Casual Connect 2015 izlenimleri

Casual Connect 2015 izlenimleri

Oyunder’in Casual Connect 2015 kampanyasından ücretsiz davetiye kazanan ByNoGame yöneticisi Murat Kömürcü ve ByNoGame pazarlama müdürü Figen Çakmak, etkinlik ile ilgili izlenimlerini aktardılar.

Casual Connect 2015 izlenimleri
Casual Connect 2015 izlenimleri

Oyunder’in davetlisi olarak katıldığımız Casual Connect Europe etkinliğinde dijital oyun sektöründeki son gelişmeleri en yakından izleme imkanı bulduk. Etkinlik kapsamında 40 ülkeden oyun geliştiricilerin ürettiği 100’den fazla oyun Indie Prize ödülü için yarıştı. ByNoGame olarak neredeyse her oyunu oynadık, oynayanları izledik ve geliştiricilerinden oyunlarıyla ilgili bilgi aldık.

Oyunların çeşitliliği baş döndürücüydü; satranç benzeri sofistike strateji oyunlarının yanı sıra anime karakterlerinin boks maçı yaptığı oyunlardan, 4 kişilik oynanabilen parti oyunlarına, 21. yüzyılın Pacman’i denilebilecek oyunlardan genetik bilimini oyun aracılığıyla anlatan oyunlara kadar her yaşa ve zevke sahip oyuncuyu cezbedebilecek oyunlar tanıdık.

Etkinlikteki en mutlu saatlerimizi Türkiye’den gelmiş olan UDO Games ve Mild Mania ekibiyle tanıştığımızda yaşadık. Tabii ki sevincimizin bir kısmı yurtdışında vatandaşıyla karşılaşınca sevinen Türk insanı modeliydi 🙂 Fakat, bu arkadaşlarımızın oyunlarını inceleyip etkinlikteki en iyi oyunlardan ikisi olduğunu görünce sevincimiz daha da katlandı. Burada hemşehrilik torpili yapıldığı düşünülmesin; UDO Games’in oyunu Incredible Toys ve Mild Mania’nın oyunu Darklings etkinliğe katılan ziyaretçilerin en çok ilgilendiği oyunlardan ikisiydi.

Etkinliğe oyun geliştiricilerinin yanı sıra yayımcılar, reklam firmaları, yatırımcılar ve oyun dünyasıyla uzaktan ya da yakından ilgili bir çok kuruluş katıldı.

Programda çok sayıda sunum da vardı. Dijital Oyunlar 2015, Nasıl Ücretsiz Milyonlarca Kullanıcı Kazanırsınız, Mobil Oyun Piyasa Yatırımları, Reklamların Evrimi gibi başlıklar altında yapılan sunumlar oldukça ilgi gördü.

Casual Connect süresince etkinliğin adına yaraşır şekilde rahat, samimi ve sıcak bir ortam hakimdi. Oyuncular, oyun platformlarının temsilcileri, yayımcılar ve oyun dünyasının diğer aktörleri kah bir dilim pizza kah bir bardak içecek eşliğinde, iş görüşmelerinde hakim olan ciddi havadan uzak tanıştılar, sohbet ettiler ve kaynaştılar.

Etkinliğin 3. gününde toplam 500.000 Euro değerindeki Indie Prize ödüllerini kazanan oyunlar açıklandı:
En İyi Sanatsallık – Lumino City / State of Play Games
En İyi Ses – Amphora / Moondrop
En İyi Öykü – Herald / Wispfire
En İyi Oyun Tasarım – LA Cops / Modern Dream
En Gelecek Vaadeden Gelişmekte olan Oyun: Guild of Dungeoneering / Gambrinous
En İyi PC Oyunu – Guns, Gore and Cannoli / Crazy Monkey Studios
En İyi Multiplayer Oyun – Move or Die / Those Awesome Guys
En İyi Mobile Oyun – First Strike HD / Blindflug Studios
Direktör’ün Seçimi Ödülü – Shadow Puppeteer / Sarepta Studio
Eleştirmenlerin Tercihi Ödülü – Party Hard / Pinokl Games
Halkın Seçimi Ödülü – Replay: VHS is Not Dead / Neko Entertainment

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.