DİĞER HABERLERFİRMALAR VE OYUNLAR

Android Oyun ve Uygulama Mağazası Alternatifleri

uptodown

ABD ‘nin Huawei başta olmak üzere bazı Çin’li firmalara ambargo uygulaması sonrasında milyonlarca kullanıcısı olan Huawei çıkarttığı telefon ve tabletlerde Google Play Servisleri’nden mahrum kaldı.  Google Play Servisleri ‘nin kurulamadığı cihazlara Gmail, Youtube, Google Haritalar gibi servisler yüklenemezken bu servisleri kullanan pek çok bankacılık uygulaması ve Google Play Oyunlar bağlantılı oyun ve uygulamalarda sorun yaşandı.

Huawei alternatif olarak kendi uygulama mağazasını devreye soktu. Bu mağaza özellikle geliştiricilerimiz için değerlendirilmesi gereken yeni bir pazar anlamına gelmekte.

Çoğu Android kullanıcısı ve geliştiricisi  Google Play Store dışında kalan alternatiflerden habersiz. Pek çok premium oyun ve uygulamanın ücretsiz olarak indirilebildiği Amazon Underground özellikle Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avrupa ‘da oldukça popüler. Yandex ‘in Android mağazası Rusya başta olmak üzere Doğu Avrupa ülkelerinde revaçta.

Uzun süredir alternatif apk dağıtım kanalı olarak hizmet veren İspanya merkezli Uptotown sitesi  gelen talepleri de değerlendirerek daha fazla kullanıcıya ulaşmaya karar verdi. Gelen talep üzerine kendi mağazasını uygulama şeklinde yazıp 2017 yılında dağıtıma açan firma Google Play Store için iyi bir alternatif olma iddiasını günümüze taşımayı başardı. Uptodown isminde ki bu uygulama mağazası ile hali hazırda kendi serverlerinde yüklü bulunan milyonlarca uygulamayı kullanıcılara  ulaştıracak firma için mağazayı yönetmek pek zorlu bir süreç olarak gözükmüyor. Firmanın yaptığı açıklamaya göre. Uptotown, “Dünyanın en çok ziyaret edilen İspanyol internet sitesi ve  aynı zamanda da dünyada en çok ziyaret edilen 180. internet sitesi.” APKPure veya APKMirror ile benzer şekilde, Android uygulamaları için bir indirme portalı olan site Android cihazlar için yayınlanmış bir store uygulamasına da sahip.

5 milyon adet uygulamayı içinde barındıran mağaza, uygulamarı sürekli güncel tutmaya yardımcı oluyor.

Uptotown Google Play Store’a oranla 1.8 milyon daha fazla uygulamayı da bünyesinde barındırıyor. Ancak Google Play Store tarafından dışarıda bırakılan uygulamaların ne gibi güvenlik açıkları barındırdığı ve sitenin ne gibi önlemler aldığını bilemiyoruz. Özellikle bağımsız geliştiriciler için uygulama ve oyunlarını yaymak adına bu mağazaları kullanabileceklerini komisyon ödemeden satış yapma ve reklam geliri elde etme imkanları elde edebileceklerini düşünüyoruz.

Uptotown sitesini üzerinden indirebileceğiniz Uptodown mağaza uygulamasına hemen buradaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Aşağıda ki video mağazayı indirip cihazınıza kurmaya yardımcı olacaktır sanıyoruz. Mağazayı indirip kurarsanız ve uygulamalarını bu mağazalar üzerinden yayınlarsanız deneyimlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Son olarak Huawei tarafından hazırlanan APP galeri içinde Huawei Türkiye hummalı bir çalışma gerçekleştiriyor. İlerleyen günlerde Huawei App Gallery ‘de yer almak isteyen geliştiricilerimiz için daha detaylı bilgiler sunacağız.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.