türkiye ‘de oyun pazarı büyüyecekse başlangıç mobil oyunlar ile olacaktır.

Oyunun yapımcısı olan  Hero Concept genç bir oluşum.  2017’de Eray Uygun, Turgut Hakkı Özdemir, Serkan Özay  tarafından İstanbul’da kurulan ve mobil, PC ve konsol platformları için farklı türlerde oyunlar geliştirmeyi amaçlayan ekip oyunlarını 2-5 Kasım tarihleri arasında CNR Games Week fuarında sergileyecekler ve oyuncuların ilgisine sunacaklar.

Geliştirici ekip oldukça güzel bir blog hazırlamış. Özellikle henüz yolun başında ki geliştirici arkadaşlara örnek olabileceğini düşünüyorum. Buradan blog sayfalarına ulaşabilirsiniz.

Oyunu Android için buradan , iOS için buradan indirebilirsiniz.

Oyunla ilgili tüm bilgiler için oyunun web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Oyunun oynanış videosuna aşağıda ki oynatıcıdan ulaşabilirsiniz.

Umut Kurt Hakkında

Oyun sektörüne uzun yıllar önce dünyanın ilk "Çiftlik Simulasyonu" oyunu olan Umut Tarlaları'nın yapımcı firması Flash Bilgisayar ile girmiştir. Çeşitli sektörlerde bilişim yöneticiliği yaptıktan sonra Nitrid Games ile oyun sektörüne dönüş yapmıştır. Bu süreçte Pivot Games, Last Room, SoftAnya ekipleri başta olmak üzere çeşitli ekiplerle Android ve IOS platformları için mobil oyunlar ve uygulamalar geliştirmiştir. Türkiye’de oyun endüstrisinin önemli seslerinden olan OYUNDER Yönetim Kurulu Üyesidir.

Bir Cevap Yazın