DİĞER HABERLER

Ceidot’un macerasını Youtube’den takip edebilirsiniz

Ceidot'un macerasını Youtube'den takip edebilirsiniz

Sektörümüzde önemli işlere imza atan, ancak 2014’te kapanan Céidot Oyun Stüdyoları’nın arşivi internetten paylaşılmaya başlandı.

Ceidot'un macerasını Youtube'den takip edebilirsiniz
Ceidot’un macerasını Youtube’den takip edebilirsiniz

Céidot Oyun Stüdyoları’ndan Erkan Bayol’un konu ile ilgili mesajı şu şekilde;

Merhaba,

Geçtiğimiz hafta biraz boş vaktim oldu ve fırsattan istifade edip uzun zamandır yapmayı düşündüğüm ancak vakit bulamadığım bir şeyi yapmaya karar verdim. 2004-2014 arasında sektörümüzde var olmuş Céidot Oyun Stüdyoları’na ait bir video arşivi kurmak ve bir sonraki adımda bir blog açarak 10 yıllık tarihimizde elde ettiğimiz dersleri paylaşmak istiyordum. Céidot’un derslerini paylaşma konusunda ilk adımı hatırlayacağınız üzere –daha önce de Açıköğretim Fakültesi’nin ders kitaplarına içerik hazırlamak veya çeşitli yayınlar için röportajlar yapmak gibi bir çok konuda ortak çalıştığımız- Prof.Dr.Mutlu Binark hocamız ile birlikte atmıştık ve şu yazıyı paylaşmıştık: http://bit.ly/1E4VWEx

Asıl konuya dönersek, nihayet Youtube’da bir Céidot kanalı oluşturdum. Bağlantı adresi: http://bit.ly/1zNDFFp

Bu kanalda Céidot tarihi boyunca yayınlanmış önemli videoların yanı sıra (tanıtım filmleri, geliştirici günlüğü videoları, vb…) oyunlarımızın çeşitli süreçlerinden kaydedilmiş oynanış videoları da bulunuyor. Videolar hakkında daha detaylı bilgileri ise videoların tanım (description) bölümlerinde İngilizce ve Türkçe olarak okuyabilirsiniz.

En önemlisi ise kanalda daha önce hiç yayınlamadığımız videoların olması (gizlilik anlaşmaları gibi sebeplerle…). Aralarında muhtemelen en ilgi çekici olanı ilk projermiz olan Hükümran Senfoni’nin oynanabilir demosundan kaydedilmiş video olsa gerek. Videoya hemen bakmak isteyenler için bağlantı adresi: “Sovereign Symphony Demo Preview (2007)” – http://youtu.be/d_v2JPTtnas

2014 Ağustos’unda Céidot post-mortem yazısını paylaştığımızda bir çok değerli arkadaşım bana Céidot ile ilgili tecrübelerimizi aktarma konusunda bu yazı ile sınırlı kalmamam gerektiğini, örneğin konuyla ilgili bir blog açmamın faydalı olacağını söylemişlerdi. Yoğunluktan ötürü henüz blog konusunda bir şey yapamadım, ancak en azından Youtube kanalı bir başlangıç olmuştur diye umuyorum. Bir sonraki blog konusuna da eğileceğim.

Elimde Céidot tarihinden muhtemelen yüzlerce saatlik videolar, ofis görüntüleri, panel ve derslerden görüntüler, TV kanallarındaki haberlerimiz ve katıldığımız programlar, yurt dışı seyahatlerimiz ve katıldığımız etkinlikler, oyunlarımızın yayınlanmaya başlamasından sonra yapılan partilerin görüntüleri gibi çok çeşitli -hem öğretici hem renkli- videolar var. Bu videoları tek tek Youtube’a yüklemek teorik olarak mümkün olsa da pratik olarak taktir edersiniz ki mümkün değil 🙂 Dolayısıyla eğer becerebilirsek ve vakit bulabilirsek eşimle birlikte bu görüntüleri harmanlayarak bir Céidot tarihi videosu yapmayı da planlıyoruz. Böylece hem daha izlenebilir ve özet bir materyalimiz olur, hem de her şey daha derli toplu olur. Tabii ne zaman biter, ya da bir gün biter mi o konuda çok iddialı konuşamıyorum.

Herkese iyi haftasonları,
Erkan Bayol

Ceidot’un macerasını Youtube’den takip edebilirsiniz” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.