YEREL ETKİNLİKLER

Basın Bülteni: Anita Borg Doğum Günü Etkinlikleri – Bilişimci Kadınları Dinliyoruz

Anita Borg Doğum Günü Etkinlikleri - Bilişimci Kadınları Dinliyoruz

Dünyanın 50’ye yakın şehrinde kutlanacak Anita Borg Doğum Günü Etkinlikleri‘ne İstanbul’daki etkinliğimizle biz de katılıyoruz. Etkinliğimizde bilgisayar bilimlerine önemli katkılar yapmış kadın akademisyenlerden teknik kadınlar için çalışmalar yürüten kadın gruplarına kadar pek çok konuğumuz var.

Anita Borg Doğum Günü Etkinlikleri - Bilişimci Kadınları Dinliyoruz
Anita Borg Doğum Günü Etkinlikleri – Bilişimci Kadınları Dinliyoruz

Türkiye’de ve dünyadaki bilişimci kadın topluklarından haberdar olmak, topluluklara katılmak ve Anita Borg Bursu ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için etkinliğimize davetlisiniz.
Not: Etkinliğe sadece kadınlar DEĞİL, herkes davetlidir:)

Tarih : 17 Ocak 2015
Saati : 13.00
Yer : İTÜ Teknokent ARI 3 Konferans Salonu

Kayıt Linki:
https://docs.google.com/forms/d/1pLRfgBrVa3OCkRqu3kkiD2oFvOakk6vDQjGHbQSgbJM/viewform?usp=send_form

Program :

13.00 – 13.20 Açılış, Miray Kaş (Google), Suzan Bayhan (Google Anita Borg Scholars, Helsinki Üniversitesi)
13.20 – 14.00 Akademik Çevrede Kadın Bilişimciler Doç.Dr. Berrin Yanıkoğlu (Sabancı Üniversitesi)

14.00 – 14.15 Kahve Molası, Networking

14.15 – 14.35 Yaşlılar için Geliştirilmiş Egzersiz Eğitmeni Robotu, Binnur Görer (Boğaziçi Üniversitesi)
14.35 – 14.55 Çevrimiçi Sosyal Ağlarda Mahremiyet İhlallerinin Saptanması, Nadin Kökçiyan (Boğaziçi Üniversitesi)
14.55 – 15.15 Paralel Donanım ve Programlama Modelerinin Karanlık ve Aydınlık Geleceği , Dr. Didem Unat (Koç Üniversitesi)
15.15- 15.35 Women @Google ve Google (Kariyer), Özge Kökçü (Google), Ozan Koçak (Google)

15.35 – 15.50 Kahve Molası, Networking

15.50 – 16.05 Kadın Yazılımcı (Topluluk), Elif T. Kuş (Kadın Yazılımcı)
16.05 – 16.20 Womentechmakers Istanbul (Topluluk), Nilay Yener (Eteration), İnci Bilgin (Bankasya), Büşra Deniz (Netaş)
16.20 – 16.35 Kadın Mühendisler, Mimarlar, Sehir Plancılar Grubu (Topluluk), Beyhan Tayat
16.35 – 16.50 Akademik Araştırma, Dr. Ece Öztan (Yıldız Teknik Üniversitesi), Dr. Setenay Nil Doğan (Yıldız Teknik Universitesi)

Anita Borg Kimdir?
Anita Borg (1949-2003) hayatı boyunca bilgisayar bilimlerindeki kadın temsiliyetini arttırmak ve bu alandaki kadınların birlikte daha güçlü olması için çalışmış Amerikalı bir bilgisayar bilimcisidir. Google, Anita Borg anısına 2004’te bilgisayar bilimleri ve ilişkili alanlarda lisans-lisansüstü öğrencisi kadınları desteklemek için bir program başlatmıştır. Bu program kapsamında tüm dünyada yaklaşık 1000 kadın desteklenmiştir. Türkiye’de eğitim gören kadınlardan ise ilki 2009 yılında olmak üzere toplam 7 kadın Anıta Borg ödülüne layık görülmüştür.

