DİĞER HABERLERKÖŞELER

DONALD TRUMP’UN DIŞ POLİTİKASI ESPORCULARI VURDU!

Donald Trump’un geçtiğimiz günlerde onayladığı, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da bulunan bazı ülke vatandaşlarının Amerika Birleşik Devletleri’ne girmesini 90 günlüğüne engelleyen geçici yasa elektronik sporculara da darbe vurdu.

Yasak kapsamında, İran, Irak, Somali, Sudan, Suriye, Libya ve Yemen vatandaşları 90 gün boyunca A.B.D sınırlarından içeri giremeyecek. Yasaklı ülkelerde vatandaşlıkları bulunan pek çok elektronik sporcu, yasa sebebi ile önümüzdeki dönemde düzenlenecek turnuvalara katılma şanslarını yitirme tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor.

Street Fighter V oyuncusu Arman “Phenom” Hanjani bu isimlerden biri. Norveç’te yaşıyor olmasına rağmen İran vatandaşı olan Phenom, 2017’nin ilk premier turnuvası Capcom Pro Tour’u kaçırma ihtimalinden dolayı duyduğu endişesini twitter üzerinden dile getirdi:

 

 

Diğer bir İran vatandaşı olan ve yakın zamanda Amerika merkezli Team Elevate ile sözleşme imzalayan  Super Smash Bros. oyuncusu Ramin “Mr. R” Delshad da twitter üzerinden A.B.D.’ye girişi ile ilgili yaptığı başvuruya aldığı ret cevabını paylaştı.

 

Iraklı VainGlory oyuncusu ve 2016 VainGlory Dünya Şampiyonası’nda da mücadele etmiş olan GankStars takımının sahiplerinden olan Hamza “IraqiZorro” Najim de bu yasaktan nasibini alan isimlerden biri. Şu anda kendi ülkesinde bulunan IraqiZorro, California’da bulunan GankStars kulüp evine yasak sebebi ile dönemiyor.

 

Elektronik spor camiasından pek çok isim de bu durum ile ilgili kaygılarını sosyal medya üzerinden dile getirdi.

Bassem “Bear” DahdouhPanda Global Turnuva Organizatörü

 

Vish “Vish” RajkumarProfesyonel Super Smash Bros. Oyuncusu

 

Philip AramEvil Geniuses Genel Menajeri

 

Syed “SumaiL” HassanEvil Geniuses Dota2 Oyuncusu

 

 

Kaynak : Can Cankatlı – gamexnow.com

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.