KÖŞELERYEREL ETKİNLİKLER

Moralabs Kurucu Ortağı Kamer Kemerkaya’dan “Bir Ürünün Yolculuğu”

28577_c4d8_3

Yazılım geliştirme süreçlerinde gördüğüm kadarıyla en büyük sorun proje yönetimi konusundaki eksiklerimiz. Hatta geçenlerde yazılım sektöründen bir arkadaş ile konuşurken, proje yönetimi konusunda eğitim veren bir kurumun kendi proje yönetiminde çuvalladığını duydum. Tam bir terzi kendi söküğünü dikemez olayı.

Bu sürecin bir taraftan çok iteratif olması bir taraftan da bu iterasyonların bir noktada durdurulması gerekiyor. Ürünün geldiği son durumda gerçekten yeterli bir “minimum viable product” olup olmadığına karar vermek çok güç bir karar. Ürün yöneticisinin hayalinde bir ürün var ve ona ulaşmaya çalışıyor. Ama bir taraftanda da bir an önce kullanıcılara sunup, asıl varacağı yolu onların sayesinde bulmasını sağlamak lazım. İnanın her ürün sürekli geliştirmeye açıktır, her zaman eksik yanları ve düzeltilmesi gereken hataları vardır. Oyun dünyası için her zaman daha iyi görseller olacaktır. Bizim dünyada en çok yapılan hatalardan biri, proje süresine bağlı olarak görsellerin belirli periyotlarla değiştirilmesidir. Bu yanlış ile o kadar çok karşılaştım ki. Proje süresince uzun süre aynı görseller görmekten herkes sıkılıyor ve bir süre sonra görselleri değiştirme yoluna gidiyor. Asıl önemli olanın gameplay olduğunu, oyun temel döngüsünü ne kadar eğlenceli kılarsanız oyunun o kadar beğenileceğini anlamak gerekiyor. Sonuçta her görsel değişikliği yeni iş maliyeti yaratıyor ve süre bu şekilde gereksiz uzuyor aslında.

Moralabs’ın ürünlerinden biri olan Sinaptik’in ürün yöneticisi olarak ben de arayüz tasarımlarını çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Sürekli değiştirsek artık diyorum. Ama işin doğrusu şu an retention’ı %40 lar seviyesinde iken yapılması gerekenin görselden ziyade oyun deneyimini iyileştirmek olduğunu çok iyi biliyorum ve öncelikle bunu yapmaya çalışıyoruz. Bu yazıda küçük bir örnek olarak Sinaptik’e değindim. Bir sonraki yazımda onun da yolculuğunu detaylı paylaşacağım sizinle.

Öte taraftan projeyi sürekli takip eden ve nihai karar veren bir ürün yöneticisi olması gerekiyor. Ürün yöneticisinin sadece olması yeterli değil, aynı zamanda toparlayıcı, sonuca odaklı çalışma kabiliyetine de sahip olması gerekiyor. Biz kendi içimizde bütün projelerde hep plan yapıyoruz, olabildiğince detaylı adımlar çıkarmaya çalışıyoruz. Çok detaylı olmasına rağmen süreleri tutturamıyoruz tabiki. Her adımın sonunda proje planını da güncelliyoruz. Bu şekilde bir sonraki projeler için güzel bir know-how birikiyor. Bir sonraki benzer projede asıl zamanlamanın nasıl olacağını daha doğru bir tahminle yapabiliyorsunuz. Bizim tavsiyemiz bu proje planını kişi bazlı tutmanız. Herkesin tahminlemesi birbirinden farklı olabiliyor. Kimi yazılımcı daha uzun zaman verip, daha kısa sürede bitirebiliyor, kimisi de işi çok detaylı düşünmeyip çok kısa zaman verebiliyor. Yol gösterici olması açısından aşağıda bizim proje planını ne kadar detayda yaptığımıza dair bir örnek var.

kamerkytablo

Aynı zamanda ürün yöneticisinin sürekli geliştirilen ürüne dokunup, nasıl ilerlediğini takip etmesi gerekiyor. Bazen istenilen bir geliştirmenin ne derece önemli olduğu ya da maliyetine değip değmeyeceğine yazılımcı kendi başına doğru karar veremeyebiliyor. Ürünlerde en önemli şey kullanıcı deneyiminin düzgün olması aslında. Kullanıcı için bastığı butonun düzgün çalışması anlamlı. Yoksa arkasında ne kadar mükemmel bir kodlama olduğu hiçte önemli değil. Bu durumda karar mercii ürün yöneticisi olmalı.

Sonunda da ürün yöneticisi, ürünün genel hatlarıyla sona yaklaştığını düşündüğünde artık son kullanıcı ile buluşması gerekiyor. Bunca yıllık deneyim hayatımda en sevmediğim işlerden biri de bir ürünün sonunu getiremeden bırakmak, kullanıcı ile buluşturmadan sonlandırmak, hatta ürünün lansmanı sonrasında ürünü yeterince desteklememek. Bu nedenle Moralabs olarak mümkün olduğunca, inandığımız projelerin arkasından gitmeye devam ediyoruz.

Bu yolculukta bizi izlemeye devam edin.

“Moralabs olarak oyun, oyunlaştırma ve diğer konularda çeşitli yazılar yazıyoruz. İlginizi çekerse bizi takip etmeyi unutmayın.”

Takip için: https://www.linkedin.com/company/moralabs

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.