FİRMALAR VE OYUNLAR

Çok Oyunculu Tower Defense Oyunu TurretCraft, Steam Greenlight Oylamasında

TurretCraft,  Abdullah Erdoğan ve Aaron Seng tarafından geliştirilmeye devam eden, çok oyunculu Tower Defense türünde bir oyun.  Windows ve Mac için hazırlanacak ilk beta sürümünü önümüzdeki aylarda yayınlamayı hedefliyorlar. Ayrıca Linux ve SteamOS içinde yayınlamayı planlanıyor. TurretCraft ‘a Steam Greenlight üzerinde oy vererek destek olabilirsiniz.

Greenlight-oyver-yerlininja

İki kişilik ekip tam zamanlı olarak oyunla ilgilenirken, tasarımlar için freelance destek alınmış. TurretCraft yaklaşık 8 aydır, Unity3D ile geliştiriliyor. Çok oyunculu olması sebebiyle bazı teknik aksaklıklar yaşanmış ve planladıkları geliştirme sürelerini aşmışlar. Oyundaki kaplama ve modellerin çoğu hazır alınmış. Çevre tasarımı ve bazı modeller ise kendi üretimleri.
TurretCraft ile ilgili güncel bilgileri oyunun Facebook ve Twitter sayfalarından takip edebilirsiniz.

Web Site: www.turretcraft.com
Steam Greenlight: www.steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=514750157
Facebook: www.facebook.com/TurretCraft
Twitter: www.twitter.com/TurretCraft

 

TurretCraft’ı tasarlarken Warcraft 3’ün eski haritalarından esinlenilmiş.

WC3’ün güçlü bir harita editörü vardı ve oyuncular enteresan haritalar üretiyorlardı. Bazıları WC3 oyuncuları tarafından çok tutuldu ve oynandı. (Dota da bildiğiniz gibi bu topluluktan çıktı.) Ancak oyun, tabiri caizse eskidi. Eski popülaritesini kaybettiği için oyuncu kitlesi de azaldı. Burada vakit geçiren her oyuncunun sevdiği ama dışarıda bulamadığı bu özel haritalardan çoğu Tower Defense türünde idi. Biz de bu türde en sevdiğimiz birkaç haritayı (Wintermaul Wars, TTW vs) Steam’de standalone oynanabilir hale getirmek istedik ve Mart ayında geliştirmeye başladık.

 

TurretCraft’ı, alışılmış Tower Defense oyunlarından farklılaştıran önemli özellikleri bulunmakta:

– Oyunda iki takım (Kuzey vs Güney) bulunmakta ve her takım 1 ila 3 kişiden oluşabiliyor. 3v3 ve 2v2 modlarında takım çalışması önemli hale geliyor. Oyuncular başlamadan önce oynamak istedikleri mod’u (1v1-2v2-3v3) seçiyorlar.

– Oyunculara kule yapabilecekleri sınırlı bir alan vermek yerine, geniş alanlar veriliyor ve oyuncunun elindeki kule seçenekleri ile verilen alanı en verimli şekilde kullanması gerekiyor. Amaç, yaratıkları en uzun süre bu alanda tutarak (labirent), maksimum hasarı verebilmek.

– Klasik Tower Defense’lerden farklı olarak, yaratıklar bilgisayar tarafından gönderilmek yerine, oyuncular tarafından gönderiliyor. Bu sebeple oyun Tower Defense’e ek olarak, “saldırı” elementleri de içeriyor. Çünkü rakip oyuncuların kaynaklarını saldırı için de kullanmaları ve bu saldırıların gücünü/zamanını belirlemeleri gerekiyor.

– Rakibe saldırı için gönderilen her yaratık, gönderen oyuncuya gelir sağlıyor. Yani oyuncular sadece savunma stratejisi izleyerek kazanamıyor. Bu yüzden oyuncuların kaynaklarını akıllıca kullanmaları, rakibin davranışına göre karar vermeleri gerekiyor.

– Oyundaki yaratıklar creep ve boss olarak ikiye ayrılıyor. Yaratıkların pasif yetenekleri ve auraları var.

– Şimdilik 4 farklı grupta 4’er tane olmak üzere 16 tane kule bulunmakta. Her kulenin 3 seviye güncellemesi bulunuyor. Kulelerin farklı yetenkeleri ve auraları bulunmakta. Zamanla kule çeşitliliğini arttırmayı planlıyorlar.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.