Anita Borg ve bu vizyona sahip tüm kadınların anısını ve vizyonunu her zaman her yerde yaşatmak için Google Anita Borg Scholars Community ve Google Developer Group (GDG) İstanbul olarak “Bilişimci Kadınlardan Dinliyoruz” etkinliği düzenliyoruz. Umarız etkinliğimiz bilişim alanındaki kadınların başarılarının daha görünür olmasına, kadınların birbirlerinden güç almasına, yeni teknolojiler öğrenmesine ve kadın bilişimci ağlarının daha da güçlenmesine ufak da olsa bir katkı sunar.

Etkinliğimiz kadın ve erkek tüm bilişimci ve bilişim teknolojileri meraklılarına açıktır. 17 Ocak 2015’te İTÜ Teknokent Arı 3 Konferans Salon’unda görüşmek üzere.

GDG Istanbul: GDG ya da açılımıyla google Developer Groups genelde Google teknolojileri olmak üzere tüm teknoloji meaklılarına açık bir topluluktur. Dünyada 500’ün üzerinde ve ülkemizde bir çok şehirde GDG organizasyonları bulunmaktadır. 2009’da kurulan ve esn eski ve en aktif GDG’lerden biri olan GDG İstanbul her ay düzenli olarak seminerler, hackathonlar ve diğer GDG’lerin yardımı ile DevFest Istanbul’u düzenlemektedir.

Womentechmakers Istanbul: Resmi olarak Womentechmakers Istanbul adını 2014 Aralık’ta alan Womentechmakers Istanbul, GDG Istanbul’un bir araya getirdiği kadın bilişimcilerden oluşan açık bir topluluktur. 2013’te 51 adet kadın bilişimci konuşmacının yer aldığı DevFest Women Istanbul‘u düzenleyen ekip , 2015 Mart’ta da Womentechmakers Istanbul ile bilişimde ve teknoloji konferanslarındaki kadın sayısını artırmayı amaçlamaktadır.

Kadın Yazılımcı: Biz yazılım yapan, bundan keyif duyan bir grup kadınız. Bir araya geldik çünkü yalnız kalan kadın yazılımcı adaylarına ilham vermek istiyoruz. Kadın yazılımcı adaylarına kadın yazılımcılığın nasıl birşey olduğunu hissettirmek, kadın olduğumuz için yaşadıklarımızı birbirimizle paylaşmak, üstüne düşünmek ve kadın yazılımcılar olarak kendi aramızda haberleşebileceğimiz bir ortam sağlamak istiyoruz. Bunları gerçekleştirmek için blogumuzda yazı yazıyoruz, Türkiye içindeki yazılımcı etkinliklerine ve üniversitelere konuşmacı olarak katılıyoruz ve bir eposta listesi yürütüyoruz.

Google Anita Borg Scholars Alumni: Google Anita Borg Scholars Alumni olarak bilgisayar bilimleri/teknolojileri alanlarında çalışan/öğrenci/akademisyen kadınların birbirlerine ulaşmaları, destek ağları kurmaları, bilgisayar bilimlerini daha genç kadınlara tanıtmaları ve cesaretlendirmelerini hedefliyoruz. Turkiye’den Google Anita Borg Scholarship’e seçilmis kişiler:
• Selen Başol (Sabancı Üniversitesi, 2009)
• Suzan Bayhan, (Boğaziçi Üniversitesi, 2009)
• Didem Gözüpek, (Boğaziçi Üniversitesi, 2009)
• Pınar Yanardağ, (Boğaziçi Üniversitesi, 2010)
• Hande Alemdar (Boğaziçi Üniversitesi, 2011)
• Derya Çavdar (Boğaziçi Üniversitesi, 2012)
• Makbule Gülçin Özsoy (ODTÜ, 2012)

Basın bülteninden

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.